Twoje projekty domów pn-sob. 10-18:00 Zadzwoń wybieramprojekt.pl 791 258 345 pn-pt. 8-15:00 Zadzwoń wybieramprojekt.pl 667 837 707 zaloguj się

Dom tani w budowie

blog budowlany

Pompa ciepła - działanie, kiedy warto kupić?

architekt 2021-02-06


Bez wątpienia, kiedy przymierzamy się do zaprojektowania swojego własnego domu, to koniecznie musimy skoncentrować się na wielu detalach oraz aspektach, które będą miały niebagatelne znaczenie. Zdecydowanie jedną z ważniejszych kwestii, będzie wybór odpowiedniego ogrzewania, jakie będzie nam zapewniało komfort, który sprowadza nie do optymalnej temperatury we wnętrzu oraz intuicyjną, nieskomplikowaną obsługę.


Przez projektantów, jak również instalatorów, coraz częściej polecane są pompy ciepła, które stanowią swego rodzaju alternatywę dla systemów grzejnych. Jak zatem działają pompy ciepła i czy warto się na nie zdecydować?


Czym właściwie są pompy ciepła?


Pompa ciepła, to po prostu urządzenie, które na przykład przy zastosowaniu energii elektrycznej, dostarcza ciepło z dolnego źródła gdzie temperatura jest niska, do źródła górnego o temperaturze wyższej.


Definicja ta jest niezwykle uproszczona, ponieważ cały transport energii w pompie ciepła, przeprowadzany jest w specjalnie zaprojektowanych wymiennikach ciepła, a więc w skraplaczu oraz parowniku, jak również składa się z kilku istotnych elementów. Proces transportowania energii, jest możliwy dzięki przemianom termodynamiczny, które następują w obiegu zamkniętym pompy ciepła. 

 

Jak konkretnie działa pompa ciepła?


Zasadę działania pompy ciepła, generalnie rzecz biorąc porównać można do działania standardowej lodówki. W obu przypadkach, następuje zjawisko, w którym następuje wymuszony przepływ ciepła z obszaru, gdzie panuje niska temperatura, do tego gdzie jest ona znacznie wyższa.


Mówiąc skrótowo - pompa ciepła bierze ciepło z jednego miejsca, żeby następnie móc je przekazać do innego. W przypadku pompy tej, ciepło jest przekazywane do całego domu, bądź też do wskazanych pomieszczeń. Możemy spotkać się z pompami ciepła, które działają w obie strony. Oznacza to, że w na przykład w zimie dostarczane jest ciepło, natomiast w okresie letnim obiekt jest chłodzony poprzez jego odprowadzanie.


W ten sposób pompy oddziałują na przykład na wodę, podgrzewając ją, bądź też schładzając do odpowiedniej temperatury. Dzięki temu w danym budynku, czy też we wskazanych pomieszczeniach może panować odpowiednia temperatura. Pompy ciepła, idealnie nadają się zarówno do budynków nowo wybudowanych, jak również tych modernizowanych. Można je zintegrować z dotychczas wykorzystywanymi systemami, czy też przyłączyć nową instalację.


Czy warto zdecydować się na pompy ciepła?

 

Pompa ciepła ma wiele różnych zalet. Przede wszystkim, można je zamontować w dowolnej lokalizacji, przy każdym typie zabudowy, jak również w budynkach, które już są mają zamontowany system grzewczy. Porównując je do powiązań, które pobierają energię z gruntu, ich montaż jest naprawdę błyskawiczny, natomiast cały proces instalacji nie wymaga przeprowadzenia skomplikowanych prac montażowych, dzięki czemu oszczędzamy nie tylko czas, ale również pieniądze.


Niezwykle ważną kwestią jest fakt, że pompy ciepła, zapewniają także ogrzewanie c.w.u, które pozyskuje ciepło przez cały rok. Jak już wyżej wspomniano, urządzenie to idealnie przyda się również do chłodzenia.


Pompa ciepła, jako odpowiednia alternatywa dla standardowego ogrzewania


[size=2]Pompa ciepła, obecnie wykorzystywana jest, zarówno w tych nowych, jak również przebudowywanych budynkach. [/size]

[size=2]Szczególnie, pompy te są polecane jako alternatywa dla ogrzewania domu gazem płynnym, czy też olejem opałowym, ponieważ w ich wypadku koszty ogrzewania są zdecydowanie mniejsze.[/size]


[size=2]Pompa ciepła, bez wątpienia będzie także doskonałą alternatywą dla gazu ziemnego, biorąc od uwagę drogie przyłącza gazu do danego budynku. Jest to doskonałe rozwiązanie w przypadku budynków energooszczędnych, gdzie zapotrzebowanie na ciepło jest niewielkie. [/size]

 

Komentarze