tel.: 71 712 72 22
pn.-nd.: 09:00 - 20:00

Dom tani w budowie

blog budowlany

Ocieplenie stropu - rozważania

gorbag 2013-06-09

Czas by się zdecydować czym ocieplić strop. Jak mam robić sznurkowanie, to lepiej teraz, przez rozpięciem rusztu z metalowych profili. Sznurkowanie potrzebne, jeśli między wiązarami będzie wełna. Jak wełna będzie na górze, w niższej warstwie też, z tym że ułożenie wełny od dołu nie jest zbyt przyjemne.

Na dziś myślę o wysypaniu wełny z granulatu na to co poniżej wiązarów (będzie tam około 15-25cm izolacji). Wsypanie od góry, przez sznurkowanie. Między wiązarami druga warstwa przyzwoitej wełny.

Jak wypada porównanie:
- izolacje celulozowe wdmuchiwane - droższe o około 2000zł na całym stropie. Miłe i ekologiczne. Z montażem, czyli bez roboty, ale nie można odliczyć VATu od materiału. Obciążają konstrukcję podwieszanego sufitu całą grubością warstwy.
- dwie warstwy wełny - tańsze niż celuloza. Jedna na sznurkowaniu, czyli obciążenie dla konstrukcji sufitu tylko częściowe. Można odliczyć VAT. Robota własna, kłopotliwa, szczególnie w części pod wiązarami. Jeśli góra na sznurkowaniu, to dolna warstwa wełny układana od dołu. Niechętnie.
- dwie warstwy wełny, przy czym dolna jako rozsypany ręcznie granulat. Dolna warstwa wypełniona w łatwy sposób, przez wsypanie od góry, przez sznurki. Bez wycinanek i precyzyjnego upychania (tym bardziej, że będą tam rury wentylacji mechanicznej). Ułożenie drugiej warstwy na sznurkach od góry będzie proste. Ciężar górnej warstwy nie obciąża konstrukcji sufitu, a lepsze parametry wyrównanają wszystkie niedoskonałości. Można odliczyć VAT. Nie ma problemu z różnymi grubościami w różnych pomieszczeniach. Koszt wełny w granulacie niższy niż w rolkach. Wady? Nieprzyjemna aplikacja. Liczę się z tym, że wełna w granulacie nie jest zbyt miła w rozsypywaniu. Z drugiej strony cały system i tak pewnie będzie milej układać niż w skosach czy w suficie od dołu.

Asolt proponował styropian, ale nie mam przekonania. Na plus jest proste i przyjemne układanie i mały ciężar. Obawiam się jednak współpracy styropianu z drewnem i palności. Cena też bez rewelacji.

Wszelkie uwagi mile widziane. Wrzuciłem pytanie na FM, zobaczymy co powiedzą mądre głowy.

Komentarze

Proponuję pianę 20 cm (patrz: honker) - drogo, ale szczelnie i porządnie. Cena porównywalna z wełną ( z robocizną z zewnątrz). Przy robocie samemu - wełna tańsza wyraźnie. Wełna nasiąka i traci swoje właściwości. Piana pozostaje neutralna. Ja na pewno wybiorę pianę. Pozdrawiam... pit 2013-06-09 o 20:37
a czemu nie bierzesz pod uwagę styropianu? malajkat 2013-06-18 o 07:44
@malajkat

Teraz już biorę pod uwagę styropian, ale w granulacie:

http://budowa-domu.info/pomysl-na-dom/welna-w-granulacie-do-ocieplenia-stropu-drewnianego-a-moze-regranulat-styropianu/

Co do styropianu klejonego między wiązarami, to trochę obawiam się jego współpracy z drewnem, zarówno pod względem elastyczności, jak i wilgoci. Jak zasypię przestrzeń do wiązarów granulatem, to będzie i tanio i będzie dopasowanie do pracującego drewna i lekko i wilgoć też jakoś się wydostanie. Taka jest wersja na dziś - styropian granulowany między sufitem, a wieńcem, a między wiązary wełna.
gorbag 2013-06-18 o 07:54