Gwarantujemy najlepszą cenę projektu 🔥Voucher na projekt wnętrza - rabat 500 zł 🧡 23% zniżki na adaptację do działki do 20.07.

Jaki jest koszt projektu domu u architekta?

Blog dom tani w budowie

data publikacji
22.03.2022


Każdy z nas skrycie marzy o posiadaniu własnego domu. Oczywiście część z nas będzie się z pewnością rozglądać za gotowymi już posesjami w z rynku wtórnego, które są już gotowe i czekają na swoich nowych właścicieli. Niemniej jednak inni cenią sobie przede wszystkim oryginalność i decydują się na budowę własnej, wymarzonej posesji od podstaw.


Wobec tego naturalnie wymaga to większej pracy i większych nakładów finansowych. Jednym z wydatków będzie przede wszystkim zdecydowanie się na profesjonalny projekt domu, który wykona doświadczony architekt. Ile on kosztuje i co warto o nim wiedzieć?


Projekt indywidualny u architekta


Okazuje się, że Ci, którzy planują wybudowanie własnego domu mogą zdecydować się zarówno na projekt gotowy jak i na projekt indywidualny. W dużej mierze cena tych dwóch projektów będzie się różnić. Zacznijmy więc od indywidualnego projektu u architekta. Zwykle jest on wybierany przez:


  • właścicieli trudnych działek

  • osoby o sprecyzowanych potrzebach

  • osoby, które nie znalazły satysfakcjonującego rozwiązania w gotowych projektach.Nie da się ukryć, że indywidualny projekt domu u architekta ma wiele zalet, ale ma także i wady. Zwykle największą korzyścią jest fakt, że można idealnie dopasować każdy metr domu do swoich indywidualnych potrzeb i zagospodarować przestrzeń według własnej wizji.

Co więcej to rozwiązanie pozwoli dopasować również posesję do trudnej działki. Niemniej jednak indywidualny projekt domu u architekta ma również swoje wady. Zwykle największą z nich jest dość wysoka cena, która liczona jest za metr kwadratowy posesji.


Ile kosztuje indywidualny projekt domu u architekta?


To ile będziemy musieli zapłacić za indywidualny projekt domu u architekta, uzależnione jest od kilku czynników. Zalicza się do nich przede wszystkim:


  • wielkość domu

  • zaawansowanie zastosowanych rozwiązań

  • czynności przedprojektowe czyli przygotowanie map, geologia, a także złożenie wniosku pozwalającego na budowę domu

  • region w którym dom ma zostać wybudowany

  • renoma architektaNiemniej jednak jeśli zamówimy indywidualny projekt domu u architekta, możemy mieć pewność, że nasza posesja po ukończeniu będzie odpowiedzią na nasze potrzeby i będzie dopasowana idealnie do naszych wymagań.


Ceny za taki projekt są mocno zróżnicowane. Śmiało można podkreślić, że ceny będą wahać się od kilku do nawet kilkunastu tysięcy. Wspomniane już zostało, że pracownie architektoniczne zwykle ustalają swoje ceny w przeliczeniu na jeden metr kwadratowy. Zwykle zaczynają się od 50 złotych, jednak mogą wynieść nawet 200 złotych za metr kwadratowy.


Gotowy projekt domu u architekta


Gotowy projekt domu u architekta to z pewnością jedno z najłatwiejszych i jednocześnie najwygodniejszych rozwiązań. Nie da się ukryć, że największą jego zaletą jest przede wszystkim cena. Okazuje się, że wymaga on także o wiele mniej pracy, a ceny takich projektów z góry są ustalone i można powiedzieć, że są względnie stałe.


Niemniej jednak w dalszym ciągu architekt musi przeprowadzić adaptację projektu, co jest niezbędne do uzyskania pozwolenia na budowę. Architekt musi bowiem dopasować gotowy już projekt do wymagań działki, a także do planu zagospodarowania przestrzennego działki. Adaptacja projektu polega również na dostosowaniu konkretnych stref obciążeń konstrukcyjnych.Ile kosztuje gotowy projekt domu u architekta?


Okazuje się, że zamówienie gotowego projektu domu u architekta jest rozwiązaniem o wiele tańszym, niż omówiony powyżej projekt indywidualny. Zwykle w dużym uśrednieniu można przyjąć, że koszt takiego projektu może zamknąć się w około 2000 do 3000 tysięcy złotych.


Wydawać by się mogło to dość rozsądną ceną, jednak należy do niej również doliczyć koszt adaptacji projektu. Zwykle jest to wydatek rzędu około 2500 złotych. Oczywiście jest to jedynie cena orientacyjna, gdyż wszystko zależy od jakie biuro architektoniczne wybierzemy i jak wiele zmian trzeba będzie i tak nanieść na gotowym już projekcie.


Nie można również zapomnieć o kosztach w postaci przygotowania odpowiednich map geodezyjnych, a także przeprowadzenia niezbędnych badań geotechnicznych. Wówczas trzeba doliczyć inwestycję rzędu od 500 do nawet 1500 złotych, w zależności od tego, kto będzie je przeprowadzał.


Niemniej jednak kwota projektu gotowego u architekta, w dalszym ciągu może być tańsza w porównaniu do projektu indywidualnego.

Skontaktuj się z nami

Magdalena Zahuta

Magdalena Zahuta,
CEO wybieramprojekt.pl

Dane kontaktowe

Telefon:
Doradztwo i sprzedaż: 791 258 345
Biznes i Marketing: 600 160 765

Adres email:
kontakt@wybieramprojekt.pl
adaptacja@wybieramprojekt.pl

Godziny pracy:
pn.-sb.: 9:00 - 18:00

Wizyty stacjonarne umawiamy indywidualnie na konkretny termin, ul Traugutta

Dane firmy

Pełna nazwa:
MD PROJEKT & KONSULTING SP. ZO.O.

Siedziba firmy
Klasztorna 35, 52-234 Wrocław

Numery rejestrowe:
KRS: 0000878772,
REGON: 387947490,
NIP: 8992891755

Konta bankowe:
Santander: 
11 1090 2226 0000 0001 4747 8663