
Budowa własnego domu to dla wielu ekscytujące doświadczenie, które jednocześnie wiąże się z podjęciem kilku trudnych decyzji. Dotyczy to przede wszystkim wyboru najlepszego projektu dla domu, by był maksymalnie funkcjonalny, ale też efektowny.
Wybierając taki projekt nie można kierować się tylko kwestiami wizualnymi - trzeba najpierw sprawdzić wiele aspektów, by końcowy projekt sprostał wszystkim wymaganiom. Jak zatem w prawidłowy sposób wybrać projekt wymarzonego domu?
Dopasowanie projektu do działki
Nie każdy wie, projekt domu musi być zgodny z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, nakreślonym dla docelowej działki. Warto jednocześnie pamiętać, że nie każda działka posiada taki plan.
Wówczas trzeba złożyć stosowny wniosek o wydanie decyzji dla swojej działki odnośnie warunków zabudowy i zagospodarowania całego terenu. Budowla bowiem powinna być możliwie najbardziej spójna i estetyczna z okolicą - dostosowana do zabudowy i uwzględniająca interes społeczny sąsiadów. W takiej decyzji określa się między innymi:
- wysokość budynku - ilość dopuszczalnych kondygnacji,
- rodzaj i kąt nachylenia połaci dachu,
- kolor elewacji,
- ustalenie odległości zabudowy od granic działki,
- szerokość przedniej ściany domu.
Korzystne ustawienie bryły domu
Projekt nowego domu powinien uwzględniać komfort i praktyczność użytkować. Dlatego przed wybraniem konkretnej wersji należy zastanowić się jak ustawić budynek względem stron świata. To pomoże uzyskać więcej światła dziennego, a nawet oszczędzić na rachunkach. Dom powinien być również dostosowany do powierzchni działki pod względem ewentualnego kąta nachylenia, by obiekt stał stabilnie i bezpiecznie.
Szukając odpowiedniego projektu domu trzeba też mieć na uwadze, czy na posesji będzie stał garaż lub budynki gospodarcze. Już na etapie projektu należy pomyśleć o możliwym dobudowaniu takich elementów i rozplanować optymalne rozmieszczenie domu na działce. Można też wybrać gotowy projekt domu z garażem. Decydując się na konkretny projekt, można też wybrać wersję, która umożliwi - w przyszłości lub od razu - zamontowanie instalacji fotowoltaicznej.
Projekt domu a koszty
Decydując się na postawienie własnego domu trzeba przede wszystkim dokładnie policzyć swój budżet. Trzeba też pamiętać, by pozostawić zapas na nieplanowane wydatki, wahania cen czy inne sytuacje awaryjne, żeby można było bez problemu zakończyć budowę. Często też okazuje się, że ostatecznie potrzeba więcej materiału, niż pierwotnie to przewidziano. Czasami sam Inwestor w trakcie budowy przykładowo odkrywa nowe udogodnienia, które chciałby wprowadzić, ale brakuje już na to środków.
Jeżeli określenie całkowitych kosztów budowy i ujęcie niespodziewanych wydatków jest zbyt trudne, to można zdecydować się na wybór projektu domu z kosztorysem. Wówczas specjaliści z branży nakreślą dokładnie zakres kosztów przewidzianych dla wybranego obiektu. To pozwoli na uniknięcie pomyłek i sprawną budowę domu bez przeszkód.
Jak wybrać projekt domu, by odpowiadał potrzebom domowników?
Projekt domu powinien być wygodny w użytkowaniu, dlatego warto dobrze się zastanowić nad ilością i rodzajami pomieszczeń. Jeżeli w domu mają mieszkać dzieci, trzeba się zdecydować, czy ich sypianie będą przy rodzicach czy jednak dalej. Zależy to zwykle od wieku pociech. Trzeba też wybrać piętro ulokowania sypialni i rozmieszczenia łazienek. Wiele nowoczesnych projektów domów przewiduje łazienkę i garderobę dedykowaną każdej sypialni z osobna.
Szukając projektu domu warto też rozważyć taki, który przewiduje dodatkową sypialnię dla gości. Poza tym można też zdecydować się na wybudowanie piwnicy, zaadaptowanie poddasza, przygotowanie sali zabaw, gabinetu, spiżarni, pralni, domowej siłowni czy pokoju rekreacyjnego dla całej rodziny.
Choć te pomieszczenia nie są niezbędne do codziennego funkcjonowania, to jednak bardzo podnoszą komfort i wygodę codziennego życia. W tym celu warto też poszukać projektu domu inteligentnego, który uwzględnia zastosowanie nowoczesnych technologii służących zwiększeniu bezpieczeństwa i przynoszących korzyść ekonomiczną.
Wybierając projekt domu warto jednocześnie pomyśleć o miejscu na taras i aranżację ogrodu. Trzeba się zastanowić, czy takie wyjście na podwórko będzie umieszczone z boku budynku czy z tyłu. Należy tak rozplanować całość, by część rekreacyjno-wypoczynkowa ogrodu miała wystarczającą powierzchnię do korzystania od strony, gdzie postawione będą drzwi na taras.