tel.: 71 712 72 22
pn.-nd.: 09:00 - 20:00

Dom tani w budowie

blog budowlany

Ile kosztuje stan surowy otwarty - robocizna 2012

gorbag 2012-06-19

Mam kilka wycen na robociznę za budowę domu do stanu surowego otwartego. Tyle chcielibyśmy zrobić w tym roku.

Ceny za fundament i ściany do wieńca wyglądają następująco:
firma nieznana z ogłoszenia - 14 tys. zł
firma u której byłem na budowie i robią przyzwoite wrażenie - 16 tys. zł
firma polecana z tradycjami - 19 tys. zł.
Mam też wycenę na ściany z pokryciem dachu w kwocie 19.000 zł netto, ale doświadczenie firmy niewielkie, szczególnie w tej technologii.

Jutro powinienem mieć wycenę, która może być wyższa niż te, ale firma ma spore doświadczenie w budowie z betonu komórkowego i liczne dobre opinie. Mają też swój skład budowlany i mogliby zapewnić i dostarczyć wszystkie materiały w odpowiednim czasie i odpowiedniej ilości. Zdaję sobie sprawę, że w ten sposób może być trochę drożej (zobaczymy o ile), ale z drugiej strony spory kłopot z głowy. Poza tym za materiał i robociznę płacimy po wykonaniu danego etapu, całość fakturowana jest na 8% VAT. Pogadaliśmy jakieś 1,5 godziny i jeśli nawet fachowiec próbował przekonywać mnie do tych rozwiązań, które z różnych względu mu bardziej pasują, to jednak na każde pytanie potrafił udzielić odpowiedzi - jak i dlaczego właśnie tak będzie lepiej, podając przykłady z wieloletniego doświadczenia. Oczywiście klient może sobie zażyczyć po swojemu, jeśli mu zależy, albo kupować swój materiał gdzie indziej.

Propozycje jakie pojawiły się w dyskusji to m.in.:
- powiązany zbrojeniem z ławą i wieńcem na poziomie parteru fundament z pustaków zasypowych zamiast z betonowych bloczków,
- montaż okien jednak w murze, a nie w warstwie ocieplenia, ewentualnie z kilkucentymetrowym wysunięciem i dodatkowo zalecanym ciepłym montażem z taśmami
- ocieplenie 15 cm styropianu grafitowego zamiast 20 cm zwykłego (lub wełny) - rzeczywiście różnica w koszcie ogrzewania to 60zł rocznie, według liczydełka dla tego projektu. Może ostatecznie dam ciut więcej niż 15 cm grafitu i wyjdzie na jedno. Według jakiegoś kalkulatorka on-line przy 16-17cm ciepłego styropianu mam ścianę 0,15W/(m2â?˘K), czyli dalej całkiem nieźle. Nie wiem też jeszcze jak w takim układzie zamocować elewację drewnianą na części budynku, tak jak planowaliśmy
- wykończenie bocznych połaci dachu blachą, pomimo krycia dachówką, bo tak oszczędzamy na drogich dachówkach połówkowych
- komin systemowy
- ocieplenie podłogi na gruncie w ścianie, a nie w fundamencie, w ten sposób poziom podłogi wypadnie nam nieco wyżej, ale tak według niego dużo lepiej, ze względu na izolacje.
- zwrócenie uwagi na odmienne zachowanie powierzchni wieńca i powierzchni ściany, przy tynkowaniu i malowaniu. Podobno nie całkiem zagra to połączenie. Co poradzić.

Jutro będę wiedział więcej. 21 czerwca powinno być prawomocne pozwolenie na budowę i podbijamy dziennik budowy. Później podpisujemy umowę z ugadanym kierownikiem (1000 zł na start) i zgłaszamy rozpoczęcie prac w inspektoracie nadzoru, oczekując kolejne 7 dni.

Komentarze

ciekawe jak wam się stanie z tymi ekipami wypadek śmiertelny na budowie!!!!!!
Zobaczycie ile kosztuje robota na czarno!!!!
I szukanie psełdo firm za psie pieniądze!!!
Przerabiałem to 2lata w sądzie!!!!
Wolę zapłacić i mieć pewną firmę z ubespieczeniem!!!
sceptyk 2013-05-05 o 14:04
Pokaż ukryte (1)
Komentarz mnie nie dotyczy. Ostatecznie SSO robiła jedna z większych firm w okolicy. Zakładam, z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością, że wszyscy pracownicy byli legalnie zatrudnieni i ubezpieczeni.

Faktem jest niestety, że jeśli chcemy być 100% legalni, to dużą część naszych kosztów budowy pochłaniają podatki i inne koszty pracy. Różnice w wycenach przeważnie jednak z czegoś wynikają, o czym nawet niedawno pisałem na FM.
gorbag 2013-05-05 o 17:21
Do sceptyka kolego moze nr konta Ci podam i wplaciasz mi sumke na firmy budowlane,nam pomagaja bracia i ojciec i znaja sie na robocie lepiej niz niejedne "firam za godziwe pieniadze" nie wszystko co droge jest dobre.A to ze Ciebie ktos podal do sadu to juz Twoja sprawa,kazdy ma jakes dziwne doswiadczenia na budowie,kazda praca wiaze sie z ryzykem,ale jezeli nas nie stac na firmy to co zrobic isc na dzialke siasc i plakac i blagac o pomoc z niebios???.Podziwiam ludzi ktorzy sami wlasnymi rekami mimo niepowodzen i baku funduszy spelniajia marzenia o wlasnym domu.... monika_andrzej 2013-05-05 o 21:21
Mozna wiedziec gdzie takie ceny?

My wlasnie otrzymalismy 3 wyceny SOO i zadna sie schodzi ponizej 37 000 :(
em 2013-05-09 o 17:59
Ceny z Podkarpacia. Ostatecznie wybrałem wykonawcę droższego, za bodajże 23 tys. zł. Weź pod uwagę, że to nie były w sumie wyceny na SSO, ale na fundamenty i ściany do wieńca + kominy.

Tymczasem często w wycenie na SSO masz jeszcze wykonanie więźby i pokrycie dachu, a to robi sporą różnicę. Jak by doliczyć taras, schody i ściany szczytowe, to wychodzi jeszcze więcej. Wszystko zależy co rozumieć przez SSO.
gorbag 2013-05-09 o 20:56
panikarz...albo z urzędu jakiegoś...
santos666 2013-08-22 o 17:41