Ciekawe projekty altanek ogrodowych
Przestrzeń wokół domu to miejsce, które jest ważnym elementem wpływającym na komfort i jakość życia. Warto zaplanować przyszły ogród niezależnie od wielkości działki, aby stworzyć jedną stylistyczną i funkcjonalną całość z domem. Dobrze wyposażony taras i starannie zagospodarowany teren wokół domu stworzą atrakcyjny obszar rekreacyjno-komunikacyjny, w którym rodzina i przyjaciele chętnie spędzą wolny czas. Aby zadbać o harmonijną kompozycję domu i ogrodu niezbędna okazuje się altanka. Gotowe projekty altanek ogrodowych można zakupić w biurze projektowym wybierając spośród bogatej oferty.

Projekty altanek ogrodowych
Altanka ogrodowa to mała forma architektoniczna, która jest ważnym elementem w projektowaniu działki. Są wykonane z kamienia, metalu, cegły, drewna, a także nowoczesnych materiałów. Ale jedno jest pewne altanka powinna idealnie harmonizować z projektem terenu i delikatnie pasować do projektu krajobrazu. Zapewnia ona relaks w ogrodzie bez względu na pogodę. Altanki przyjmują rolę letniego wnętrza i są wspaniałym miejscem do rekreacji na świeżym powietrzu dla całej rodziny, przede wszystkim, gdy w projekcie tarasu przy domu nie ma dachu. Dach altany ogrodowej ochroni użytkowników przed nieprzyjemnymi warunkami atmosferycznymi. Bez względu na pogodę można w niej poczytać książkę lub przygotować kolację z grilla i spędzić niezapomniany wieczór z przyjaciółmi. Najlepiej jest umieścić ją w zacisznym miejscu głęboko w ogrodzie, z dala od ulicy, aby zapewnić spokojne i relaksujące wakacje.
Drewniana czy betonowa altana ogrodowa?
Popularne projekty altanek ogrodowych to budowle z drewna lub z betonu komórkowego sprawdzają się na każdych obszarach. Aby przez długi czas korzystać z zalet naturalnego drewna, który jest ekologicznym materiałem, nie można zapominać o jego właściwej pielęgnacji.Trzeba również wziąć pod uwagę rodzaj drewna, z którego będzie wykonana konstrukcja. Warto inwestować w droższe gatunki, ponieważ będą one odporne na wilgoć i promienie UV.
Altany z betonu komórkowego to bardzo mocne i trwałe konstrukcje, które nie wymagają częstej konserwacji. Mogą to być duże projekty, więc trzeba uważać, aby nie zdominowały środowiska. Najlepiej jest je wdrażać na dużych i przestronnych obszarach zgodnie z projektem architektonicznym. W altanie ogrodowej można wyznaczyć część, która będzie służyła, jako miejsce do przechowywania materiałów ogrodniczych i sprzętu. Warto zauważyć, że budowa betonowej altanki, w przeciwieństwie do drewna, będzie wymagała znacznie większych kosztów finansowych. Każda wersja altanki musi być mocno przymocowana do podłoża.
Projekt altanki ogrodowej Altana 1 (DE72)
Powierzchnia użytkowa tej altanki ogrodowej wynosi 14,2 m2 wykonana jest z betonu komórkowego i docieplana. Projekt altanki ogrodowej przedstawia ładny mały budynek nie zawierający stropu tylko częściowo skośne połacie dachu wewnątrz. Altanka ustawiona szczytem do frontu z dachem dwuspadowym z dachówki ceramicznej, jej dekorację stanowi więźba drewniana przy tarasie oparta na ściankach klinkierowych. Jest to efektowny projekt, który doskonale harmonizuje z całością.
Projekt altanki ogrodowej Wędzarnia W03 (CX56)
Powierzchnia użytkowa tej altanki ogrodowej wynosi 20,80 m2. Projekt przedstawia zadaszoną wędzarnię z grillem umiejscowioną na planie prostokąta. Zaplanowany czterospadowy dach zapewni użytkownikom zabezpieczenie przed opadami deszczu lub palącym słońcem. Jest to dobrze wyposażony obiekt w skład, którego wchodzą półki i blaty, na których można przygotowywać domowe posiłki.
Projekt altanki ogrodowej Altanka 1 (AQ39)
Powierzchnia zabudowy to 26,30 m2. Projekt obejmuje jedno pomieszczenie rekreacyjne - 19,00 m2 i drugie 6,00 m2. Jest to prosty projekt altanki ogrodowej zawierający aneks kominkowy a także zadaszenie. Stanowi ona doskonałe rozwiązanie na wypoczynek na świeżym powietrzu i organizowanie imprez plenerowych dla rodziny. Projekt altanki zawiera ściany drewniane, natomiast dach z dachówki bitumicznej.
Projekt altanki ogrodowej Altana 2 (DE71)
Powierzchnia użytkowa to 14.20 M2. Projekt altanki ogrodowej przedstawia bardzo ciekawy zamysł projektanta, uwzględniający duży taras wejściowy. Dach dwuspadowy z dachówki cementowej, natomiast na elewację składa się tynk i płytka klinkierowa. Jest to dość nowoczesny projekt dający możliwość zastosowania w każdym otoczeniu.
Projekt altanki ogrodowej Altanka (CI15)
Powierzchnia użytkowa to 9,13 m2 o bardzo efektownej ażurowej formie oddającej klasyczną stylistykę. Jest ona przeznaczona do wstawienia grilla a także do innych zastosowań. Projekt altanki przedstawiono na rzucie, koła co prezentuje się niezwykle efektownie. Można zamówić dowolny gotowy projekt w wersji z pergolą, wersję całoroczną, podstawową lub ozdobną. Ścianki mają powstać z krat ażurowych, podkreślając tradycyjną formę konstrukcji
Zalety funkcjonalnych projektów altanek ogrodowych
Altanka powinna dobrze pasować do innych części ogrodu, nie może być elementem dominującym. Jej rozmiar i styl powinny odpowiadać charakterowi domu i funkcjom, które powinna spełniać. W projektach altanek ogrodowych przedstawiono różne rozwiązania konstrukcyjne, można znaleźć produkty drewniane, ażurowe, betonowe, częściowo kamienne altany, w których oprócz strefy relaksu z miejscem do grillowania znajdują się również zamknięte pomieszczenia gospodarcze. Można przechowywać kosiarkę, narzędzia ogrodnicze, meble ogrodowe, rowery i inny sprzęt. Kominek zapewni przytulną atmosferę i odpowiednią temperaturę podczas wieczornych spotkań.
Estetyczne i elegancko wykończone projekty altanek pełnią również funkcję dekoracyjną w ogrodzie. Kompozycje z naturalnych materiałów harmonijnie pasują do środowiska naturalnego. Przemyślane projekty i profesjonalna dokumentacja projektowa są gwarancją funkcjonalnego użytkowania i nieprzerwanego działania altanki. Główną zaletą domów jest bliskość naturalnego piękna i świeżego powietrza. Dlatego wielu właścicieli podmiejskich nieruchomości stara się spędzać jak najwięcej czasu z dala od miejskiego hałasu i spalin, zyskując siłę po męczącym dniu pracy.
Huśtawki ogrodowe, dekoracyjne ławki, leżaki przy basenie, hamak zawieszony w kwitnącym ogrodzie wszystko to jest integralną częścią życia. Ale przy całej swojej funkcjonalności, te atrybuty nie mogą zastąpić altany ogrodowej, która służy nie tylko, jako wygodne miejsce do wypoczynku, ale jest również wspaniałym dodatkiem do projektowania krajobrazu.