tel.: 71 712 72 22
pn.-nd.: 09:00 - 20:00

Dom tani w budowie

blog budowlany

Instalacja elektryczna - materiały

gorbag 2013-03-19

Generalnie jestem chory, ale jadąc do lekarza wpadłem się rozliczyć w hurtowni elektrycznej z pobranego materiału. Za wszystko razem do tej pory wyszło 2251zł, w tym wszystkie przewody, puszki, uchwyty, rury karbowane i rozdzielnica. Nie ma w tym jeszcze całego uzbrojenia rozdzielnicy, ale jakaś kwota już jest, to wrzucam.

Razem wyszło 65 puszek i jakieś 500mb kabli w sumie 10 różnych rodzajów. Nie wiem czy to drogo, czy tanio - ze wszystkim zdałem się na elektryka. Dla przykładu puszka pogłębiona szeroka PKł60 z wkrętami wyszła za 0,52zł. Kable od 2 do 20zł (YDY5x10) za mb. Rozdzielnica Volta 36NE 190zł.

Komentarze

mi daleko do tego etapu ale cała elektryka w tej cenie by mnie zadowalała :) mam pytanie odnośnie wiązarów,jakie są u Państwa rozmiary i rozstaw krokwi pozdrawiam Rafał wizary_krokwie 2013-04-09 o 22:42
Pokaż ukryte (1)
To nie koniec wydatków elektrycznych, na pewno.
Rozstaw wiązarów jest zaskakująco duży, jeśli dobrze pamiętam, to standardowo 110cm. Tam gdzie omijaliśmy komin, tam jest mniej. Dokładnych rozmiarów nie pamiętam, ale może są gdzieś we wpisach wrzuconych rok temu.
gorbag 2013-04-09 o 22:53
Witam,
W końcu muszę się przywitać, bo podglądam od dłuższego czasu. Mamy zamiar budować mały domek ok. 100m2. Faworytami są Z8, anatol, piotr, piotr II, alex z horyzontu (gienia jest praktycznie taka sama). Byliśmy już prawie zdecydowani na anatola, ale zakres zmian w środku chyba byłby za duży, więc poszukiwania trwają nadal. Moim cichym faworytem jest Z8. Jeśli Z8 to chyba z kręconymi schodami na górę w miejscu gdzie masz garderobę. Koniecznie muszę mieć na górze chociaż małe pomieszczenie na różne graty i suszenie prania. Jestem typem, któremu trudno rozstać się ze zużytymi gratami i ubraniami. Nigdy nie robię tego przy pierwszym nazwijmy to "wiosennym sprzątaniu" tylko przy drugim. A schody chciałabym mieć w "miarę" wygodne i stąd pomysł na kręcone.
Zobaczymy, jak dalej się potoczy sprawa wyboru projektu.
Z8 jest faworytem, bo Twoje założenia odnośnie ocieplenia domu i wyliczenia dotyczące ogrzewania domu napawają optymizmem :)
Pozdrawiam i życzę szybkiej i bezproblemowej "wykończeniówki"
annis 2013-04-11 o 10:51
Witaj na blogu. Wkrótce znów coś powinno się dziać.
Wybieraliśmy głównie między projektami z pracowni z500 i MGProjekt - obie mają sporo małych domów. Pierwotnie w planach był Szpak, ale podobała nam się tam głównie wizualizacja. Przy dość skromnym przedstawieniu z8, Szpak wydawał się dużo ładniejszy. Chcieliśmy go jednak trochę przedłużyć i poprzerabiać, a na rzutach wyszło by nam właśnie to co w z8. Wizualizacja może mylić, rzuty najważniejsze.

W projektach z MGProjekt nasz znajomy architekt bardzo krytykował skośne ściany, które tam się w różnych domach pojawiają.
gorbag 2013-04-11 o 11:33
Ta sama ekipa będzie Ci też robiła przyłącz od granicy działki do domu? Ile zakładasz wydać na całą instalację razem z pociągnięciem kabla od granicy (nie licząc kosztów przyłącza, które jest po stronie Zakładu Energetycznego)? mest 2013-04-11 o 22:46
Skrzynkę będę miał na domu i do tego momentu płaci energetyka. Mogłem sobie zażyczyć skrzynkę w ogrodzeniu, ale wówczas dodatkowe 40mb przyłącza byłoby na mój koszt. Stawka za przyłącze do 200m jest ryczałtowa, zależna od przydziału mocy, a nie od odległości.
Przyłącze zrobi ekipa która wygrała przetarg w energetyce. Mam już podpisy wszystkich właścicieli działki, ale jeszcze muszę odwiedzić sąsiadkę po drugiej stronie drogi, u której stoi słup. Może pojutrze ją złapię. Mam nadzieję, że jakoś się dogadamy, chociaż bez szkód się nie obejdzie.
gorbag 2013-04-11 o 22:59