
Budowa domu za 100 tysięcy. Czy jest to tylko chwyt marketingowy, za którym idzie szereg ukrytych kosztów? Z czym tak naprawdę musimy się mierzyć, decydując się na rozpoczęcie budowy? Czy budowa domu na zgłoszenie, rzeczywiście się opłaca? Na te i więcej pytań odpowiemy w poniższym artykule.
Wszystko zaczyna się od projektu
Decydując się na budowę musimy wybrać projekt. To na jego podstawie, jesteśmy w stanie wstępnie oszacować koszta budowy, ilość zużytych materiałów, a nawet czas prac. Jest to z pewnością nie łatwa decyzja, w końcu planujemy w tym domu spędzić wiele lat. Chcemy żeby był funkcjonalny, a przy okazji stylowy.
Z pomocą przychodzą firmy oferujące szeroki wybór gotowych projektów. Korzystając z takiego rozwiązania, mamy możliwość dokładnego zapoznania się z oferowanymi planami. Przeglądając projekty, w większości przypadków od razu widzimy jaki jest szacowany koszt budowy, a nawet jak rozkłada się on na poszczególne etapy prac.
Warto pamiętać, że gotowy projekt zawsze możemy zaadoptować do naszych potrzeb, na przykład zmienić układ funkcjonalny. Warto przeanalizować propozycje różnych koncepcji, również pod tym kontem i nie odrzucać od razu pewnych planów, tylko dlatego, że nie spełniają wszystkich naszych oczekiwań.
Projekt wybrany, co dalej?
Okazuje się, że zakup projektu to nie wszystko. Decydując się na budowę klasycznego domu, musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami, które czekają na nas już na samym początku. Musimy zapłacić również za projekt zagospodarowania terenu, który określi gdzie dokładnie na naszej działce stanie budynek.
W którym miejscu znajdzie się brama wjazdowa, a gdzie furtka, oraz wiele innych ważnych elementów. Trzeba również uzyskać pozwolenie na budowę, które samo w sobie jest darmowe, jednak skompletowanie wszystkich dokumentów potrzebnych do złożenia wniosku o pozwolenie jest dość kosztowne.
A oczekiwanie na jego wydanie, może znacząco opóźnić rozpoczęcie inwestycji. Nie możemy również zapomnieć o zatrudnieniu Kierownika Budowy, który będzie czuwał nad przebiegiem poszczególnych etapów, oraz kontrolował techniczne postępy prac. Jego obecność jest konieczna podczas takiego rodzaju budowy.
Budowa na zgłoszenie
Nowe, nadchodzące zmiany w prawie budowlanym mogą się okazać świetną opcją dla tych, którzy postawią sobie za cel budowę domu do 100 tysięcy złotych. Nowelizacja prawa zakłada możliwość wybudowania domu o powierzchni nie większej, niż 70 metrów kwadratowych jedynie na podstawie zgłoszenia.
Oznacza to, że projekt Szarejka, można wybudować właśnie korzystając z tej możliwości. Jest to procedura znacznie krótsza, niż uzyskiwanie pozwolenia, warto jednak pamiętać, że dokumenty które należy załączyć do zgłoszenia są praktycznie takie same jak te, przy wypełnianiu wniosku o pozwolenie na budowę.
Urząd ma jedynie 21 dni na wniesienie sprzeciwu, jeśli tego nie zrobi możemy legalnie rozpocząć budowę. Na początku oszczędzamy więc głównie czas, a nie pieniądze. Budując na zgłoszenie nie musimy zatrudniać Kierownika, ani prowadzić dziennika budowy, jest to na pewno oszczędność, warto jednak przemyśleć, czy nadzór takiej osoby nie jest dla nas przydatny.
Dodatkowo budując jedynie na podstawie zgłoszenia, nie można wprowadzać już żadnych zmian w projekcie podczas budowy. Oznacza to, że jeśli w trakcie trwania prac nastąpiłaby taka konieczność, trzeba byłoby wystąpić o wydanie pozwolenia na budowę, a to mogłoby wstrzymać prace nawet na kilka miesięcy. W przypadku budowy bez pozwolenia największą oszczędnością jest najpewniej mniejsza ilość wykorzystanych materiałów, ze względu na wielkość budynku.
Najważniejsze wnioski
Podsumowując, budowa domu do 100 tysięcy złotych, jest jak najbardziej możliwa. Należy skupić się na wyborze odpowiedniego projektu. Warto zwrócić uwagę na metraż. Im mniejszy budynek, tym mniejszą ilość materiałów zużyjemy na jego budowę, oraz wykończenie.
Warto wybierać projekty budynków parterowych, takie jak HomeKONCEPT-86 budowa kolejnego piętra to dodatkowe koszta. Ze względu na planowane zmiany w prawie, na rynku pojawia się coraz więcej projektów domów do 70 metrów kwadratowych, do których budowy wystarczy jedynie zgłoszenie.
Warto przemyśleć czy budowa na zgłoszenie jest dla nas najlepszą opcją. Nawet jeśli uznamy, że nie to wybrany projekt domu do 70 metrów kwadratowych, możemy wybudować od razu na podstawie pozwolenia na budowę. A dzięki zwiększającej się ilości takich projektów, mamy większy wybór i z łatwością znajdziemy idealny dla nas.