Twoje projekty domów Skontaktuj się z nami Zadzwoń wybieramprojekt.pl 791 258 345 Zadzwoń wybieramprojekt.pl 71 712 72 22 pn.-sb. 9:00 - 20:00 zaloguj się

Dom tani w budowie

blog budowlany

Jak zbudować tani dom?

architekt 2020-07-14Tanie domy to propozycja da tych, którzy dysponują pewnymi środkami finansowymi i chcą uniknąć drogich kredytów bankowych. Ucieszą one zwłaszcza miłośników modnego obecnie stylu minimalistycznego. Tani dom to przede wszystkim prostota wykonania. Dzięki temu część prac można wykonać własnoręcznie lub z niewielką pomocą, co powoduje obniżenie kosztów robocizny.


Co wpływa na koszty budowy domu?


Pierwszym czynnikiem wpływającym na koszt budowy jest rodzaj terenu, na którym budynek ma być wzniesiony. Teren o małej nośności, podmokły lub nachylony będzie wymagał solidniejszego posadowienia budynku, odwodnienia, opasek zabezpieczających przed osuwaniem się gruntu itp.


Duże koszty generuje skomplikowana bryła budynku. Im bardziej budynek przypomina sześcian lub prostopadłościan, tym lepiej. Często budynki o tej samej powierzchni użytkowej zdecydowanie różnią się kosztami budowy, gdyż mają inną powierzchnię ścian nośnych i stropów.


Wbrew pozorom różnice w kosztach wznoszenia ścian z użyciem różnych technologii nie odbiegają od siebie w sposób znaczący. Oznacza to, że bardziej liczy się ilość użytego materiału niż jego rodzaj. Duże koszty są związane z robotami ziemnymi i podpiwniczeniem budynku, dlatego warto rozważyć rezygnację z piwnic.


Dużo kosztuje więźba dachowa, zwłaszcza gdy dach ma dużą połać i bardzo skomplikowany kształt. Przy budowie domu obowiązuje prosta zasada: każdy nietypowy kształt to dodatkowy nietypowy wydatek.


Zalety prostoty budowy domu


Projekt domu o prostej konstrukcji skraca czas realizacji inwestycji i obniża koszty. Prostota polega na rezygnacji z tego, co nie jest niezbędne dla użytkowników domu. Garaż stanowiący element domu jest bardzo praktyczny, ale niewiele gorsza, ale dużo tańsza może być estetyczna wiata garażowa tuż koło domu.


Polską tradycją było wznoszenie domów o podwyższonym parterze i podpiwniczeniem, które przede wszystkim działało jako powietrzna izolacja od gruntu. Obecne technologie pozwalają tak zaizolować fundamenty, żeby zniwelować wpływ temperatury i wilgotności terenu.


Budowa piwnicy nie ma już żadnego uzasadnienia, nawet jako miejsce przechowywania warzyw z ogródka. Nie warto też stosować rozwiązań połowicznym. Koszt budowy piwnic pod połową budynku nie będzie dwa razy tańszy od pełnego podpiwniczenia, a może być nawet wyższy.


Prostota domu to także prosty, dwuspadowy dach. Każda mansarda, kosz, grzbiet lub załamanie linii dachu to dodatkowe koszty materiałów i robocizny, bo realizację skomplikowanego dachu lepiej powierzyć doświadczonym fachowcom. Wybierając projekt, należy zwrócić uwagę na okna. Okna odbiegające kształtem i wymiarami od standardów będą musiały być wykonane na indywidualne zamówienie.


Koszty budowy i koszty eksploatacji


Koszt budowy są wydatkiem jednorazowym. Po wprowadzeniu się do domu użytkownik ponosi koszty związane z jego użytkowaniem, czyli koszty energii związanej z ogrzaniem domu, koszty remontów bieżących itd. Podczas budowy domu warto oszczędzać, ale z głową.


Zastosowanie tańszych odpowiedników materiałów budowlanych przewidzianych w projekcie może wiązać się ze wzrostem kosztów eksploatacji. Inne materiały mogą mieć np. gorszy współczynnik przenikalności termicznej i spowodują wyższe opłaty za ogrzewanie budynku.


Tanie materiały budowlane i instalacyjne o niskiej wytrzymałości lub "okazyjne" zatrudnienie ekipy partaczy i dyletantów może spowodować poniesienie dużych kosztów związanych z naprawą, lub remontem wadliwie wykonanych elementów budynku. Przy wyborze projektu warto rozważyć kilka wariantów. Może się okazać, że budowa domu energooszczędnego będzie nieco droższa na etapie budowy, ale różnica w kosztach budowy zwróci się po stosunkowo krótkim czasie eksploatacji.


Przystępując do budowy wymarzonego taniego domu, trzeba mieć odpowiedni plan i pomoc fachowców, którzy nadadzą marzeniom odpowiedni kształt. Wtedy tani dom przestanie być marzeniem, a stanie się rzeczywistością.

Komentarze