tel.: 71 712 72 22
pn.-nd.: 09:00 - 20:00

Dom tani w budowie

blog budowlany

Ogrzewanie elektryczne w małym domu?

gorbag 2013-01-11

Tytuł wskazuje, że dalej się miotam co do ostatecznego wyboru metody ogrzewania i przygotowania ciepłej wody. Za namową osoby kompetentnej rozważam teraz zastosowanie elektrycznego kotła z Kospela, o mocy 6kW, z nastawieniem na grzanie w taniej nocnej taryfie. Do tego dogrzewanie kominkiem.

Za grzaniem elektrycznym przemawia niski koszt inwestycji, maksymalna sprawność, niska awaryjność i brak obsługi.

Przeciw? Trochę wyższy koszt użytkowania i kłopotliwość dwóch taryf (można się przyzwyczaić, albo nie oszczędzać).

Przy wodnej podłogówce zawsze mam inne opcje, chociażby gaz, albo pompę powietrzną. Przerwy w dostawie prądu zatrzymują również inne sposoby ogrzewania z pompkami (awaryjne będzie kominek). Jakby przeszło i zostało na dłużej ogrzewanie elektryczne, to komin okaże się niepotrzebnym wydatkiem (2300zł). Przypomnę też że mój projektant miał składać wniosek o pozwolenie na budowę przyłącza gazowego :). Jak dostanę pozwolenie, to będę miał na to bodajże 3 lata :). Podsumowując: czekam na natchnienie, albo też Natchnienie, jakich na tej budowie już się parę pojawiło.

Rozliczyłem się dziś z hydraulikami. Wyszło ostatecznie 1570 zł za materiał i robociznę. Czy mogę uznać, że względem wrzuconych parę dni temu przymiarek oszczędziłem 600 zł? Gdyby to było takie proste... Zrezygnowaliśmy z bidetu, nie zrobiliśmy cyrkulacji, pewnie dojdą później inne koszty, nawet w ramach hydrauliki. Faktury już zbieram do odliczania VATu.

Komentarze

Witam,

Jeżeli chodzi o taryfę nocną, to działa ona nie tylko w nocy, ale także w dzień przez 2h, ja mam tak u siebie, że taryfa nocna jest od 22 do 6 rano i jak dobrze pamiętam od 13 do 15. Odnośnie grzania prądem,osoby, które to mają, to ciężko od nich uzyskać prawdę na temat kosztów, poza tym zwykle ostro dogrzewają się kominkiem i często mają wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Na stronie producenta Kospel podają, że kocioł 6kW ogrzeje 40-70m2, więc chyba będzie za mały do Z8, no chyba, że kominek będzie często działał. A może zainwestować w kominek z płaszczem wodnym. Podstawa to znaleźć rzetelne (prawdziwe) informacje od kogoś, kto grzeje dom prądem, wtedy można przeliczyć koszty.
P.S. A komin to się do kominka przyda, chyba,że Z8 ma je dwa.
Pozdrawiam
lukasz 2013-01-11 o 21:41
Gorbag Lukasz ma rację z kominem przecież w naszym domku jest tylko jeden komin więc chcąc mieć kominek w salonie i tak musiałeś go zbudować chyba, że decydując się wcześniej na grzanie prądem nie brałbyś pod uwagę kominka w salonie?? mest 2013-01-11 o 23:24
Pokaż ukryte (2)
Przyjmując dużą wiarygodność OZC wszystko niby da się policzyć. Czyli 4700kWh rocznie na CO + 4000kWh na CWU daje 8700kWh. Przy prądzie w jednej stawce kosztuje to mniej niż 5000 zł rocznie, przy prądzie wyłącznie nocnym już mniej niż 3000 zł rocznie. Przy gazie ponad 2000 zł rocznie. Nie jestem pewien dokładnych stawek, dlatego wyniki orientacyjne, ale kojarzy mi się 0,33zł za prąd nocny, 0,55 przy jednej stawce i 0,27 za kWh z gazu. Lodówka, oświetlenie, rekuperator chodzą w zarówno w taryfie taniej, jak i drogiej (bodajże 0,66zł za 1kWh). Pranie, zmywanie, prasowanie można robić w tańszej taryfie, jak się trochę przestawić. Ale na razie mam opór przed przestawianiem :)
Kominek jest w planach i będzie używany, ale bez płaszcza. Liczę, że będzie to jakaś oszczędność. Jakoś mam niechęć do kominka z płaszczem, w tak małym domu trzeba by jeszcze gdzieś wcisnąć duży bufor, żeby to sensownie działało.

