tel.: 71 712 72 22
pn.-nd.: 09:00 - 20:00

Dom tani w budowie

blog budowlany

Ociepleniowcy

gorbag 2013-08-20

Po rozmowie z ociepleniowcami. Mniej więcej zgodnie z oczekiwaniami - cena za etap minimum to 18zł/m2, a za pełne ocieplenie i elewację około 27-28zł/m2. Planowany wolny termin - przełom września i października. Potrzebny czas - 7-10 dni, zależnie od wersji. Polecają tynk akrylowy, najchętniej Ceresit, a pod to styropian jak u wszystkich, czyli NTB. Na piankę czasem kleili, a grubość 20cm nie zrobiła na nich wielkiego wrażenia, mimo że pierwsze szacunki rzucili dla grubości 10cm.

Muszę się wybrać do drugiego sporego centrum ociepleniowego w okolicy i policzyć jak by mnie tam wyszły materiały. Trzeba by się też decydować na styropian. Może jednak z Allegro? Akurat by było minimum transportowe.

Wybraliśmy oczka świetlne do opuszczonych sufitów - wyszło 150zł za 8 sztuk z dodatkami. Planujemy LEDy, a do nich podobno większość nie zmienia napięcia na 12V. Niech i tak będzie. Wywierciłem dziurki pod światełka i skończyłem szlifować sufit w łazience. Minimalne poprawki i gruntujemy.

Komentarze

hej, tez chciałem ocieplać na jesień ale ceny styro idą w górę !!! złodziejstwo! Termo-nika już 15zł drożej na m3. Wszyscy ocieplają na jesień, więc złodziejstwo podwyższa ceny, choc nie ma powodu.
Czytałem, że najlepiej kupowac styro w lutym - NAJTAŃSZY... POczekam zatem z ociepleniem na wiosnę, niech Ytong sie hartuje...
A u ciebie jak z cenami? Możesz napisać ile Termo-nika, Swisspor, Austrotherm, Genderka, itp.
Jaką markę wybierasz ?
Proszę napisz o cenach w twoim rejonie.
Na allegro też mają na aukcji 2 szt po 189zł, a mi proponują po 206zł - bo podwyżka !!!
POdobno Termo0nika zmieniając nazwę swoich wyrobów, wiekszyła ich cenę i tym samym pogorszyła ich jakość - PA-RA-NO-JA !!!

Pozdrawiam,
pit 2013-08-23 o 21:47
Akurat mam co napisać, bo mam drugą wstępną wycenę na materiały do ocieplenia i elewacji.

Styropian drożej niż u pierwszych. Tam już po podwyżce Termoorganiki było około 200zł za 032 (Termoorganika Thermonium), a około 220zł za 031 (Termoorganika Thermonium Plus). Tutaj mam około 220 zł za Termoorganikę 032.
Mam też ofertę na popularne u nas NTB, które najlepszy styropian grafitowy robi jako 032, a wyceniają to na około 190zł/m3.

Przyznam, że chwilami myślę, czy nie dałem się wkręcić w to 20cm grafitu :)
Załóżmy, że grzanie tego domku będzie kosztować 1000-1500zł rocznie. Straty ciepła przez ściany to raptem 17% z tego, czyli... 170-255 zł rocznie. Jeśli kupię styropian grafitowy zamiast białego, to wyjdzie różnica na około 1/3 z tej kwoty, czyli 60-80zł rocznie. Mają sens takie oszczędności, przy zwiększonych nakładach obecnie? Ale patrzę też inaczej. Po to mamy mały dom, żeby go bardziej wypasić. Jeśli 1m2 domu kosztuje około 2000-2500zł, to droższy styropian to niewiele ponad pół metra kwadratowego.

Inne materiały ociepleniowe z drugiej oferty:
Grunt/klej/drugi klej - 580/450/400zł
Siatka - 2,4zł/m - 400zł
Tynk Ceresit, zależnie od wersji, 2175-3750zł przy najtańszej grupie kolorystycznej. Cena niższa to silikonowo-silikatowy, cena wyższa to silikonowy. Taniej by był akrylowy. A może jednak pokombinuję z mineralnym malowanym farbą silikatową?

I główne pytanie - tylko ocieplać, czy robić już w tym roku elewację?
Gryzę się z tym ostro.

Co do cen na Allegro - zwróć uwagę właśnie na te niskie ceny i dwie sztuki z dużymi kosztami przesyłki. Cena towaru niska, ale kupować nie ma sensu. Minimum z dostawą to zwykle 30m3, akurat bym się łapał.

A wzrost cen materiałów zawdzięczamy pewnie w sporej mierze nie tylko jesieni, ale też rządowi likwidującemu ulgę budowlaną. Chcesz załapać się na odliczenie, to musisz kupić w tym roku.
gorbag 2013-08-23 o 22:27
Hej,

1/ Czyli jaki zamierzasz dać styro? Ten NTB po 190/m3?

2/ Ulga obowiązuje przez 5 lat od 1-szego rozliczenia ulgi z US, ja zaczałem z niej korzystać w grudniu 2012, zatem do 2016 moge odliczać!

3/ Ale może jeszcze kupię styro w grudniu'13 - będę obserwował ceny i pytał o oferty, zaobaczymy. Kasa czeka (u mnie elewacja+podłoga to ok. 9tys wszystko grafit + ok.500 pianki = nie kleję na klej z worka)

Jak już chcesz styro w 2013, ja bym kleił + siatka + klej do siatki i tak zostawił na zimę (styro będzie zakryty). WIosną "wyjdzie" coś może, to poprawi się i położy tynk+farba.

Najgorsze, ze i tak na allegro mają najtaniej, w hurtowniach pobliskich ceny jakiegoś szajsu w granicach Termo-niki.

4/ Na podłogę jaki kładłeś styro? Jakiej klasy (100, 200) i jakiej marki? Pamiętam, że grafit i że wydawał ci się zbyt miękki jak na podłogę...

Pozdrawiam,

pit
pit 2013-08-24 o 22:37
1. Nie jestem jeszcze pewien. Polecono mi jeszcze jedno miejsce, spytam w przyszłym tygodniu.

2. Podobno jednak nie tak. Ulgę skasowano z końcem roku, ale faktury można dostarczyć i rozliczyć jeszcze przez te parę lat.

3. Obawiam się, że ze względu na punkt 2 materiały budowlane do końca roku nie będą tanieć. Oby nie drożały.

Rozważamy opcję krycia na raty, ale w sumie to wychodzi nieco drożej, szczególnie jakby się okazało, że trzeba drugi raz gruntować.
Nawet się zastanawiam czy samemu nie piankować styropaniu, ale trudniej będzie kogoś ściągnąć do samego kleju z siatką (w sumie nic dziwnego), a za to bym się nie zabierał.
Nie będę się porywał na zatapianie siatki w kleju. Czytałem u dwóch samorobów że nie byli zachwyceni równością swoich ścian po tym. Fachowcy też nie będą chcieli (nic dziwnego) poprawiać po partaczu :).
Główna zaleta by była taka, że wiedziałbym jak to dokładnie jest zrobione.

4. Na podłodze ma Termoorganikę 15 cm w warstawch 5 i 10cm. Na wejściu do domu styropian jest niczym nie osłonięty i wszyscy oprócz mnie po nim chodzą gdzieś od 3 miesięcy. Trochę się ugniotło, ale ciągle nieźle wygląda. Nic się nie kruszy, nie rozpada, nie pęka itd. Wytrzymałość jednak robi wrażenie.
Styropian o ten: http://www.termoorganika.com.pl/produkt/pokaz/719
gorbag 2013-08-24 o 22:47