
Marzenia o budowie własnego domu z pewnością towarzyszą każdemu z nas. Nie ma nic piękniejszego niż rozpoczęcie planów i przygotowanie z architektem projektów własnej posiadłości.
Okazuje się jednak, że na rynku nieruchomości bez problemu można zainwestować w już gotową posiadłość, do której możemy się od razu wprowadzić. Niemniej jednak z pewnością takie rozwiązanie nie przyniesie tak ogromnej satysfakcji jak indywidualny projekt domu. Jednak ile on kosztuje?
Decyzja o budowie własnego domu
Decyzja odnośnie wybudowania swojej własnej posiadłości, zawsze powinna być podjęta na podstawie dokładnych przemyśleń i analiz. Niemniej jednak jeśli jesteśmy już zdecydowani, to przed nami stanie jeszcze jeden, niezwykle ważny dylemat. Okazuje się, że możemy zdecydować się zarówno na gotowy, ale także i indywidualny projekt.
Kiedy jednak warto postawić na indywidualny projekt domu? Otóż jest to idealne rozwiązanie w momencie, kiedy działka przeznaczona pod budowę posesji ma dość nietypowe wymiary, bądź ukształtowanie terenu znacznie utrudnia wzniesienie gotowego projektu. Śmiało można powiedzieć, że indywidualne projekty domu są rozwiązaniami szytymi na przysłowiową miarę. Wobec tego, jeśli mamy sprecyzowane swoje wymagania i wizję, nie musimy się nad tym dłużej zastanawiać.
Gotowy projekt domu, a indywidualne rozwiązania
Nie da się ukryć, że często decydując się na jedno lub drugie rozwiązanie, przede wszystkim pod uwagę bierzemy ogólne koszty. Nie da się ukryć, że cena katalogowego projektu jak np. Arte 2 jest o wiele niższa niż zaprojektowanie całej inwestycji od początku.
Co więcej gotowe projekty są zwykle dostępne "od ręki", podczas gdy na te indywidualne trzeba będzie nieco poczekać. Jednak warto podkreślić w tym momencie fakt, że osoby, które stawiają przede wszystkim na oryginalność, nie zawsze będą wstanie znaleźć projekt, który idealnie wpisze się w ich oczekiwania. Wówczas często decydują się one na wprowadzenie w projekcie zmian, a finalnie jego koszty zaczynają przewyższać koszty projektu indywidualnego.
Uwzględniając więc swoje własne preferencje, a także i potrzeby, śmiało można wywnioskować, że to indywidualny projekt domu w wielu wypadkach może okazać się nieco bardziej korzystnym rozwiązaniem, które wpasuje się w nawet najbardziej wygórowane oczekiwania.
Ile kosztuje indywidualny projekt domu?
Wykonanie indywidualnego projektu domu z pewnością jest dość wymagającym zadaniem. Obiekt musi być dopasowany zarówno do działki jak i musi spełniać wszystkie normy i zasady obowiązujące w budownictwie. Wobec tego pierwszym etapem wykonywania indywidualnego projektu domu jest jego adaptacja.
Kosztuje ona od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Adaptacja projektu musi być dokładnym odzwierciedleniem potrzeb właściciela i odpowiedzią na potrzeby wszystkich, przyszłych domowników. W związku z tym musi być ona wykonana w pełni profesjonalnie i z odpowiednim zaangażowaniem.
Kolejnym aspektem, który bez wątpienia wpływa na koszt indywidualnego projektu domu jest jego metraż. Analogicznie im dom ma być większy, tym większą będzie również cena projektu. Na koszty składają się również takie kryteria jak chociażby stopień skomplikowania domu czy indywidualne i niestandardowe rozwiązania jak np. system monitoringu czy wybór odpowiedniego rodzaju ogrzewania. Im więcej udogodnień zastosujemy, tym wyższa będzie cena indywidualnego projektu domu.
Ile kosztuje indywidualny projekt domu?- podsumowanie
Chcąc podsumować wszelkie koszty indywidualnego projektu domu, bardzo ciężko pokusić się o jednoznaczną odpowiedź. Wspomniane powyżej czynniki mają niebagatelne znaczenie na wysokość całej inwestycji. Można więc jedynie podać uśrednione koszty dla konkretnych przypadków.
Wobec tego indywidualny projekt domu może wynosić od około 150 do nawet 250 złotych za metr kwadratowy. W większych miastach jednak, cena może być nieco wyższa. W momencie, kiedy zapadła decyzja odnośnie indywidualnego projektu domu, warto mieć w pamięci rekomendację Stowarzyszenia Architektów Polskich. Zgodnie z nią koszt indywidualnego projektu domu, czyli projektu ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb i preferencji klienta, nie powinien przekraczać
Zgodnie z nią koszt indywidualnego projektu domu, czyli projektu ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb i preferencji klienta, nie powinien przekraczać od 3 do 7,5% całkowitego kosztu budowy domu. Dzięki temu rozwiązanie to będzie mogło nazywać się w dalszym ciągu opłacalnym.