Kospel 6kW powinien wystarczyć, bo potrzebna w największe mrozy moc to według wyliczeń 3kW. Wynika to z najprostszej bryły i planowanego ocieplenia.
Może spróbujemy, a jak będzie coś nie tak, to podłączymy gaz? Jest jeszcze trochę czasu na decyzję. Tymczasem zlecę elektrykom podciągnięcie dodatkowego grubego kabla do potencjalnego pieca elektrycznego. A może kiedyś dokupię tanią powietrzną pompę ciepła, szczególnie do grzania wody w lecie? A może kiedyś solary? Te możliwości wskazywałyby na większy zbiornik na CWU i najlepiej z kilkoma wężownicami. Ech...

Przy gazie są jakieś koszty stałe, przesyłowe itd. które zmieniają realną cenę za kWh. Dochodzi serwis pieca, wymiana pieca co - załóżmy - 10 lat, kominarz od tego komina (zaraz wyjaśnię sprawę kominów). Są też koszty przyłączy i wyższe koszty pieca.

Główny problem to niemożliwość przewidzenia przyszłych stawek za gaz i prąd, a to byłoby decydującym czynnikiem przy wyborze.

Kominy
Na domu widać jeden komin, w potocznym znaczeniu, ale są to dwa postawione obok siebie kominy systemowe z Leiera. Jeden o większej średnicy i z wewnętrznym ociepleniem jest do kominka. Drugi jako turbo, czyli z odprowadzaniem spalin i zasysaniem powietrza, jest do pieca gazowego. Każdy kosztował 2300, czyli robiąc jeden z nich mogłem połowę kosztów zaoszczędzić.
gorbag 2013-01-12 o 08:26
Witam,

Wracając jeszcze do tematu ogrzewania prądem, dużo osób stosuje nocną taryfę, ale przecież w nocy temperatura do spania powinna być niższa niż w dzień. Więc jakoś mi się to nie widzi, żeby w nocy grzać, aby potem mieć w dzień ciepło :) Zostaje jeszcze nocna taryfa w dzień przez te 2h, ale to mało będzie.
Jeszcze pytanie z innej beczki, z tego co czytałem w Pana z8 ma być 20cm styropianu, dużo osób twierdzi, że przy tak dużym ociepleniu występuje zjawisko wykraplania w ścianie, chodzi o ten punkt rosy jak dobrze kojarzę, wierzy Pan w to ? :)
Pozdrawiam
lukasz 2013-01-20 o 22:11
W prądzie płyta jest buforem. Czyli nabijamy ją nad ranem i od 13 do 15, a ciepło utrzymuje cały dzień. Na dziś znów jestem za gazem, parę dni temu myślałem o prądzie i paleniu w kominku.

A propos grzania prądem i drewnem:
http://dwagrosze.com/2013/01/kradzione-nie-tuczy.html

Punkt rosy? Nie wnikałem :)
gorbag 2013-01-20 o 22:28
Cześć,

a zastanawiałeś się nad panelami na podczerwień?
wojtas 2013-01-27 o 15:44
Jakoś nie brałem ich pod uwagę.
Ale można poczytać jak sprawdzają się w z7:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?149329-Nasza-BUKOWA-CHATKA
gorbag 2013-01-27 o 16:52