
Ogrodzenie, ma za zadanie nie tylko wyznaczać granice danej posiadłości oraz ograniczać do niej dostęp osób niepowołanych. Jednocześnie ogrodzenie, ma również stanowić wizytówkę domu.
Bez wątpienia, nie jest łatwo znaleźć odpowiednie ogrodzenie, tym bardziej że wybór obecnie jest niezwykle szeroki, znajdziemy mianowicie, między innymi ogrodzenia kamienne, metalowe, czy też betonowe. W ostatnim czasie niezwykle popularne są zwłaszcza ogrodzenia panelowe. Czym właściwie jest ten typ ogrodzenia i jak je odpowiednio zamontować?
Czym właściwie są ogrodzenia panelowe?
Ogrodzenia panelowe, budowane są ze słupków oraz gotowych paneli. Zazwyczaj słupki betonowane są w gruncie. Wszystkie elementy ogrodzenia, trzeba łączyć wykorzystując do tego złączki, obejmy oraz śruby. Możemy wykorzystać również ta zwane nakrętki sam-zrywane, które zapobiegną demontażowi, a tym samym nie będzie ryzyka kradzieży naszego ogrodzenia.
Ogrodzenia panelowe, budowane są z cokołem bądź bez, a podmurówka również może być prefabrykowane. Zdecydowanie najczęściej spotykane są ogrodzenia panelowe stalowe, w których wszelkie elementy pokrywane są powloką antykorozyjne. Dzięki temu, są niezwykle trwałe, jak również wytrzymałe na działanie czynników atmosferycznych.
Jak zamontować ogrodzenie panelowe?
Warto wiedzieć, że montaż ogrodzenia panelowy nie jest łatwym zadaniem, także wymaga on dużej precyzji. Na montaż tego właśnie ogrodzenia składają się cztery etapy.
Etap 1 - Przygotowanie terenu pod ogrodzenie panelowe
Niezależnie od tego, czy panele będziemy montowali z podmurówka, czy też bez, zawsze kluczowe jest odpowiednie przygotowanie terenu. Na samym początku, dany teren musimy oczyścić z pozostałości gruzów, roślin, czy też innych przeszkód, które mogą nam utrudnić przeprowadzenie prac montażowych. Później, trzeba wyrównać teren, dzięki czemu montaż będzie sprawniejszy, jak również uda nam się uzyskać lepszy efekt wizualny.
Etap 2 – Sporządzenie planu oraz przeprowadzenie pomiarów
Cały montaż naszego ogrodzenia panelowego nie przysporzy nam najmniejszego problemu, jeżeli najpierw wszystko sobie odpowiednio rozplanujemy. W związku z tym, na samym początku musimy dobrze wymierzyć naszą działkę i zaplanować ustawienie ogrodzenia. Punktem zaczepienia w tym wypadku mogą być słupki ogrodzeniowe narożne, jak również pocztowe, ponieważ elementy te nie mogą być przesuwane.
Etap 3 – Montowanie słupków ogrodzeniowych
Słupki ogrodzeniowe, trzeba postawić w dołkach, których głębokość wynosi 50 cm. Żeby je wykonać, niezbędne są profesjonalne wiertnice głębiowe, które umożliwią nam stworzenie dołka o idealnych wymiarach i o średnicy 25 centymetry. Jeżeli nasze ogrodzenie będzie wysokie, to wówczas potrzebne będzie wiertło, mające średnicę 25 - 30 cm.
Dzięki wiertnicy, będziemy mogli odpowiednio osadzić beton, a co za tym idzie słupek w gruncie będzie się znacznie lepiej trzymał. Słupek ogrodzeniowy osadzamy w centrum dołka, jednocześnie pamiętając o tym że nie można robić tego na rogach. Kiedy już będziemy mieli gotowe otwory, to możemy przystąpić do stabilizacji słupków za pomocą betonu.
Jeżeli montaż jest wykonywany z podmurówką, to wówczas stopy słupków powinniśmy osadzić wraz z nimi, natomiast płyty cokołowe trzeba zamontować dopiero, kiedy beton wyschnie.
Etap 4 – Montowanie paneli ogrodzeniowych
Kiedy beton już się wiąże, możemy przystąpić do zamontowania paneli ogrodzeniowych. Panele te, montujemy za po mocą specjalnych obejm. Mamy do wyboru trzy rodzaje obejm, a mianowicie pośrednie, startowe oraz narożne. Obejmy pośrednie łączą ze sobą dwa panele, jakie znajdują się względem siebie w linii proste.
Obejmy startowe, dają możliwość zamontowania bramy, czy też furtki, dlatego też stosowane są na końcu ogrodzenia. Tymczasem obejmy narożne, jak sama nazwa wskazuje, stosowane są na narożnikach. Do montażu, najlepiej jest zastosować śruby oraz nakrętki zrywalne nierdzewne.