
Marzenie małego domku w ogrodzie tkwi w głowach wielu małych odkrywców od pokoleń. Jeśli i Twoje dziecko śni o takiej aranżacji to czas zakasać rękawy i wziąć się do pracy! Wbrew obawom taka inwestycja wcale nie musi kosztować fortuny i może okazać się łatwa do przygotowania nawet przez osoby, które na co dzień nie pałają się stolarką. Jak zbudować niezwykły domek dla dzieci, który przetrwa długie lata i ucieszy nawet najbardziej wymagające pociechy? Tutaj na pewno znajdziesz odpowiedź!
Projekt domku dla dzieci
Przed przystąpieniem do właściwej pracy, należy zastanowić jak ma wyglądać cała konstrukcja i dokładnie rozrysować ją na papierze. Rodzice wiedzą najlepiej, czego potrzebują ich pociechy, dlatego też bez trudu powinni samodzielnie stworzyć taką kompozycję.
Plan budowy domku dla dzieci powinien być dopasowany do umiejętności majsterkowicza. Jeśli dotąd nie pracowałeś w ogrodzie to wybierz nieskomplikowany projekt, Twoje dziecko na pewno doceni samodzielną pracę i chętnie pomoże Ci przy drobnych czynnościach.
Dla ciekawskich maluchów można stworzyć przyjemny domek, który będzie w sobie skrywał pokój, a także przestrzeń na zabawkową kuchnię. Bardziej zaawansowane projekty mogą być bogate w zjeżdżalnię, drabinki, bądź schody. Oprócz masy atrakcji i radości warto zwrócić uwagę na bezpieczeństwo, które odgrywa kluczową rolę w zabawie. Aby najmłodsi mogli w pełni cieszyć się z nowej zabawki, musimy zwrócić uwagę na następujące elementy:
- stabilność wykonanej budowli - dzieci mają znacznie szerszą wyobraźnię niż dorośli, dlatego też nowa konstrukcja musi cechować się niezwykłą trwałością;
- barierki i inne formy zabezpieczeń - takie rozwiązanie pozwoli uniknąć niepożądanego upadku i sprawi, że rodzice odetchną z ulgą podczas zabawy;
- zachowanie odpowiedniej odległości od basenów i oczek wodnych - dzieci podczas zabawy zdają się zapominać o niebezpieczeństwie. Dzięki odstępowi od niebezpiecznych miejsc zminimalizujemy ryzyko zagrożenia.
Domek dla dzieci - jak go zbudować?
Jeśli masz już przygotowany projekt to czas zabrać się za kompletowanie odpowiedniego wyposażenia, które umożliwi Ci sprawne przeprowadzenie prac. Do niezbędnych elementów zaliczamy:
- drewniane słupki i belki;
- dachówki, a także łaty pod dachówki;
- krokwie;
- metalowe kątowniki;
- drewnianą podbitkę;
- drzwiczki i okna
- deski;
- impregnat do drewna.
Opcjonalnie możemy dodać również takie produkty jak:
- mniejsze deseczki, z których stworzymy schody;
- ślizg, który posłuży jako zjeżdżalnia;
- drabinki;
- sznury i liny;
- huśtawkę.
Oprócz tego możemy wykonać betonową płytę, dzięki której domek będzie stabilny i wytrzymały. Wokół niej możemy rozłożyć sztuczną trawę, która będzie wygodna i bezpieczna dla najmłodszych. Po całym procesie budowy nie możemy zapomnieć o prawidłowym zabezpieczeniu drewna przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Domek dla dzieci mógł służyć przez długie lata, powinien być impregnowany raz do roku odpowiednim środkiem.
Plastikowe domki dla dzieci
Jeśli nie jesteś fanem prac ogrodowych to możesz skorzystać z plastikowej alternatywy, dostępnej na rynku. Plastikowe domki dla dzieci są proste i szybkie w konstrukcji, a jednocześnie dostarczają mnóstwa frajdy. Ponadto takie rozwiązanie jest łatwe do przeniesienia i nie wymaga pomocy wielu osób, więc jeśli Twoje dziecko przestanie wykazywać zainteresowanie nową konstrukcją to bez trudu możesz się jej pozbyć.
A co, gdy dziecko wyrośnie z domku?
Jeśli Twój maluch zacznie interesować się innymi formami zabawy, które nie są do końca możliwe w drewnianym domku to możesz go wykorzystać jako składzik na narzędzia lub miejsce, w którym będziesz pielęgnował swoje kwiaty. Solidnie wykonany drewniany domek może przetrwać wiele lat i stale cieszyć się popularnością, oraz zainteresowaniem zarówno rodziny, jak i przyjaciół.