tel.: 71 712 72 22
pn.-nd.: 09:00 - 20:00

Dom tani w budowie

blog budowlany

Jak zacienić okno tarasowe?

gorbag 2012-06-09

W projekcie z8 nie ma daszku nad tarasem. Większość osób z tak dużymi oknami, zlokalizowanymi od południa lub zachodu (jak u nas) zwraca uwagę na konieczność zacienienia okna w czasie letnich upałów. Realizowane jest to przez dodatkowe daszki, markizy, żagle słoneczne, a w projekcie z8 wrysowano pergolę. Inna metoda to rolety, które mają dodatkowo funkcję antywłamaniową i zmniejszają utratę ciepła np. w zimowe noce. Jakoś nie mam przekonania do rolet, raczej będą jakieś okiennice.

Duże okna od południa w ogólnym rozrachunku wychodzą jednak zwykle na plus, dzięki zyskom ciepła i światła.

Jak sprawdzić zacienienie okna tarasowego?
Jest do tego prosty program on-line: http://www.susdesign.com/overhang/

W programie ustawiamy naszą szerokość geograficzną, orientację względem kierunków świata, wielkość okna, głębokość, szerokość i wysokość daszku nad oknem. Przesuwając suwaczki miesięczne, dniowe i wskazówki na zegarze, widzimy na obrazku po lewej stronie, w jakim stopniu daszek zacienia okno o różnej porze dnia i roku. Bardzo przydatna sprawa.

Komentarze

Hej,

a sprawdzałeś zacienie dokładnie na modelu domu? Np w sketchup-ie?
wojtas 2013-12-31 o 09:35
Nie aż tak. Bawiłem się zalinkowanym programem, a później postarałem się o większe okapy niż w projekcie, ale też raczej na wyczucie. Efekty są bardzo dobre. gorbag 2013-12-31 o 09:47