
Klomb to znakomite rozwiązanie dla każdego ogrodu, niezależnie od jego rozmiaru. Mimo pewnych określonych zasad aranżacji klomby pozostawiają naszej wyobraźni szerokie pole do popisu, pozwalając stworzyć przepiękne kompozycje. Klomby doskonale pasują zarówno do budynków w stylu klasycznym, jak i do nowoczesnych rozwiązań. Zaprojektowane z smakiem i zadbane stanowić będą przepiękną dekorację każdego ogrodu.
Czym jest i jak wygląda klomb?
Klomb to rodzaj roślinnej kompozycji w skład której wchodzą rośliny posadzone w ściśle określony sposób. Dzięki temu tworzą one swoisty wzór czy deseń. Klomb może składać się z trawy i krzewów, ale również z kwiatów. Dodatkowo w samym jego środku stawia się zazwyczaj jakiś element architektoniczny (donicę, rzeźbę etc.) lub sadzi drzewo.
Sprawia to wrażenie, że centrum klombu góruje nad jego resztą. Klomby posiadają przeważnie kształt okręgu lub elipsy, chociaż zdarzają się również takie o bardziej skomplikowanych kształtach. Klomb najlepiej ulokować w otoczeniu gładkiego trawnika, ponieważ nadmiar innych roślin może go przytłoczyć.
Na co zwrócić uwagę projektując klomb?
Projektując klomb warto uwzględnić kilka czynników, m.in. jego wielkość, to jaki kształt będzie posiadał, położenie w ogrodzie, rodzaj i rozmieszczenie roślin. Klomb oczywiście możne być dowolniej wielkości, dostosowanej do rozmiaru naszego ogrodu.
Chociaż w literaturze wspomina się czasami o tym, że jego optymalna średnica powinna wynosić około 8 metrów. Oczywistym jest, że klomb absolutnie nie możne znajdować się w zagłębieniu, będzie bowiem mniej widoczny. Najlepiej na klomb wybrać płaski teren i dodatkowo usypać w nim centralne wzniesienie lub jeśli mamy możliwość od razu ulokować go na niewielkim wniesieniu. Zanim zaczniemy cokolwiek tworzyć w rzeczywistości rozrysujmy sobie wszystko na papierze, pozwoli to uniknąć zbędnej pracy.
Jak zaaranżować klomb?
Aranżację i sadzenie na klombie zaczynamy od środka i kierujemy się na zewnątrz. Najpierw należy umieścić na klombie wszystkie elementy dekoracyjne, a dopiero potem sadzić rośliny. Aby urozmaicić kształt naszego klombu można w nim umieścić kamienie, gips, drewno.
Pozwoli to stworzyć efekt trójwymiarowości. Ważne jest aby kolorystyka i forma klombu były spójne ze sobą oraz z resztą ogrodu czy posesji. Różnorodność jest fajna, ale nie przesadzajmy, bo uzyskany efekt może być byt krzykliwy. Warto aby elementy klombu miały jakąś cechę wspólną, np kolor przewodni. Pamiętajmy również, że im bliżej środka klombu tym wyższe powinny być posadzone w nim rośliny. Unikniemy w ten sposób przesłonięcia części roślin w tyle przez wyższe rośliny z przodu.
Jakie rośliny warto posadzić na swoim klombie i jak je pielęgnować?
Wybór kwiatów, które możemy posadzić na naszym klombie jest ogromy. Zdecydowanie warto zdecydować się na umieszczenie w nim lilii. Te piękne kwiaty doskonale sprawdzą się w jego centralnej części. Podobnie będzie w przypadku piwonii, które również są bardzo dużymi kwiatami.
Jeśli szukamy odmian o wielu barwach kwiatów to doskonałym rozwiązaniem będzie barwinek oraz jeżówka. Obie te rośliny dostępne są w naprawdę szerokiej gamie barw. Jeśli kochamy piękne zapachy nie możemy zapomnieć o lawendzie. Na klombie poza kwiatami warto posadzić również trawy w różnych odmianach.
Dbanie o klomb nie różni się znacząco od dbania o inne ogrody kwiatowe. Rośliny należy od czasu do czasu nawozić oraz podlewać zgodnie z zaleceniami. Zadbać należy oczywiście o regularne usuwanie chwastów. Jeśli klomb otoczony jest trawnikiem, to warto odgrodzić go od niego niewielką przegrodą. Zapobiegnie to zarastaniu trawą.
Klomb, skalniak, rabata - to nie to samo!
Klomb, skalniak i rabata to trzy odmienne elementy aranżacji ogrodu i nie należy ich mylić. Wiele osób stosuje te terminy zamiennie, nie jest to jednak prawidłowe. Jak już wspomniano klomb ma zazwyczaj okrągły kształt. Rabaty natomiast przyjmują formę szerokiego pasma.
Co do skalniaka to jest to ogródek kamienny, ma więc zupełnie inną formę niż klomb. Częste mylenie tych terminów jest związane prawdopodobnie z pochodzeniem samego słowa klomb, które wywodzi się a angielskiego "clump" co oznacza dosłownie kępę czyli grupę drzew.
W języku francuskim z kolei ogrody kwiatowe, do których zalicza się klomb, określano mianem "bouquet" co oznacza dosłownie kwietnik.