tel.: 71 712 72 22
pn.-nd.: 09:00 - 20:00

Dom tani w budowie

blog budowlany

Po Świętach

gorbag 2012-12-26

Widzę że niektórzy zaglądają tu częściej niż ja, nawet w czasie przerwy świątecznej. Dziękuję serdecznie za życzenia, bardzo mi miło.

Coraz mocniej zacząłem myśleć o wyborze konkretnego kotła gazowego. Do tej pory ograniczałem wybór do kotła jednofunkcyjnego z zasobnikiem. Nie wiem czemu. Nie wnikałem za bardzo w temat, a architekt tak narysował, to to przyjąłem... Świąteczne wizyty u brata i szwagra rozpoczynałem od kotłowni :). Jak się okazało obaj mają kotły dwufunkcyjne Viessmanna, z zamkniętą komorą spalania, bardzo podobne z zewnątrz. Poczytałem trochę w wolne parę dni i na ten moment zmieniamy decyzję na kocioł dwufunkcyjny. Nie wiem jakiej marki, nie wiem czy kondensacyjny, czy tylko z zamkniętą komorą spalania, nie wiem czy nie z dodatkowym niewielkim zasobnikiem w ramach kotła.

Argumenty za kotłem dwufunkcyjnym:
- jest wyraźnie tańszy niż kocioł jednofunkcyjny ze zbiornikiem, prostsza jest też instalacja. To dość ważny argument...
- zajmuje niewiele miejsca
- ciepła woda ogrzewana przepływowo jest "świeża". Niektórzy mają obawy co do jakości wody stojącej.
- eksploatacja może być tańsza.

Argumenty przeciw kotłom dwufunkcyjnym:
- niemożliwe jest zastosowania cyrkulacji, której i tak nie planowałem
- dłuższe czekanie na ciepłą wodę (bez cyrkulacji) i większe wahania temperatury w oczekiwaniu na docelową temperaturę wody
- problem powyższy szczególnie istotny w przypadku dużych odległości kranów od kotła - u nas wszystko blisko
- kocioł może nie wyrabiać jeśli kilka odbiorników pracuje jednocześnie, kiedy w domu jest kilka łazienek. U nas problem mógłby dotyczyć jednoczesnego korzystania z wanny i brodzika, w ramach tej samej łazienki.
Częściowym rozwiązaniem powyższych problemów może być niewielki zasobnik w kotle. Sprawdzimy opłacalność.

Jeśli w małej łazience nie byłoby zasobnika, to moglibyśmy przenieść w to miejsce pralkę, czyli planowana pralnio-spiżarnia z wejściem z kuchni, miałaby wyłącznie funkcję spiżarni.

Od Aniołka (u nas pod choinkę prezenty przynosi Aniołek) dostałem długą na 180cm poziomnicę. Przyda się.

Komentarze

Witam, musisz pamiętać że to kocioł co+cwu a widzę że głównie patrzysz na cwu. Wiesz już jakie będziesz miał zapotrzebowanie na moc i sezonowe zapotrzebowanie na ciepło? Kocioł gazowy posiada coś takiego jak modulacja poczytaj o tym. A co do mocy kotła warto się zastanowić na mocą wiadomo że dla 2-funkcyjnego poniżej 24kW nie da się ze względu na cwu ale dla 1-funkcyjnego można już zejść z mocą. rafaldo 2012-12-27 o 10:06
Ciągle myślę. Rzeczywiście te jednofunkcyjne można znaleźć z wyraźnie niższą mocą, a właściwie możliwością pracy z niższą mocą.
Zapotrzebowanie liczy mi asolt z forum muratora, wkrótce powinno być gotowe

Jeśli wybór byłby tylko między ceną i komfortem, to mógłbym zrezygnować częściowo z komfortu ze względu na cenę. Może dziś wpadnę do sklepu i pogadam jak to wygląda od strony sprzedawcy. Ze swoimi instalatorami też mówiłem tylko od początku o jednofunkcyjnym z zasobnikiem. Zobaczymy co mi zaproponują z innych rozwiązań.
gorbag 2012-12-27 o 10:37
Jak podasz powierzchnie przegród ocieplanych grubości i parametry materiału do ocieplenia oraz powierzchnię okien to na szybko coś Ci policzę. rafaldo 2012-12-27 o 10:42
Też na szybko to tak:

