🔥 PROJEKT Z BUDOWĄ 🏠 OSZCZĘDASZ 10 000 ZŁ - RABAT NA INSTALACJE 🏠 UMOWA I ZWROT KOSZTÓW PROJEKTU" ⚡️

Ile kosztuje postawienie domu?

Blog dom tani w budowie

data publikacji
23.09.2021


Decyzja o budowie domu wiąże się z koniecznością przygotowania odpowiednich środków finansowych, pozwalających na całkowitą realizację budowy. Dlatego należy przedtem zorientować się, jaki będzie koszt postawienia nowego domu. Obliczanie kosztu domu wiąże przede wszystkim się z wyborem projektu. To właśnie od projektu zależy koszt całej inwestycji.


Najważniejszy jest projekt


Chcąc dowiedzieć się, jaki będzie koszt przyszłego domu, musimy opierać się przede wszystkim na projekcie, ponieważ od niego zależy, ile trzeba zabezpieczyć środków finansowych na jego budowę. W planowaniu budżetu na inwestycję ważne są takie elementy jak: kształt dachu, ilość kondygnacji, powierzchnia zabudowy, ilość otworów okiennych i kształt okien, ilość tarasów, balkonów i przewodów kominowych oraz wiele innych.


Ważne również, czy dom stanowi jednolitą bryłę, jak na przykład projekt Eryk albo Jantar MDM A, czy jest bardziej skomplikowany i ma na przykład kształt litery L jak projekt BW – 39 wariant 6. W tym wypadku koszt budowy powiększy cena dachu, którego konstrukcja jest trudniejsza.


Również w przypadku zmiany kształtu nadkoli okien i drzwi na przykład na łukowy, zwiększenie przewodów kominowych z powodu planowanego kominka, czy zadaszenia tarasu, powiększy koszty inwestycji. Aby obliczyć koszt budowy domu, posłużymy się projektem prostego domu z poddaszem użytkowym, bez garażu, z jednym balkonem Sowa 11.


Stan surowy zamknięty


Jest to dom stanowiący jednolitą bryłę z dwuspadowym dachem i jednym balkonem, bez garażu i bez podpiwniczenia, energooszczędny, zaprojektowany w stylu tradycyjnym. Powierzchnia użytkowa domu to 133,4 m 2 . Na koszt budowy składają się: stan surowy otwarty, stan surowy zamknięty, instalacje wewnętrzne i zewnętrzne i wykończenie zewnętrzne i wewnętrzne.


Stan surowy otwarty to: gotowe fundamenty wraz z izolacją, ściany zewnętrzne i nośne, konstrukcja dachu wraz z pokryciem, strop, schody wewnętrzne i komin. Taki stan budowy stanowi 37% całych kosztów budowy. Dalszy etap to stan surowy zamknięty, który uzyskujemy montując stolarkę okienną i drzwi zewnętrzne oraz stawiając ścianki działowe.


Na tym etapie kończy się stan surowy zamknięty. Ogólnie przyjmuje się, że jest to około 40- 50% budowy domu. Jeżeli chodzi o wyliczenie, możemy się posłużyć danymi z portalu sekocenbud.net , który co kwartał podaje notowania cen według zgromadzonych ofert katalogowych przedstawicieli handlowych i producentów.


Wyliczenie to zawiera zarówno ceny robocizny, narzutów, sprzętu, materiałów budowlanych i instalacji. Zgodnie z tym cennikiem za metr kwadratowy naszego domu w stanie surowym zamkniętym w 2021 roku zapłacimy około 2650 zł. Czyli w przypadku naszego projektu będzie to około 176 755 zł (50%). Do zamieszkania konieczne jest jednak wykończenie domu.


Pozostałe koszty


Powszechnie uważa się, że wykończenie domu jest droższe od stanu surowego zamkniętego. Twierdzenie to jest prawdziwe jedynie wtedy, gdy postanowimy zrealizować swoje bardzo wygórowane życzenia jak na przykład schody z marmuru włoskiego czy złote klamki. W rzeczywistości wykończenie domu w miarę dobrymi materiałami nie będzie przekraczać sumy wydanej na stan surowy zamknięty.


Na tym etapie wykonamy instalacje wodno- kanalizacyjne oraz elektryczne. Zamontujemy wybrany system grzewczy, wykonamy obudowę kominka. Pozostałe prace wykończeniowe to: wykończenie ścian wewnętrznych i zewnętrznych czyli tynki lub okładziny, malowanie, położenie glazury i podłogi, montaż sanitariatów, instalacja elementów elektrycznych w ścianach, tzw, gniazdek i wyłączników.


Według cen rynkowych całkowicie wykończony dom o powierzchni 133,4 m2, który opisaliśmy na początku, wyniósłby około 353 510 zł. Jednak koszt wykończenia domu „pod klucz” nie jest stały, z uwagi na różne czynniki. Nie tylko liczy się w tym wypadku metraż domu, ale i ilość i jakość pomieszczeń.


W tym projekcie braliśmy pod uwagę dwie łazienki, ale inwestor może postanowić o dodaniu trzeciej zamiast gabinetu, co zwiększy cenę. W wyliczeniu podano średni koszt robocizny, ale może on być różny w zależności od wybranej ekipy a nawet regionu. O koszcie budowy domu decyduje też wybór materiałów.


Inny koszt będzie, gdy wybierzemy glazurę produkcji rodzimej, a inny, gdy sprowadzimy ją z Włoch. W naszym wyliczeniu wzięliśmy pod uwagę średnie ceny materiałów, a więc nie najtańsze, ale też nie z najwyższej półki. To samo dotyczy robocizny, bowiem ekipy budowlane również oferują zróżnicowane standardy.

Skontaktuj się z nami

Magdalena Zahuta

Magdalena Zahuta,
CEO wybieramprojekt.pl

Dane kontaktowe

Telefon:
Doradztwo i sprzedaż: 791 258 345
Biznes i Marketing: 600 160 765

Adres email:
kontakt@wybieramprojekt.pl
adaptacja@wybieramprojekt.pl

Godziny pracy:
pn.-sb.: 9:00 - 18:00

Wizyty stacjonarne umawiamy indywidualnie na konkretny termin, ul Traugutta

Dane firmy

Pełna nazwa:
MD PROJEKT & KONSULTING SP. ZO.O.

Siedziba firmy
Klasztorna 35, 52-234 Wrocław

Numery rejestrowe:
KRS: 0000878772,
REGON: 387947490,
NIP: 8992891755

Konta bankowe:
Santander: 
11 1090 2226 0000 0001 4747 8663