Gwarancja najniższej ceny - 🧡 wiosenne rabaty na projekt domu! Tylko do 17.04 ☀️

Ile kosztuje wybudowanie domu 100m2?

Blog dom tani w budowie

data publikacji
09.06.2021


Mówi się, że "mężczyzna powinien zbudować dom, posadzić drzewo i spłodzić syna". Potrzeba posiadania własnego "gniazda" determinuje poczynania wielu rodzin. Nawet najwygodniejsze mieszkanie w bloku nie daje tyle swobody, co własny domek z niewielkim ogródkiem.


Coraz częściej wybierane są projekty domów niewielkich o powierzchni użytkowej około 100 m² w nadziei, że kredyt na niewielki dom nie obciąży nadmiernie budżetu rodziny na wiele lat. Ile kosztuje budowa domu o powierzchni 100 m²


Zanim zaczniemy budowę


Przed rozpoczęciem budowy trzeba znaleźć odpowiednią działkę. Ceny działek budowlanych gwałtownie rosną i są bardzo zróżnicowane (w dużych miastach i obszarach atrakcyjnych turystycznie cena działki budowlanej może być przeszło 20-krotnie wyższa od ceny działki budowlanej tej samej wielkości zlokalizowanej na słabo zagospodarowanych terenach wiejskich).


Do tego dochodzi koszt wykonania mapek geodezyjnych i uzbrojenia działki, czyli doprowadzenia przyłączy mediów (prądu, gazu, wody i kanalizacji) oraz budowa drogi dojazdowej. Kolejnym kosztem zakup projektu domu. Gotowy projekt domu to wydatek rzędu ok. 2000 zł - 4000 zł.


Do tego trzeba dodać koszty adaptacji projektu do warunków lokalizacji. Średnio jest to około 2500 zł - 3500 zł i zależy od zakresu zmian. Można zdecydować się na projekt indywidualny. W przypadku domu o powierzchni 100 m² może to być koszt około 15 - 25 tys. zł.


Stan surowy otwarty i zamknięty oraz stan deweloperski. Ile to kosztuje?


Stan surowy otwarty obejmuje roboty ziemne, wykonanie ław fundamentowych i podpiwniczenia, wzniesienie ścian nośnych i ścianek działowych oraz przykrycie budynku, czyli stropy, więźbę dachową oraz pokrycie dachowe. Żeby doprowadzić dom do stanu surowego zamkniętego, konieczne jest zamontowanie stolarki okiennej i drzwiowej oraz bram garażowych.


Żeby osiągnąć stan deweloperski, trzeba budynek ocieplić, wykonać elewację zewnętrzną, wykonać wszystkie instalacje wewnętrzne, posadzki, tynki, sufity oraz wyposażyć dom w system centralnego ogrzewania (przeważnie kotłownię z piecem). Koszt doprowadzenia domu od stanu zerowego do stanu deweloperskiego może się znacznie różnić ze względu na różne warianty zastosowanych technologii i materiałów i średnie ceny tych materiałów i usług budowlanych w danym regionie (mogą się one różnić od średnich krajowych o około 10-15%). Bardzo ważny jest wybrany przez nas projekt budynku.


Projekt budynku a koszty budowy


W projektach domów jednorodzinnych możemy wskazać elementy, które wpływają na koszty realizacji budynku. Są to:


  • prace ziemne i podpiwniczenie (roboty ziemne są stosunkowo drogie, a podpiwniczenie wymaga dużej ilości materiałów budowlanych i izolacyjnych)

  • wielkość i kształt dachu (im większa rozpiętość i im bardziej skomplikowany kształt, tym wyższe koszty budowy)

  • ilość i jakość materiałów przewidzianych w projekcie domu

  • nietypowe detale architektoniczne i elementy w projekcie domu (np. okna o niestandardowym kształcie lub rozmiarze).Skomplikowany projekt budynku wymaga większych nakładów pracy i większych umiejętności ekipy budowlanej. Niekiedy wymaga też zastosowanie nietypowych technologii i urządzeń. To może znacznie utrudnić znalezienie dobrego i taniego wykonawcy oraz znacznie podnieść koszty robocizny. Nie bez znaczenia jest kształt budynku. W przypadku domu o powierzchni użytkowej 100 m² mamy do wyboru projekt domu parterowegoprojekt domu z poddaszem użytkowym lub projekt domu piętrowego.


Jak projekt domu wpływa na koszt budowy?


Projekt domu parterowego o stosunkowo prostej bryle, na planie prostokąta, z dwuspadowym dachem (np uA57Mokka ModernUA1V1 czy Dom przy Przyjemnej 7bis) to niemal gwarancja niskich kosztów. Brak podpiwniczenie, rezygnacja z klatki schodowej i strop, który nie wymaga stosowania materiałów o dużej wytrzymałości, bo nad nim jest poddasze niemieszkalne, które można wykorzystać jako skład rzeczy używanych sezonowo.


Powierzchnia użytkowa musi być rozłożona na jednej kondygnacji, wymaga więc większej powierzchni zabudowy niż dom piętrowy lub z poddaszem mieszkalnym o podobnych parametrach użytkowych. Projekt domu z poddaszem mieszkalnym (BW 49Dom przy Cyprysowej 26N) pozwalają na uzyskanie wystarczającej przestrzeni na mniejszej powierzchni zabudowy i doskonale wpasują się na małe działki budowlane.


Co prawda część kubatury zajmuje klatka schodowa, ale skosy na poddaszu sprawiają, że rzeczywista powierzchnia do zagospodarowania jest większa od nominalnej powierzchni użytkowej (powierzchnia o wysokości do 1,40 m nie jest zaliczana do powierzchni użytkowej, a powierzchnia o wysokości 1,40 - 2,20 m liczy się jako 50% powierzchni użytkowej. W przypadku projektów domów piętrowych domy o powierzchni około 100 m² sprawdzają się w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej (Homekoncept-52BHomekoncept-52S), ze względu na wspólne ściany nośne.


Przeciętny koszt doprowadzenia domu o powierzchni użytkowej 100 m² od stanu zerowego do stanu deweloperskiego może wahać się od około 200 000 zł do 400 000 zł w zależności od wybranego projektu oraz zastosowanych materiałów i technologii.


Inwestorzy mają tendencję do przekraczania przewidywanych kosztów budowy nawet o 30%, warto więc nabyć projekt domu z kosztorysem, co pozwoli kontrolować wydatki na każdym etapie budowy. Wykończenie i wyposażenie domu jest już sprawą indywidualną i bardzo zróżnicowaną.

Skontaktuj się z nami

Magdalena Zahuta

Magdalena Zahuta,
CEO wybieramprojekt.pl

Dane kontaktowe

Telefon:
Doradztwo i sprzedaż: 791 258 345
Biznes i Marketing: 600 160 765

Adres email:
kontakt@wybieramprojekt.pl
adaptacja@wybieramprojekt.pl

Godziny pracy:
pn.-sb.: 9:00 - 18:00

Wizyty stacjonarne umawiamy indywidualnie na konkretny termin, ul Traugutta

Dane firmy

Pełna nazwa:
MD PROJEKT & KONSULTING SP. ZO.O.

Siedziba firmy
Klasztorna 35, 52-234 Wrocław

Numery rejestrowe:
KRS: 0000878772,
REGON: 387947490,
NIP: 8992891755

Konta bankowe:
Santander: 
11 1090 2226 0000 0001 4747 8663