
Rynek nieruchomości pierwotnych jest bardzo bogaty w oferty deweloperskie. Co to oznacza dla potencjalnych nabywców? Przede wszystkim mieszkanie, czy dom zostaną przekazane nabywcom w stanie surowym - deweloperskim. Polskie prawo nie reguluje tego, co tak na prawdę oznacza termin "stan deweloperski". Zakres prac, jakie podejmuje się wykonać inwestor najczęściej uwzględniony jest w umowie zawartej z klientami.
Najczęściej jednak w budynku wykonane zostają wszelkiego rodzaju przyłącza, związane z wodą, elektrycznością, czy kanalizacją, jak też ogrzewaniem, włącznie z montażem grzejników. Oczywiście w otworach okiennych umieszczone zostają także okna, czasem również drzwi.
Ściany zostają wstępnie przygotowane do dalszego wykończenia, natomiast nie oznacza to, iż zostają wykończone gładzią szpachlową, jak również gruntem malarskim. Czasem spotyka się także biały montaż, czyli instalację urządzeń sanitarnych w łazience.
Mieszkanie w stanie deweloperskim - co dalej?
Przede wszystkim klienci mogą wprowadzać różnego rodzaju zmiany, czy kontynuować prace wykończeniowe dopiero po odbiorze technicznym, jak również po otrzymaniu aktu własności.
Czynność ta ma miejsce w towarzystwie notariusza, w celu zgodności procedur z obowiązującym prawem. Dopiero, gdy wszelkie formalności zostaną już uregulowane, można zająć się wykończeniem mieszkania. To bardzo spore wyzwanie, z uwagi, iż niezbędne jest zaplanowanie elementów takich, jak podłogi, sposób wykończenia ścian i sufitów, często także skomponować spójne z planowanym wystrojem oświetlenie, a przede wszystkim dokonać wyboru mebli.
Czy można zamówić projekt poszczególnych pomieszczeń?
Jak wiadomo kupno mieszkania, a następnie jego wykończenie to spora inwestycja. Wiele osób planuje tego rodzaju prace etapami. W pierwszej kolejności pragnie wykończyć przede wszystkim najważniejsze pomieszczenia. W przypadku prac kompleksowych, ważne są oczywiście oszczędności.
Trzeba pamiętać, że podczas spotkań z projektantem wnętrz, to klient decyduje, jaki rodzaj projektu go interesuje oraz to, jakie są jego oczekiwania. Spokojnie można zamówić projekt, który uwzględni aranżację aneksu kuchennego wraz z salonem lub innego pomieszczenia.
Projekt kompleksowy a koncepcyjny
Najczęściej biura projektowe przewidują dwa typy projektów: koncepcyjny oraz kompleksowy. W pierwszym przypadku przedstawione zostają szkice koncepcyjne wraz z trójwymiarową wizualizacją wnętrza. Jeśli chodzi o projekt kompleksowy projektant oferuje swoją pomoc przy wyborze wykonawców, dokładnym wyborze poszczególnych materiałów.
Niejednokrotnie w zakres kompleksowego projektu wchodzi również autorski nadzór nad pracami wykończeniowymi. To, z którego rozwiązania wolą skorzystać klienci powinno być podyktowane ich budżetem, jaki przewidują na poczet wykończenia wnętrz.
W jaki sposób wycenia się projekty wnętrz?
Z uwagi, iż trudno jest dokonać obiektywnej oceny kosztów projektu na podstawie charakteru wnętrza. Nawet jeśli dane wnętrze utrzymane jest w stylu minimalistycznym, czy industrialnym, w dalszym ciągu wymaga ono zastosowania odpowiednich elementów. Dlatego wyceny projektu wnętrza dokonuje się na podstawie metrażu. Oznacza to, iż ceny są podane w przeliczeniu na m2. Dla projektów koncepcyjnych stawka może wynosić od około 50 zł do 100 zł/1m2. W przypadku kompleksowych projektów kwoty sięgają 200zł/1m2.
Wybór biura projektowego - na co zwrócić uwagę?
Najważniejsze jest oczywiście portfolio. Często klienci mają ogólny zarys wnętrza, jakiś pomysł na jego aranżację, nie mogą jednak połączyć tego w kompletną całość. Warto zwrócić, czy projekty utrzymane są w stylistyce, która wpisuje się w wyobrażenie na temat wnętrza.
Warto także umówić się na spotkanie z projektantem, omówić swoją i jego wizję na wykończenie przestrzeni. W przypadku portfolio istotny może być fakt, ile z przedstawionych prac jest wizualizacją graficzną, ile natomiast faktycznymi realizacjami. Ważna jest oczywiście wiedza technologiczna projektanta na temat poszczególnych materiałów, jak też możliwości, które związane są z ich wykorzystaniem.
Dzięki temu można zyskać pełniejszy obraz na to, czy dane biuro jest specjalistą, jak też dobrze orientuje się w rynku materiałów, ale również w sytuacji na rynku meblarskim. W końcu projekt wnętrza powinien uwzględniać wytrzymałość elementów, ich estetykę, ale również funkcjonalność.