🔥 PROJEKT Z BUDOWĄ 🏠 OSZCZĘDASZ 10 000 ZŁ - RABAT NA INSTALACJE 🏠 UMOWA I ZWROT KOSZTÓW PROJEKTU" ⚡️

Ile kosztuje projekt domu u architekta?

Blog dom tani w budowie

data publikacji
11.08.2021


Mając w posiadaniu działkę budowlaną stajemy przed podjęciem decyzji o tym, jak będzie wyglądać nasz przyszły dom. Wiele osób decyduje się na zebranie własnych pomysłów, aby w ostateczności przedstawić je architektowi, który na ich podstawie zrealizuje koncepcję od zera.


Nie należy to do najtańszych ani najprostszych działań, zwłaszcza jeśli zależy nam na czasie i dopracowaniu każdego detalu. Dlatego, aby uprościć sobie drogę do wymarzonego domu, możemy skorzystać z gotowych projektów. Jaką propozycję wybrać i na co zwrócić uwagę w przypadku wyboru takiego rozwiązania przedstawiamy poniżej.


Powierzchnia a cena


Na początku określ jaką powierzchnię działki chcesz przeznaczyć pod zabudowę. Aspekt ten, choć nie zawsze, będzie wpływać na cenę projektu - im więcej m2 ma mieć budynek, tym więcej zapłacimy. Po drugie, określ ile potrzebujesz przestrzeni użytkowej oraz sypialni.


Przykładowo, projekt FRANCZI III G1, choć ma ok. 100 m2, jest podobny cenowo do 70m2 projektu MANUELA II G1. Za oba zapłacimy ok 3,5 tyś zł. Dlaczego? Rozplanowanie przestrzeni umożliwiającej swobodne funkcjonowanie domowników, zwłaszcza małej, nie jest łatwe. Projekty takie wymagają szczególnej umiejętności i doświadczenia od architekta, stąd też zapłacimy więcej.


Rodzaj zabudowy - który wybrać?


Pomyśl jaki rodzaj zabudowy Cię interesuje: dom parterowy czy dom piętrowy? Wybór ten pozwoli nam na późniejsze zaadaptowanie pozostałego terenu wokół budynku. W przypadku kiedy wiemy, że w przyszłości będziemy potrzebowali dodatkowych pomieszczeń, korzystnym wyborem są projekty domów z poddaszem do adaptacji.


Dużą zaletą jest to, że nie musimy od razu inwestować w urządzanie pomieszczenia, a po prostu zrobić to w dogodnym dla nas czasie. Pamiętaj również, że jeśli nie masz możliwości rozbudowania budynku w pionie, możesz zrobić to w poziomie. Zapoznaj się z możliwościami typów budynków niżej.


Dom piętrowy - zbawienie dla ograniczonych przestrzeni


Jeśli zależy nam na oszczędnym gospodarowaniu terenu idealnym rozwiązaniem będzie dom piętrowy. Ponadto, dobrze oddziela się tu część ogólno-reprezentatywna od strefy osobistej. Przeglądając plan projektu AJR 21 czy AI16, widzimy, że  w obu przypadkach parter stanowi salon i jadalnia, mogące służyć jako wspólna część dla domowników oraz do podejmowania gości.


Góra budynku wyznaczona została na sypialnie oraz przechowywanie. Zapewnia to zachowanie balansu, przy jednocześnie niedużym zajęciu działki. Koszt takiego projektu wacha się od około 3 tyś zł do 8 tyś zł.


Dom parterowy - płynna synergia


W przypadku, gdy zależy nam, aby wszystkie pomieszczenia były na jednym poziomie, wybierz dom parterowy. Zapewnia to łagodne przejście między wspólną strefą użytkową a sypialniami. Ten typ zabudowy sprawdzi się też w przypadku zamieszkania z osobami starszymi czy ograniczonymi ruchowo, dla których pokonywanie progów i schodów nie jest dogodne.


Łatwiej jest również dopracować przestrzeń wokół domu. Łagodny charakter zabudowy domów parterowych, pozwala na wkomponowanie choćby basenu tak, jak w przypadku HO79. Front domu został wparty garażem oraz dogodnym podjazdem. Tylna część to miejsce rekreacyjne, pozwalające na swobodny wypoczynek.


Istnieje także możliwość wypracowania osobnej przestrzeni zewnętrznej dla każdego z domowników tak, jak ma to miejsce w koncepcji ZX101. Będąc w sypialni, mamy możliwość wyjścia bezpośrednio na taras. Koszty projektów domów parterowych są podobne do domów piętrowych (3-8 tyś zł).


Styl - nowoczesna forma, ponadczasowa prostota czy elegancja?


Ostatnim czynnikiem wpływającym na cenę, jaką przyjdzie na zapłacić, jest styl naszego przyszłego domu. Definiowany jest on głównie przez elewację zewnętrzną. Proste projekty, np. IP19, charakteryzujące się naturalną, niewymuszoną formą, wpasowujące się w powszechne otoczenie, utrzymują się na poziomie 3-4 tyś zł.


W ofercie znajdziesz także projekty nowoczesne, definiowane na planie kwadratu bądź prostokąta, z płaskim dachem. Kontrastowe kolory oraz zastosowanie elewacji o zróżnicowanych fakturach, sprawia, że budynek przyjmuje bardzo oryginalny charakter (DOMIDEA 2FNHOMEKONCEPT-30, ZR17). W tym przypadku musimy się przygotować finansowo, nawet do 6-10 tyś zł.


Dla miłośników klasycznej elegancji czy też stylu dworkowego, trafne będą zabudowania z zdobnymi tynkami, jak ma to miejsce w koncepcji AG41. Niezwykłej gustowności doda także jednolita forma elewacji, podkreślona frontowym balkonikiem - AS67 lub klasycystycznymi kolumnami osadzonymi przed wejściem - JH37. Ceny takich projektów utrzymują się średnio na poziomie 4-8 tyś zł.

 

Jak wynika z powyższych wytycznych, cena jaką zapłacimy za gotowy projekt, jest zależna od tego, czego oczekujemy. Korzystając z  tych rozwiązań, oszczędzamy nie tylko czas, ale i też pieniądze.


Za dobrze zrealizowany projekt zapłacimy już od 3 tyś zł, gdzie tworząc go od zera kwota ta mogłaby wzrosnąć nawet 3-krotnie. W tym przypadku, nie musimy się martwić o niedociągnięcia lub niedogodne rozplanowanie przestrzeni w domu.


Gdyby któryś z elementów nie spełniał do końca naszych oczekiwać, przed zakupem projektu, można dokonać korekty lub zmian za zgodą osoby odpowiedzialnej za projekt. Daje to pełną gwarancję zadowolenia i jakości.

Skontaktuj się z nami

Magdalena Zahuta

Magdalena Zahuta,
CEO wybieramprojekt.pl

Dane kontaktowe

Telefon:
Doradztwo i sprzedaż: 791 258 345
Biznes i Marketing: 600 160 765

Adres email:
kontakt@wybieramprojekt.pl
adaptacja@wybieramprojekt.pl

Godziny pracy:
pn.-sb.: 9:00 - 18:00

Wizyty stacjonarne umawiamy indywidualnie na konkretny termin, ul Traugutta

Dane firmy

Pełna nazwa:
MD PROJEKT & KONSULTING SP. ZO.O.

Siedziba firmy
Klasztorna 35, 52-234 Wrocław

Numery rejestrowe:
KRS: 0000878772,
REGON: 387947490,
NIP: 8992891755

Konta bankowe:
Santander: 
11 1090 2226 0000 0001 4747 8663