Powierzchnia ścian z otworami włącznie - około 120m2, bez otworów 100m2, ściany 24cm BK 600 plus 20cm styropianu grafitowego.
Powierzchnia okien: 20m2, wsp. U dla okien średnio w okolicach 0,9
Podłoga i strop przyjmijmy dla uproszczenia 100m2, podłoga 15cm styropianu, strop 30cm wełny lub ekofibru. Planowany tani rekuperator.
Będę wdzięczny za przybliżone wyliczenia.
gorbag 2012-12-27 o 10:59
To mniej więcej sprawa wygląda tak:
Roczne zapotrzebowanie na ciepło 3400kWh (przy średniej temperaturze 22 stopni - wszystko dal tej temperatury liczone)
Zapotrzebowanie na moc przy -20 to 2.6kW, przy -30 to 3.2kW założenie że będzie jakieś gwc do rekuperatora.
Miesiąc po miesiącu potrzebna moc wygląda tak:
styczeń: 1.1kW
luty: 1kW
marzec: 0.4kW
październik: 0.3kW
listopad: 0.8kW
grudzień: 1.1kW

wiadomo wyniki są orientacyjne bo powierzchnie przegród trzeba podać wraz z ociepleniem, wynik co do zapotrzebowania na ciepło może być większy o jakieś 500-1000 jak budynek będzie posiadał dużo mostków cieplnych. Średnie u=0.9 to nieźle myślę że raczej średnio około 1 będzie.
Dodatkowe założenia
styropian o wsp 0,032
dach wełna o wsp 0,032
podłoga styropian o wsp 0,036
rafaldo 2012-12-27 o 11:18
Wielkie dzięki! Wygląda nieźle.
GWC nie miałem w planach. Podobno z suchego piasku (mam go 3m pod domem) nie można odzyskać tyle co np. z mokrej gliny, ale też mniejsze straty ciepła do dołu.

Teraz pytanie co to właściwie oznacza :)
Czy gazowy kocioł do CO, który może moc modulować do najmniej 6-7kW będzie zawsze działał nieefektywnie i z przerwami? Tym bardziej że planujemy kominek i rzeczywiście chcemy w nim palić.
gorbag 2012-12-27 o 11:29
Pokaż ukryte (6)
Nie jestem ekspertem od kotłów, ale piec będzie działał z przerwami czyli np w marcu kocioł będzie włączał się na 3 minuty w ciągu godziny np trzy razy po jednej minucie czyli 72 razy na dobę na samo co. Każde urządzenie ma określoną ilość włączeń po których coś się zepsuje dla elektroniki kilkanaście - kilkadziesiąt tysięcy czyli im więcej załączeń tym szybciej dane urządzenie się popsuje.
Drugim aspektem jest że bardziej komfortowe ogrzewanie jest takie które ma jak najmniej okresów spadków temperatur ponieważ gdy grzejniki/podłogówka stygną to odczuwamy chłód pomimo tego że np 22 stopnie w domu.
rafaldo 2012-12-27 o 11:38
Co do gwc to robi się go po to aby nie zbankrutować od grzałek w rekuperatorze zimą które chronią rekuperator przed zamarznięciem.
Jeżeli masz niski poziom wód gruntowych to poczytaj o gwc żwirowym na muratorze za nieduże pieniądze około 3kPLN można coś takiego zbudować ewentualnie o takim tworze jak maxowiec który można już zrobić za 1,5kPLN.
rafaldo 2012-12-27 o 11:40
Witam,

Czy ktoś może konkretnie napisać, ile kosztuje mniej więcej roczne ogrzanie takiego domku Z8 gazem? Wszyscy, co mają w rodzinie ogrzewaniem gazem narzekają, że drogo wychodzi i dogrzewają się kominkami. Myślę na nad projektem Z8, ale z garażem i kotłownią za garażem na paliwo stałe. Ciekawi mnie, ile tańsze jest ogrzewaniem węglem niż gazem.

Pozdrawiam
Łukasz
lukasz 2012-12-28 o 16:56
Spróbuj sobie policzyć pod tym linkiem:

http://wieszjakbudujesz.pl/?a=program&b=energ&id=554
Masz również przeliczenie na koszty w złotówkach, a wypełnienie formularza jest bardzo proste.
gorbag 2012-12-28 o 17:22
Jakby ktoś opierał się na tym wpisie i komentarzach, to w ciągu paru dni wizje się zmieniły :)
Tutaj nowsze wizje i więcej danych:
http://www.budowa-domu.info/projekt-domu/obliczenia-ozc-dla-projektu-z8/
gorbag 2012-12-30 o 23:04