Gwarancja najniższej ceny - 🧡 wiosenne rabaty na projekt domu! Tylko do 17.04 ☀️

Małe domy parterowe

Blog dom tani w budowie

data publikacji
03.11.2020


Dlaczego warto zainteresować się projektami małych domów parterowych?


Wygoda i funkcjonalność to jedne z podstawowych czynników mających wpływ na komfort życia. Szczególne i niezwykłe pomysły połączenia ich ze współczesną architekturą można zaobserwować we wspomnianych domach parterowych. Mając do dyspozycji małą przestrzeń, można stworzyć zgrabne domki, w których mamy bliski dostęp do każdej z jego części.


Dodatkowo w tego rodzaju budynkach bardzo łatwo jest manipulować światłem, które ze względu na rozmiary konstrukcji, można dowolnie wpuszczać do budynku za pomocą okien. W budynkach z jedną kondygnacją nie trzeba się także martwić miejsce, które zajmowałyby schody, gdyż nie ma potrzeby używania ich. Można więc liczyć na to, że z pozoru małe powierzchnie, w budynkach parterowych będą sprawiać wrażenie naprawdę dużych.


Funkcjonalność małych domów parterowych


Manipulacja przestrzenią to ważna rzecz, jednak szczególną uwagę należy zwrócić na fakt, czy wybrany przez nas dom można nazwać funkcjonalnym. Jednak, co to dokładnie oznacza? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na rzut budynku i dokładnie go przeanalizować. Każdy ma własne predyspozycje co do rozmieszczenia pomieszczeń, jednak ważnym jest, by były zgodne z pewnymi schematami.


Dom można podzielić na kilka podstawowych stref, a każda z nich powinna być rozmieszczona w odpowiedniej dla niej miejscu. Wyróżniamy przede wszystkim strefę dzienną. To w niej spędzamy znaczną część dnia, a także przyjmujemy gości. Zwykle powinna się ona znajdować niedaleko wejścia.


Robi się tak, ponieważ w przypadku przyjścia do nas gości nie trzeba ich prowadzić w miejsca, których nie chcemy im pokazywać. Jako przykład można podać sypialnie. Chyba nikt nie chce, by odwiedzający nas ludzie obok niej przechodzili i zaglądali do środka. Z tego powodu strefa dzienna powinna znajdować się w okolicach wejścia do budynku. Strefa nocna (tzn. sypialnie) powinny być oddalone od głównej części budynku. Jest to miejsce bardziej intymne, którego nie chcemy nikomu pokazywać.


Do ostatniej strefy zaliczamy takie pomieszczenia jak garaż, pralnia, kotłownia. Są to miejsca, które warto jest oddzielić, by nie wydostawały się z nich niemiłe dla nas zapachy. Taki schemat można przyjąć za podstawowy i warto przyjrzeć się, czy w wyszukanych przez nas projektach, spełniają one swoją rolę.


Funkcjonalność na podstawie przykładu


Warto zwrócić uwagę na projekt domu Gelidus I G2 (https://wybieramprojekt.pl/projekt-domu-gelidus-i-g2-ho46/). Spoglądając na rzut można zauważyć, jak zgrabnie zostały rozmieszczone wszystkie pomieszczenia. Po lewej stronie od wejścia zrobiono strefę dzienną, do której spokojnie można zaprosić gości. Mamy tam salon, a także kuchnię, której bliskie umieszczenie sprawia, że nie trzeba daleko chodzić w celu przygotowania posiłków.


Reprezentatywną częścią są wyjścia na taras, gdzie można zorganizować grilla i wieczorne spotkania. Ważnym jest, że przy wejściu do tej strefy umieszczono łazienkę, z której mogą korzystać odwiedzający. Po minięciu jej wchodzimy na strefę nocną, która jest odizolowana od wzroku niepowołanych osób. Czyni to ją intymną i skrytą, czyli taką jaka powinna być.


Umieszczono tam także drugą, większą łazienkę, dostępną jedynie dla domowników. Ostatnią strefę zaprojektowano po prawej stronie od wejścia. Garaż i pralnia są ukryte przed wzrokiem gości i jednocześnie odgrodzone od reszty domu. Nie może się stamtąd wydostać żaden niepożądany zapach czy hałas. Przykład ten pokazuje, jak powinien prezentować się dobrze zaprojektowany dom.


Podsumowanie


Krótko mówiąc główną uwagę w wyborze projektu domu parterowego należy zwrócić w na funkcjonalność i rozmieszczenie pomieszczeń. Warto jest także wybrać odpowiadający nam wygląd elewacji i wnętrza. Ważnym przed wyborem czegokolwiek jest zadanie sobie pytania, czego oczekujemy od wybranego domu. Jakie jego elementy są dla nas istotne? Dopiero po odpowiedzeniu sobie na nie można przejść do szukania idealnego rozwiązania dla nas.

Skontaktuj się z nami

Magdalena Zahuta

Magdalena Zahuta,
CEO wybieramprojekt.pl

Dane kontaktowe

Telefon:
Doradztwo i sprzedaż: 791 258 345
Biznes i Marketing: 600 160 765

Adres email:
kontakt@wybieramprojekt.pl
adaptacja@wybieramprojekt.pl

Godziny pracy:
pn.-sb.: 9:00 - 18:00

Wizyty stacjonarne umawiamy indywidualnie na konkretny termin, ul Traugutta

Dane firmy

Pełna nazwa:
MD PROJEKT & KONSULTING SP. ZO.O.

Siedziba firmy
Klasztorna 35, 52-234 Wrocław

Numery rejestrowe:
KRS: 0000878772,
REGON: 387947490,
NIP: 8992891755

Konta bankowe:
Santander: 
11 1090 2226 0000 0001 4747 8663