
Własny dom jest marzeniem wielu Polaków rozpoczynających dorosłe życie. Część osób zapewne będzie rozważała zakup nieruchomości z rynku wtórnego, jednak nadal znaczna część decyduje się na nieruchomości z rynku pierwotnego. Budowa domu jest nie małym przedsięwzięciem i wymaga rozważenia co najmniej kilku elementów, takich jak metraż, funkcjonalność domu, potrzeby domowników, a także kwestii związanych z projektem domu i przewidywanym budżetem. Jakie domy budują Polacy? Na co zwrócić uwagę podczas budowy domu? Jesteście ciekawi? Zapraszamy do artykułu.
Jakiej wielkości domy budują Polacy?
Jakie domy budują Polacy? Obserwując decyzje Polaków dotyczące ostatecznie wybierane metrażu domu nasuwa się jeden wniosek - budujemy coraz mniejsze domy. Wynika to między innymi z kosztów związanych z budową większego obiektu, kosztem działek i gruntów pod nieruchomości, a także patrząc przyszłościowo - z kosztów utrzymania posesji. Mniejszy dom wiąże się z mniejszymi opłatami.
Jednak nie tylko kwestie finansowe odgrywają znaczącą rolę w wyborze metrażu. Kluczową znaczenie ma również aspekt praktyczny. Od lat odchodzi się od projektów domów wielopokoleniowych, które z czasem stają się uciążliwe w utrzymaniu, trudniej je sprzedać, a przede wszystkim na pewnym etapie życia są zbyt duże dla 1-2 osób.
Z badań przeprowadzonych na rynku nieruchomości wynika, że Polacy budują domy najchętniej w przedziale od 100 do 150 m2. Zainteresowanie obiektami od 150 do 200 m2 z roku na rok coraz bardziej maleje. Według danych GUS w 2015 roku średnia powierzchnia domów jednorodzinnych wynosiła 146 m2. W 2016 roku było to już 145 m2, a w kolejnych latach 2017-2019 średnia wielkość obiektu jednorodzinnego wynosiła już 143 m2. Różnica, choć mała, wyraźnie wskazuje na tendencję spadkową w tym zakresie. Obecnie Polacy budują domy o mniejszej powierzchni w porównaniu z poprzednimi latami.
Jakie domy się buduje?
Wiemy już, że obecnie buduje się mniejsze domy na mniejszej powierzchni kupowanych przez Polaków działek. Natomiast jakie domy się buduje obecnie? Jakie projekty są najbardziej popularne?
Najbardziej popularnymi projektami są domy proste, o dwu- lub wielospadowym dachu, jednopiętrowe z użytkowym poddaszem, takie jak np. Alion 2M z wykuszem (https://wybieramprojekt.pl/projekt-domu-alion-2m-z-wykuszem-it81/), Hiacynt (https://wybieramprojekt.pl/projekt-domu-projekt-domu-hiacynt-jd62/) czy Heros (https://wybieramprojekt.pl/projekt-domu-heros-bez-garazu-is54/). Ze statystyk wynika również, że wciąż najczęściej buduje się domy tradycyjną technologią, czyli murowane. Domy drewniane budowane w technologii szkieletowej wybierane są przez 10% inwestorów/budujących się Polaków.
Takie decyzje wynikają m.in. z funkcjonalności takich projektów. Mniejsze domy dopasowane są mniejszych działek, które ze względów finansowych są najczęściej kupowane przez Polaków. Wiele rodzin nie potrzebuje już domów parterowych, a do codziennego życia wystarcza im jedno piętro plus poddasze na którym można zaadaptować dodatkowe pokoje czy pomieszczenia.
Jakie domy są modne?
Jak już wiemy z poprzednich akapitów obecnie są modne domy parterowe, z funkcjonalnym poddaszem. Wchodzące w życie przepisy budowlane dopuszczają budowę bez zezwolenia domu do 70 m2. Eksperci prognozują, że w niedługim czasie to właśnie takie projekty domów będą modne wśród inwestorów oraz Polaków. Do budowy takich obiektów wystarczy jedynie zgłoszenie budowy, co ułatwi ten proces wielu osobom decydującym się na postawienie własnego obiektu.
Modne projekty domów do 70 m2 możesz zobaczyć na stronie https://wybieramprojekt.pl/projekty-domow-do-70m2/. Jak wspomnieliśmy w poprzednich akapitach wśród popularnych projektów dominują małe, murowane domy parterowe z poddaszem użytkowym, o dwu- lub wielospadowym dachu (projekt Ka131, Tarot 2, Tiara mini). Dodatkowo, wiele osób decyduje się na modne projekty domów z garażem czy tarasem.
W jakim wieku Polacy mają swój dom?
W jakim wieku Polacy budują swój dom? Obecna sytuacja gospodarcza oraz sytuacja na rynku nieruchomości sprawia, że decyzja o budowie domu podejmowana jest niestety coraz później. Rosnące koszty materiałów, działek czy kredytów wiążą się z dużo większymi kosztami budowy niż jeszcze kilka lat temu.
Do tej pory własny dom był przedsięwzięciem osiągalnym realnie w wieku 30-35 lat. Obecnie ciężko przewidzieć jak będzie kształtowała się ta sytuacja w przyszłości, jednak niewykluczone jest, że na swój własny dom Polacy będą musieli poczekać kilka lat dłużej niż osoby, który ten etap mają już za sobą.