🔥 PROJEKT Z BUDOWĄ 🏠 OSZCZĘDASZ 10 000 ZŁ - RABAT NA INSTALACJE 🏠 UMOWA I ZWROT KOSZTÓW PROJEKTU" ⚡️

Jak urządzić pralnię w domu?

Blog dom tani w budowie

data publikacji
02.07.2021


Większość z nas musi się zadowolić pralnią w postaci niewielkiego kąta w łazience. Właściciele mikro-łazienek często muszą zrezygnować nawet z tego. Finalnie ich pralka ląduje np. w kuchni, a suszarka do prania w szafie. Jeśli jednak jesteśmy szczęśliwcami, którzy mieszkają w domu i mają do dyspozycji sporą powierzchnię możemy zafundować sobie oddzielnie pomieszczenie przeznaczone tylko i wyłącznie na pralnię.


Dlaczego warto urządzić w domu pralnię?


Nie ma co ukrywać, że pralnia w domu znacznie usprawni nasze codzienne życie oraz ułatwi wykonywanie domowych obowiązków związanych z praniem, suszeniem oraz prasowaniem. Przede wszystkim w pralni możemy przechowywać wszystkie rzeczy potrzebne do prania.


Mowa tu oczywiście o pralce czy suszarce, ale również o wszelkiego rodzaju detergentach, które zazwyczaj trzymamy w łazience (proszek do prania, płyn do płukania, ale również środki czystości). W odpowiednio urządzonej pralni znajdzie się miejsce na wiadro z mopem i wiele innych przedmiotów. W pralni możemy oczywiście, jeśli pozwoli nam na to dostępna przestrzeń, urządzić także suszarnię.


Mając wszystko w jednym miejscu nie będziemy musieli wędrować z naręczami brudnego lub mokrego prania po całym domu. Oczywiście usunięcie wymienionych rzeczy z łazienki sprawi, że zyskamy w niej więcej przestrzeni. Dodatkowo przestanie być ona obszarem roboczym, a stanie się wyłącznie strefą relaksu.


Na co zwrócić uwagę zanim zaczniemy urządzać pralnię?


Zanim zaczniemy urządzać naszą pralnie warto dokładnie się zastanowić nad jej rozplanowaniem oraz tym co będzie nam potrzebne, a z czego możemy zrezygnować. Najważniejsza decyzja, którą musimy podjąć to ta dotycząca potrzebnych nam sprzętów. Czy wystarczy nam sama pralka?


A może jednak potrzebujemy również suszarki automatycznej? Jeśli dostępna przestrzeń nie jest bardzo duża może warto wybrać pralko-suszarkę? Zwolennicy naturalnego suszenia być może zdecydują się na klasyczne sznurki. Podejmując decyzję o rodzaju kupowanego sprzętu uwzględnijmy potrzeby naszej rodziny - wiek, ilość i styl życia domowników.


Mają już wybrane sprzęty zastanówmy się również nad praktycznym systemem przechowywania rzeczy, które swój dom znajdą w naszej nowej pralni. Nie może w niej zabraknąć pojemnych szafek oraz pojemników do przechowywania. Jeśli chcemy w pralni również prasować wygospodarujmy nieco miejsca na deskę do prasowania i żelazko. Pomyślmy też o niewielkim zlewie, który przyda się chociażby do namaczania prania.


Jak wykończyć ściany i podłogę w pralni?


Podłoga w pralni musi być łatwa do utrzymania w czystości oraz odporna na wilgoć. Najpraktyczniejszym rozwiązaniem będzie w tym przypadku położenie na niej płytek (terakota lub gres), ewentualnie wykładziny z PCV/linoleum. Jeśli pralnia znajduje się na wyższej kondygnacji podłogę można dodatkowo zabezpieczyć hydroizolacją. Jeśli chodzi o ściany to warto do ich wykończenia wybrać produkty odporne na wilgoć.


Musimy bowiem pamiętać, że ze względu na specyfikę pralnia to pomieszczenie, gdzie wilgotność powietrza zawsze będzie wyższa niż w innych częściach domu. Najlepiej jako wykończenie ścian sprawdzi się w takiej sytuacji gres oraz glazura. Nie są to jednak jedyne opcje.


Na rynku dostępne są również farby odporne na wilgoć. Taka farba przyda się również do pomalowania sufitu. Kolejną alternatywą są tapety z dodatkiem włókna szklanego, które również wykazują dużą odporność na wilgoć. Jak widać wybór w tej kwestii jest duży i ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia oraz budżet jakim dysponujemy.


Niezbędne wyposażenie każdej pralni


W każdej pralni niezbędne są regały. Mogą być otwarte lub zamknięte. Na półkach będziemy mogli przechowywać wysuszone ubrania, ręczniki oraz detergenty. Jeśli decydujemy się na regał otwarty to warto wyposażyć go w kosze, najlepiej o siateczkowatej strukturze (tzw. kosze mesh).


Są one przewiewne i zapewniają dobrą wentylację przechowywanym w nim rzeczom.  W pralni musi być oczywiście kosz na pranie. Jeśli przestrzeń nam na to pozwala zainwestujmy w więcej niż jeden. Ułatwi nam to segregowanie prania i sprawi, że nie będziemy marnować czasu przebierając brudne rzeczy w poszukiwaniu odpowiednich do danego prania kolorów.


Poza koszem na rzeczy brudne warto też mieć kosz na rzeczy czyste, po to aby łatwiej i wygodniej przenosić je pomiędzy pralką i suszarką, blatem czy deską do prasowania. W pralni przyda się również blat, będziemy mogli na nim odstawić kosz czy poskładać rzeczy.

Skontaktuj się z nami

Magdalena Zahuta

Magdalena Zahuta,
CEO wybieramprojekt.pl

Dane kontaktowe

Telefon:
Doradztwo i sprzedaż: 791 258 345
Biznes i Marketing: 600 160 765

Adres email:
kontakt@wybieramprojekt.pl
adaptacja@wybieramprojekt.pl

Godziny pracy:
pn.-sb.: 9:00 - 18:00

Wizyty stacjonarne umawiamy indywidualnie na konkretny termin, ul Traugutta

Dane firmy

Pełna nazwa:
MD PROJEKT & KONSULTING SP. ZO.O.

Siedziba firmy
Klasztorna 35, 52-234 Wrocław

Numery rejestrowe:
KRS: 0000878772,
REGON: 387947490,
NIP: 8992891755

Konta bankowe:
Santander: 
11 1090 2226 0000 0001 4747 8663