Gwarancja najniższej ceny 🧡 Uzyskaj min. 10% rabatu na dom jednorodzinny do 22.05

Nowoczesna stodoła

Blog dom tani w budowie

data publikacji
10.03.2020Nowoczesna stodoła - dla kogo jest taki projekt i na co zwracać uwagę przy wyborze?


Wybierając projekt domu możemy mieć najróżniejsze wymagania. Dla jednej osoby najważniejsza będzie czysta funkcjonalność planowanego domu, podczas gdy ktoś inny preferował będzie projekty, które przede wszystkim cechuje przestronność oraz dobre nasłonecznienie. Dla tej drugiej grupy znakomitym rozwiązaniem będą domy w stylu tzw. nowoczesnej stodoły.

Nowoczesna stodoła to świetne rozwiązanie w sytuacji, gdy zależy nam na tym by nasz dom był nie tylko przestrzenny, a jego wnętrze skąpane w naturalnym świetle, ale i również gdy chcemy by projekt budynku w ciekawy sposób łączył tradycję z nowoczesnością. Przyjrzymy się bliżej temu typowi projektu domu oraz sprawdźmy, w jaki sposób osiągane są wspomniane wcześniej cele.

Duża przestrzeń

Jedną z wizytówek domów w typie nowoczesnej stodoły są bardzo wysokie sufity. Dzięki nim domownicy oraz goście doświadczają poczucia przyjemnej przestrzenności i swobody. Ową przestrzenność dodatkowo uwydatnia sposób, w jaki połączony jest zazwyczaj salon z kuchnią oraz jadalnią. Wszystkie te trzy pomieszczenia często są połączone w jeden duży pokój, w którym domownicy mogą spędzać wspólnie czas. Ta cecha projektu częściowo nawiązuje do tradycyjnej „izby”, w której nasi przodkowie razem jedli, rozmawiali i odpoczywali.

Dobre nasłonecznienie

Poza przestronnością, nowoczesną stodołę cechuje także wysoki stopień naświetlenia naturalnym światłem słonecznym. Wynika to z faktu, iż większość projektów jest znakomicie przeszklona —  w największych pomieszczeniach okna sięgają aż do umiejscowionego wysoko sufitu, co sprawia, że wnętrze nowoczesnej stodoły jest w ciągu dnia zawsze skąpane w świetle słonecznym. To oczywiście znakomicie wpływa na samopoczucie domowników, gdyż jak wiadomo, odpowiednia dawka witaminy D znakomicie wpływa na nasz nastrój.
Wybierając projekt warto zatem znaleźć taki, który będzie można usytuować tak, by okna największych pomieszczeń (np. salon) skierowane były na południe, a tych mniejszych — na północ. W ten sposób zapewnimy sobie możliwość spędzania wspólnych przyjemnych wieczorów przy naturalnych promieniach zachodzącego słońca.

Tradycja i nowoczesność

Nowoczesna stodoła to też znakomite rozwiązanie dla osób ceniących sobie estetykę łączącą „nowe” ze „starym". Sama forma projektu przywodzi na myśl tradycyjne, wiejskie chaty, natomiast materiały z którego wykonane są domy to już mieszanka tradycji oraz nowoczesność, czyli beton z dodatkami drewnianymi. Lekko ascetyczne, minimalistyczne podejście do projektu zewnętrznej części domu może — nie bez powodu — przywodzić na myśl ciągle modną skandynawską filozofię "hygge", hołubiąca minimalizm, stonowanie oraz brak pośpiechu.

Oszczędność na energii

Filozofii rodem ze Skandynawii hołduje również energooszczędność cechująca nowoczesne stodoły. Wynika ona między innymi z minimalistycznej prostoty bryły tak charakterystyczne dla nowoczesnych stodół. O wysoki poziom energooszczędności można też zadbać sprawdzając, czy dany projekt wyposażony jest w energooszczędne okna czy też drzwi, dzięki którym zminimalizujemy utratę ciepła, oraz powstrzymamy jego zbędny napływ.

Istotną kwestią jest też garaż, a ściślej mówiąc — prowadząca do niego brama. Stanowi ona w wielu projektach swoistą barierę termiczną. Dzięki zadbaniu o kwestie związane z energooszczędnością zredukujemy wydatki związane z rachunkami za energię, ale i również sprawimy, że nasz dom będzie przyjazny dla środowiska.

Zalety dachu dwuspadowego

Co jeszcze powinien zawierać w swoim projekcie dom typy nowoczesna stodoła? Znakiem rozpoznawczym tych domów jest dach dwuspadowy pozbawiony okapu. Zawarcie go w projekcie ma dwie istotne zalety. Po pierwsze, umożliwia on dodatkowe doświetlanie domu poprzez zamontowanie na jego powierzchni tzw. okien kolankowych, które wpuszczą do wnętrza dodatkową porcję promieni słonecznych.

Drugą zaletą również związana jest z oświetleniem, a co za tym idzie — energooszczędnością projektu: brak okapu oznacza brak elementów przesłaniających największych okien, jakie ma typowa nowoczesna stodoła. Wybierając projekt warto też zwrócić uwagę na to, czy zawiera on specjalnie przystosowany system rynien, który jest nie tylko estetyczny, ale również zapewnia ochronę ścianom budynku przed negatywnym wpływem gromadzącej się wilgoci.

Podsumowując, dom typu nowoczesna stodoła to znakomity wybór dla osób które cenią sobie w projektach domów minimalistyczną estetykę, dobre naświetlenie oraz energooszczędność. By mieć pewność, że wszystkie te wymagania zostaną spełnione, przy wyborze projektu dobrze jest zwracać uwagę na usytuowanie okien pod kątem wschodów i zachodów słońca, zadbać obecność izolujących ciepło okien i drzwi oraz upewnić się, czy dom będzie zawierał tradycyjny dwuspadowy dach bez okapu. Jeżeli zadbamy o te sprawy możemy mieć pewność, że nasz nowy dom będzie ciepłym i pełnym naturalnego światła miejscem, w którym przyjemnie będą spędzać czas domownicy oraz nasi goście.

Skontaktuj się z nami

Magdalena Zahuta

Magdalena Zahuta,
CEO wybieramprojekt.pl

Dane kontaktowe

Telefon:
Doradztwo i sprzedaż: 791 258 345
Biznes i Marketing: 600 160 765

Adres email:
kontakt@wybieramprojekt.pl
adaptacja@wybieramprojekt.pl

Godziny pracy:
pn.-sb.: 9:00 - 18:00

Wizyty stacjonarne umawiamy indywidualnie na konkretny termin, ul Traugutta

Dane firmy

Pełna nazwa:
MD PROJEKT & KONSULTING SP. ZO.O.

Siedziba firmy
Klasztorna 35, 52-234 Wrocław

Numery rejestrowe:
KRS: 0000878772,
REGON: 387947490,
NIP: 8992891755

Konta bankowe:
Santander: 
11 1090 2226 0000 0001 4747 8663