Planując swoje mieszkanie lub dom, wielu z Was zastanawiało się, ile faktycznie kosztuje projekt aranżacji wnętrz architekta. Wiele osób często jeszcze kojarzy aranżację wnętrz ze zbędnymi wydatkami i luksusem.
Do niedawna mogło tak być, ale konkurencja na rynku projektowym sprawiła, że ceny stają się coraz bardziej przystępne, a profesjonalne projektowanie wnętrz staje się coraz bardziej powszechne. Od czego zależy koszt projektu wnętrz? Na co warto zwrócić uwagę podczas wybierania architekta? A także ile finalnie kosztować nas będzie zatrudnienie architekta wnętrz?
Od czego zależy cena projektu?
Aranżacja wnętrz, cena uzależniona od potrzeb klienta oraz wielkości pokoju, mieszkania lub domu. Im bardziej rozbudowany pakiet, tym droższe wnętrze, ale nadal bardzo przystępne cenowo. Najczęstszym wyznacznikiem przy ustalaniu kosztów zatrudnienia projektanta wnętrz jest cena metr kwadratowy.
Na tej podstawie większość pracowni architektonicznych ustala ostateczną kwotę za usługę. Warto dodać, że ceny są, ogólnie rzecz biorąc niższe, w przypadku mieszkań o większej powierzchni. Zazwyczaj koszt usługi projektowej waha się od 80 złotych do 250 złotych, w zależności od doświadczenia, ilości osób zaangażowanych w projekt i miasta działania.
Zakres usług projektowania wnętrz
Warto pamiętać, że na cenę wpływa dokładny zakres usług. Zlecenie może obejmować takie elementy jak: indywidualne konsultacje, rysunek techniczny dla elektryka, rysunek techniczny dla hydraulika, rozplanowanie oświetlenia, projekt koncepcyjny, projekt kompleksowy, projekt z nadzorem, wizualizacje 3D, moodboard z inspiracją, projekt mebli na zamówienie, dobór konkretnych materiałów wraz z listą i wyceną, pomoc w zakupie.
Warto zwrócić uwagę na sposób opisu oferty. Dobrą praktyką jest określenie przez projektantów zakresu prac dla pojedynczego projektu. To jasno pokazuje, jakiego rodzaju usługa zawarta jest w oczekiwanym wynagrodzenie. Ponadto, jeśli projektant przedstawi nam w wycenie kompleksowy kosztorys, możemy mieć pełną kontrolę nad budżetem przyszłych inwestycji jeszcze przed rozpoczęciem prac.
Projekt koncepcyjny to zazwyczaj zbiór rysunków zawierających podstawowe elementy wyposażenia każdego wnętrza oraz model 3d. Na tym etapie pomysły i założenia projektanta wnętrz lub architektury powinny być widoczne.
Wstępne projekty zazwyczaj pokazują możliwości i pomysły twórcy, takie jak funkcjonalne rozmieszczenie mebli i wyposażenia, a także dobór elementów wykończeniowych, takich jak płytki, panele, kolorystyka ścian.
Służy głównie do pokazania go klientom, którzy za jego pomocą mogą lepiej zrozumieć wnętrze i jego potencjał. Projekt koncepcyjny to także doskonały czas na ustalenie dalszego planu działania.
Projekt kompleksowy obejmuje szczegółowe opracowanie schematu funkcjonalnego, podział przestrzeni na strefy, układ ścian, aranżację wnętrz, dobór kolorystyki, dobór materiałów, dobór oświetlenia.
Zawiera również rysunki techniczne zawierające: rzuty, elewacje, przekroje, rysunki instalacyjne zawierające: przyłącza elektryczne i hydrauliczne, opis materiałów, propozycje elementów wyposażenia.
Nadzór autorski polega na bieżącej współpracy projektanta z inwestorem, z wykonawcami, kontroli wykonywanych prac oraz bieżącej ocenie rozwiązań alternatywnych dla projektu zgłaszanych przez wykonawców i inwestora. Koszty wsparcia mogą być naliczane za wizytę na miejscu lub ryczałtowo za każdy miesiąc wsparcia przez pomysłodawcę.
Projekty mebli do zabudowy to dodatkowe elementy wyposażenia wnętrz. Mogą być kalkulowane indywidualnie lub wliczane z góry w koszty projektu i traktowane jako ryczałt za projekt wszystkich mebli do zabudowy. Meble w zabudowie to meble na stałe przytwierdzone do ściany, czyli meble kuchenne, szafy i wszelkie inne meble na wymiar.
Jak wybrać odpowiedniego projektanta?
Ostateczny wybór projektanta zawsze powinien być poprzedzony konsultacja, podczas której określamy nasze oczekiwania i zapoznajemy się z jego ofertą. Należy zwrócić uwagę na to, jaki będzie przedmiot opracowania: czy będzie to tylko projekt koncepcyjny, czy zobaczymy również komputerową wizualizację projektowanego wnętrza i czy otrzymamy rysunki techniczne dla wykonawcy.
Niektóre projekty architektów nie zawierają wszystkich tych elementów. Warto też zapytać, czy istnieje możliwość nadzoru budowlanego projektu. Ostatecznie najlepszym sposobem na wybór odpowiedniego biura jest rozmowa bezpośrednio z projektantem.