
Obecnie ogrzewanie podłogowe, stanowi swego rodzaju standard w nowo wybudowanych budynkach. Oczywiście takie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, jednakże nie zmienia to faktu że tak zwana podłogówka to naprawdę bardzo dobre rozwiązanie, dlatego też obecnie cieszy się bardzo dużą popularnością. Zatem, co musimy wiedzieć zanim zdecydujemy się na montaż ogrzewania podłogowego i dlaczego jest ono obecnie tak chętnie wykorzystywane?
Co musimy wiedzieć, zanim zdecydujemy się na montaż ogrzewania podłogowego?
Ogrzewanie podłogowe, jest obecnie niezwykle modnym sposobem ogrzewania odpowiednio ocieplonych, nowo wybudowanych domów. Zdecydowanie najczęściej podłogówka montowana jest w miejscach, gdzie znajduje nie terakota, a więc na przykład w łazience, w salonie, w kuchni, czy też na korytarzu. Każda osoba, która zdecyduję się na zapomontowoanie ogrzewania podłogowego w swoim domu, zapewne nie pożałuje tej decyzji.
Dlaczego ta metoda ogrzewania obecnie cieszy się aż tak dużą popularnością?
Przede wszystkim, to właśnie ogrzewanie to, stanowi rozwiązanie niezwykle praktyczne, komfortowe, jak również estetyczne. Jego komfort wynika z tego, że cała podłoga stanowi powierzchnię grzewczą. Zatem, bez najmniejszych problemów będziemy mogli uzyskać jednakową temperaturę w całym pomieszczeniu (chociażby przy drzwiach balkonowych, czy też przy oknach).
Ponadto przy instalacji podłogowej jest pionowy rozkład temperatur, a jak wynika z opinii specjalistów, jest to najkorzystniejszy rozkład dla układu krążenia człowieka. Chodzi tutaj o to, że zazwyczaj najszybciej marzną nam stopy, a przy ogrzewaniu podłogowym stopy mają zapewnione ciepło, jakie pochodzi od podłogi. Na wysokości głowy człowieka, temperatura zazwyczaj jest troszkę niższa, co ma bardzo dobry wpływ na samopoczucie.
[size=2]Dlaczego ogrzewanie podłogowe obecnie cieszy się taką popularnością?[/size]
Ogrzewanie podłogowe ma wiele różnych zalet, które znacznie wpływają na to, że rozwiązanie to obecnie jest takie popularne. Przede wszystkim, podłogówkę możemy zastosować w większości pomieszczeń w domu, niezależnie od tego czy są to pomieszczenia małe, czy duże. Ważne jest jednakże to, aby specjalista robiący instalację, dopasował właściwy schemat grzewczy do wielkości przestrzeni grzania.
Ponadto temperatura podłogi, pod którą znajduje się instalacja grzewcza, wynosi około 27 - 30 stopni Celsjusza. Tanie niskie wartości sprawiają, że oszczędność energii, jest zdecydowanie większa, aniżeli w przypadku ogrzewania, które opiera się na działaniu kaloryferów.
Jak jest przeprowadzany montaż ogrzewania podłogowego?
Instalacja podłogówki, wykonywana jest w znacznej mierze z większej rury typu pex z wkładką aluminiową, która ma średnicę fi 16 mm. Jak wygląda cały przekrój ogrzewania podłogowego? Przede wszystkim, na samym początku na tak zwany chudy beton, zanim dokona się wylewek, nakłada się styropian.
Dalej nakłada się ekran odbijający ciepło oraz rurę, którą mocujemy poprzez profesjonalne spinki. Oczywiście rurę musimy tak przymocować, aby w całym pomieszczeniu panowała taka sama temperatura.
W sklepach znajdziemy specjalistyczny styropian z wyżłobieniami, w których kładziemy rurę. Cała praca instalacyjna wówczas jest znacznie łatwiejsza, jednakże tutaj koszty będą zdecydowanie wyższe, aniżeli przy zwykłym styropianie. Bez wątpienia obie te metody są bardzo skuteczne oraz trwałe.
W ogrzewaniu podłogowym temperatura nie może być wyższa niż 50 stopni Celsjusza, dlatego też do sterowania podłogówką montowane są specjalne rozdzielacze z podmieszaniem.
W przypadku niewielkich powierzchni, można zdecydować się na zawory, które ograniczają temperaturę powrotu. Optymalna temperatura pracy odpowiedniego ogrzewania podłogowego, powinna sięgać około 35 - 40 stopni Celsjusza.