Gwarantujemy najlepszą cenę projektu 🔥 Projekty do 21% taniej!* Sprawdź kolekcję! 🧡 23% zniżki na adaptację do działki do 21.09

Projekt domu z antresolą

Blog dom tani w budowie

data publikacji
18.01.2021


Dwupoziomowy dom lub dwupoziomowe mieszkanie ułatwiają rozdzielenie stref aktywności mieszkańców. Dają również możliwość lepszego wykorzystania przestrzeni, której ciągle jest za mało. W starych kamienicach wysokość kondygnacji często przekracza 3,5 metra.

Montaż antresoli pozwala wygospodarować w takich mieszkaniach dodatkową powierzchnię do wykorzystania. Czy projekt domu z antresolą może być dobrym pomysłem? Czy nie jest to wyłącznie niepraktyczna ekstrawagancja?


Antresola i możliwości jej wykorzystania


Zgodnie z przepisami zawartymi w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (tekst jednolity po zmianach — Dz. U. 2019 poz. 1065) §3 pkt. 19 określa antresolę jako "górną część kondygnacji, lub pomieszczenia znajdującą się nad przedzielającym je stropem pośrednim o powierzchni mniejszej od powierzchni tej kondygnacji lub pomieszczenia, niezamkniętą przegrodami budowlanymi od strony wnętrza, z którego jest wydzielona".


Żeby antresola mogła zostać wliczona do powierzchni użytkowej, jako miejsce stałego przebywania ludzi, jej wysokość powinna przekraczać 2,2 m. Antresola w szczytowej partii budynku jest ograniczona ścianą kolankową i jej wysokość przy ścianach ograniczają skosy.


Zgodnie z normą PN-ISO 9836:1997 do powierzchni użytkowej zalicza się pomieszczenia, których wysokość przekracza 1,9 m, w przeciwnym wypadku uważa się je za powierzchnię pomocniczą. Oznacza to, że budynek posiadający pomieszczenia ze skosami ma rzeczywistą powierzchnię pomieszczeń większą od powierzchni użytkowej.


Dotyczy to również projektu domu z antresolą. Antresola pozwala zwiększyć powierzchnię użytkową domu o małej powierzchni zabudowy. Można ją zagospodarować jako sypialnię, miejsce do pracy lub nauki, przestrzeń do zabaw dziecięcych, bibliotekę, a przy niższej wysokości jako pomieszczenie do przechowywania rzadziej używanych przedmiotów.


Zalety antresoli w domu jednorodzinnym


Wysoki salon, który można podziwiać z antresoli, stwarza duże możliwości miłośnikom okazałych roślin doniczkowych. Ileż to razy musimy się pozbyć wyrośniętej palmy, juki, fikusa czy filodendrona, który sięga już sufitu i nie ma szans na dalszy rozwój pod dachem.


Wysoki salon pozwoli cieszyć się wysoką choinką w czasie świąt lub pięknie uformowanymi pnączami. Duża wysokość pomieszczenia zapewni lepszą cyrkulację powietrza podczas przyjęć i spotkań towarzyskich. W normalnych pomieszczeniach (nawet tych o dużej powierzchni) wypełnionych większą liczbą gości, szybko zaczyna brakować świeżego powietrza i robi się duszno.


Wysoki salon skierowany dużymi, szklanymi powierzchniami w stronę pięknego ogrodu lub rozległego krajobrazu potęguje wrażenia estetyczne i działa relaksująco na mieszkańców. Ciekawe wrażenia wizualne daje antresola amfiteatralnie górująca nad główną częścią salonu.


Otwarta przestrzeń, jaką zapewnia projekt domu z antresolą, ułatwia wzajemną łączność jego mieszkańców i zacieśnia więzi rodzinne — wszyscy mogą łatwo i szybko być w zasięgu wzroku pozostałych i słyszeć ich głos. Przestrzeń pod antresolą można w dowolny sposób kształtować.


Antresola może być zwieńczeniem bogatej biblioteki lub barku albo ramą dla kolekcji rodzinnych pamiątek, lub obrazów. W przypadku wystarczająco dużej powierzchni parteru powierzchnia antresoli może być wykorzystywana doraźnie. Można tam zorganizować dodatkową sypialnię dla odwiedzających nas członków rodziny lub gości.


Wady domu z antresolą


Otwarta wysoka przestrzeń salonu ułatwia cyrkulację powietrza. Trzeba jednak pamiętać o nieubłaganych prawach fizyki, zgodnie z którymi powietrze ciepłe, jako lżejsze, unosi się do góry. Ułatwienie tego ruchu sprawi, że pomieszczenia pod antresolą będą wymagały dostawy większej ilości energii potrzebnych do ich ogrzania.


Dekoracyjny kominek umieszczony w salonie będzie zatem ogrzewał przede wszystkim górną część domu. Różnica temperatur pomiędzy parterem i antresolą może być mało komfortowa dla mieszkańców. Wyrównanie tych różnic będzie wymagało umiejętnego zaplanowania systemu ogrzewania i wentylacji. Dobrym rozwiązaniem może być ogrzewanie podłogowe i wentylacja mechaniczna z rekuperacją lub klimatyzacja.


Bliski kontakt większości pomieszczeń z salonem, znakomicie integrującym mieszkających tam ludzi, może być niekiedy uciążliwy. Głośne rozmowy lub muzyka z salonu będą z łatwością dochodziły do pomieszczeń na antresoli, gdzie przewidzieliśmy pokoje dziecięce.


Wybierając projekt domu z antresolą, warto rozważyć nie tylko jego efektowny i oryginalny wygląd, ale przede wszystkim to, czy rozmieszczenie pomieszczeń będzie odpowiadało potrzebom mieszkańców. Z pewnością jest to rozwiązanie atrakcyjne dla osób, które chciałyby zapewnić sobie dużą przestrzeń mieszkalną na stosunkowo niewielkiej działce. (Więcej tutaj: https://wybieramprojekt.pl/projekt-domu-arabella-wersja-d-z-antresola-hw93/)

Skontaktuj się z nami

Magdalena Zahuta

Magdalena Zahuta,
CEO wybieramprojekt.pl

Dane kontaktowe

Telefon:
Doradztwo i sprzedaż: 791 258 345
Biznes i Marketing: 600 160 765

Adres email:
kontakt@wybieramprojekt.pl
adaptacja@wybieramprojekt.pl

Godziny pracy:
pn.-sb.: 9:00 - 18:00

Wizyty stacjonarne umawiamy indywidualnie na konkretny termin, ul Traugutta

Dane firmy

Pełna nazwa:
MD PROJEKT & KONSULTING SP. ZO.O.

Siedziba firmy
Klasztorna 35, 52-234 Wrocław

Numery rejestrowe:
KRS: 0000878772,
REGON: 387947490,
NIP: 8992891755

Konta bankowe:
Santander: 
11 1090 2226 0000 0001 4747 8663