Gwarantujemy najlepszą cenę projektu 🔥Voucher na projekt wnętrza - rabat 500 zł 🧡 23% zniżki na adaptację do działki do 20.07.

Jakie domy są najtańsze w budowie?

Blog dom tani w budowie

data publikacji
10.04.2022


Jakie domy są najtańsze w budowie?


 „Mały, ciasny ale własny”. Takie skojarzenia ma wiele osób, które marzą o własnym domu. Czy tak musi być? Niekoniecznie. W tym artykule przyjrzymy się, jakie domy są najtańsze w budowie i eksploatacji oraz jakie czynniki wpływają na ponoszone koszty.


Ile kosztuje najtańszy projekt domu?


Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Koszt projektu i budowy domu zależy od lokalizacji, preferencji inwestora oraz jego potrzeb. Zanim więc zacznie szukać wymarzonego projektu, powinien zastanowić się, czego tak naprawdę oczekuje od swojego „małego ale własnego” domku a następnie zweryfikować pod kątem posiadanego budżetu.


Projekt taniego domu powinien mieć prostą bryłę i dwuspadowy dach bez dodatkowych lukarn czy wykuszy. Jego metraż powinien być „szyty na miarę” pod potrzeby gospodarzy. Koszty podrażają również balkony, tarasy i duża ilość przeszkleń.


Dla rodzin z małymi dziećmi dobrym rozwiązaniem jest budowa niewielkiego domu z użytkowym poddaszem, które można zaadaptować, gdy pociechy podrosną. Znakomitym przykładem może tu być projekt UA95, gdzie na parterze znajdują się dwie sypialnie a na poddaszu można zaprojektować kolejne pokoje.


 Starsze osoby, które na emeryturze zapragnęły spokoju z dala od zgiełku miasta wybiorą mały dom parterowy, nie ograniczony schodami na piętro i innymi barierami architektonicznymi. Dla pary emerytów tanim w eksploatacji a jednocześnie wygodnym domem będzie projekt KA 131 lub Tiara mini, gdzie zaprojektowano dwie sypialnie i duży, przestronny salon.


Jakie koszty wpływają na projekt taniego domu?


Pierwszym kosztem, który należy wziąć pod uwagę jest technologia wykonania. W zależności od tego, czy zdecydujemy się na budowę w technologii tradycyjnej czy np. prefabrykowanej, koszty mogą się od siebie różnić nawet o 30 procent. Ponieważ jednym z najpoważniejszych czynników cenotwórczych jest robocizna, wybudujemy taniej, jeżeli część prac wykonamy sami.


Zaoszczędzić na budowie można również, wybierając standardowe projekty domów. Niebagatelnym kosztem jest też budowa piwnicy lub garażu.

Już na etapie projektowania i budowy domu można też pomyśleć o ekologicznych rozwiązaniach ogrzewania, które wprawdzie kosztują drożej, jednak zysk odczujemy podczas eksploatacji. Dodatkowo, w przypadku uzyskania dofinansowania na produkty OZE ogrzewanie domu może okazać się stosunkowo tanie zarówno podczas instalacji jak i użytkowania.


Nie należy oszczędzać również na jakości materiałów, ponieważ zgodnie ze stwierdzeniem „co tanie to drogie” te same lub wyższe pieniądze wydamy w kolejnych latach na ogrzewanie a także remonty i poprawki budowlane.


Jaki dom jest najtańszy w utrzymaniu?


Wybudowanie domu to jedno. Trzeba go jeszcze utrzymać. Zakładamy, że w pierwszych latach eksploatacji domu wykonanego zgodnie ze sztuką budowlaną nie będzie problemów z poważnymi remontami. Dlatego też podstawowym kosztem będzie utrzymanie bieżące.


Wpływ projektu taniego domu na koszty eksploatacji


Koszty utrzymania taniego domu zależą w głównej mierze od jego projektu oraz usytuowania. Wybierając dom z optymalną liczbą przeszkleń ograniczymy straty ciepła. Jesienną, wietrzną porą oraz w zimie ciepło uchodzi również przez drzwi wejściowe, dlatego warto zdecydować się na wiatrołap czy choćby niewielką sień.


Niewielkie sypialnie będą łatwiejsze i szybsze do ogrzania niż wielkie powierzchnie. Usytuowanie pomieszczenia, w którym przebywamy najczęściej od strony południowej pozwoli w zimie zaoszczędzić na ogrzewaniu. Jeżeli dom stoi na otwartej przestrzeni, wskazane jest obsadzenie go od wietrznej strony gęstą ścianą drzew, np. tujami.


Jakie ogrzewanie będzie najtańsze?


Jeżeli nasz dom został wybrany adekwatnie do zapotrzebowania oraz wykonany z optymalnych jakościowo i cenowo materiałów, koszty  zarówno budowy jak i utrzymania nie powinny nas zatrważać. Dom z dobrze ocieplonymi ścianami, fundamentami i dachem oraz z trzyszybowymi oknami nie będzie generował wysokich kosztów ogrzewania, które stanowią średnio około 70% naszych rachunków eksploatacyjnych.


Nie ma jednego, uniwersalnego sposobu na najtańsze ogrzewanie domu. Dobór ogrzewania zależy od kubatury domu, preferencji mieszkańców oraz możliwości uzyskania wyżej już wspomnianego dofinansowania do ekologicznych systemów grzewczych. Istotne oszczędności dają też termostaty zainstalowane w każdym pomieszczeniu.


Skontaktuj się z nami

Magdalena Zahuta

Magdalena Zahuta,
CEO wybieramprojekt.pl

Dane kontaktowe

Telefon:
Doradztwo i sprzedaż: 791 258 345
Biznes i Marketing: 600 160 765

Adres email:
kontakt@wybieramprojekt.pl
adaptacja@wybieramprojekt.pl

Godziny pracy:
pn.-sb.: 9:00 - 18:00

Wizyty stacjonarne umawiamy indywidualnie na konkretny termin, ul Traugutta

Dane firmy

Pełna nazwa:
MD PROJEKT & KONSULTING SP. ZO.O.

Siedziba firmy
Klasztorna 35, 52-234 Wrocław

Numery rejestrowe:
KRS: 0000878772,
REGON: 387947490,
NIP: 8992891755

Konta bankowe:
Santander: 
11 1090 2226 0000 0001 4747 8663