🔥 PROJEKT Z BUDOWĄ 🏠 OSZCZĘDASZ 10 000 ZŁ - RABAT NA INSTALACJE 🏠 UMOWA I ZWROT KOSZTÓW PROJEKTU" ⚡️

Ile kosztuje indywidualny projekt domu?

Blog dom tani w budowie

data publikacji
15.07.2021


Indywidualna decyzja


Kiedy decyzja o budowie własnych „czterech kątów” została podjęta, przed inwestorem stoi kolejny ważny wybór. Czy wymarzony dom wybudować zgodnie z gotowym już projektem domu dostępnym na przykład na stronie www.wybieramprojekt.pl, gdzie dostępnych jest kilkadziesiąt projektów domów z katalogu, czy też zdecydować się na indywidualny projekt domu dostosowany do potrzeb i wymagań jego mieszkańców.


Na projekt indywidualny warto zdecydować się, w przypadku gdy działka, na której posadowiony będzie budynek ma nietypowe wymiary lub ukształtowanie terenu. Ponadto, projekt „szyty na miarę” wskazany jest dla osób mających sprecyzowaną, a przy tym nietuzinkową wizję swojego domu.


Na co zwrócić uwagę?


Dokonując wyboru należy wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw. Najczęstszym argumentem przemawiającym za katalogowym projektem domu jest jego niższa cena (około kilku tysięcy złotych). Kolejną zaletą jest jego dostępność (czas od momentu wyboru projektu na stronie internetowej do momentu jego dostarczenia wynosi zazwyczaj kilka dni).


Ponadto, decydując się na projekt gotowy inwestor decyduje się na sprawdzone już przez innych rozwiązania. Jednakże, powyższe cechy mogą być jednocześnie wadami, gdyż z uwagi na ogromną ilość gotowych projektów domów, wiele rozwiązań jest w nich powtarzalnych.


Co ważniejsze, osobom ceniącym oryginalność może być trudno znaleźć projekt spełniający ich oczekiwania, jednocześnie, w zakresie funkcjonalności, wyglądu i gabarytów, rozwiązań architektonicznych i innych. W związku z tym, konieczne mogą być zmiany w projekcie katalogowym, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. W przypadku, gdy okaże się, iż zmian tych jest stosunkowo dużo, warto pokusić się o projekt indywidualny, opracowany wraz z architektem.


Prawdziwa wartość projektu indywidualnego


Ważne jest, żeby obiekt budowlany dostosowany był do działki, stron świata, prawa miejscowego i wykonany zgodnie z obowiązującymi przepisami budowlanymi. Proces ten nazywany jest adaptacją projektu budowlanego. Koszt takiej adaptacji mieści zwykle w przedziale od kilkuset do kilku tysięcy złotych. 


Proces ten musi być wykonany zarówno w przypadku zakupu projektu typowego, jak również przy opracowywaniu projektu indywidualnego. Równie istotne jest, aby projekt domu był odzwierciedleniem właściciela - jego charakteru, stylu, zainteresowań i upodobań, a także, aby odpowiadał na potrzeby jego mieszkańców. Biorąc pod uwagę powyższe, warto rozważyć czy indywidualny projekt nie będzie lepszym rozwiązaniem.


Najważniejszym aspektem, mającym wpływ na jego cenę będzie metraż budynku – im większy, tym cena będzie wyższa. Kolejnym kryterium jest stopień skomplikowania projektowanego obiektu budowlanego – analogicznie im większy, tym cena projektu będzie wyższa. Dodatkowymi czynnikami definiującymi cenę projektu indywidualnego jest zastosowanie niestandardowych rozwiązań, np. rodzaju ogrzewania, systemu wentylacji, fundamentowania czy monitoringu.


A zatem podsumowując, koszt projektu indywidualnego mieści się w przedziale od około 150 zł/m2 do około 250 zł/m2 w większych miastach, natomiast w innych lokalizacjach cena ta może być nieco niższa lub wyższa. Warto nadmienić, iż zgodnie z rekomendacją Stowarzyszenia Architektów Polskich koszt projektu domu przygotowanego na indywidualne zamówienie powinien wahać się w granicach 3 % do 7.5 % całkowitego kosztu budowy domu.


Co powinien zawierać projekt?


Zarówno projekt typowy jak również projekt indywidualny muszą spełniać określone wymogi, jest to niezbędne, aby uzyskać pozwolenie na budowę domu oraz dla wykonawcy, aby posiadał on całą potrzebną do budowy dokumentację techniczną. Co wchodzi w jej skład?


Po pierwsze projekt dzieli się na trzy części. Pierwszą z nich jest projekt architektoniczno-budowlany składający się z części opisowej (opis techniczny budynku, w tym: układ przestrzenny oraz formę architektoniczną obiektu budowlanego, charakterystyczne parametry obiektu budowlanego m.in. kubaturę, zestawienie powierzchni, wymiary, ilość kondygnacji i wiele innych zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rozwoju  dnia 11 września 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego) oraz części rysunkowej (rzuty poszczególnych kondygnacji budynku, charakterystyczne przekroje, widoki elewacji oraz dachu, zestawienie stolarki okiennej i drzwiowej).


Drugim elementem składowym jest projekt zagospodarowania działki, również składający się z części opisowej (zawierającej m.in. opis istniejących i projektowanych obiektów, opis dostępu do drogi publicznej, opis projektowanej zieleni, opis układu komunikacyjnego i inne) i rysunkowej – przedstawienie powyższych rozwiązań na mapie do celów projektowych.


Trzecią część projektu stanowi projekt techniczny, który zawiera część opisową (opis rozwiązań i schematów konstrukcyjnych obiektu budowlanego oraz projektowanych w nim instalacji) i rysunkową (rzuty poszczególnych kondygnacji budynku przedstawiające powyższe rozwiązania na rysunkach technicznych).


Ponadto, projekt musi zawierać charakterystykę energetyczną budynku, kopie uprawnień projektantów i inne wymagane prawem dokumenty (np. decyzję o warunkach zabudowy czy też opinię geotechniczną). Projekty domu wybierane z katalogu posiadają całą niezbędną dokumentację. Decydując się na opracowanie projektu indywidualnego warto upewnić się czy w ramach ustalonej ceny, zawarte będą wszystkie konieczne elementy składowe projektu.


Projekt gotowy czy indywidualny?


Ostateczna decyzja należy do inwestora, jednakże wybierając projekt indywidualny warto mieć na uwadze także fakt, że inwestor ma wpływ na każdy aspekt projektu przyszłego domu, dzięki współpracy z architektem na poszczególnych etapach projektowych.


Koszt tego rodzaju przedsięwzięcia jest znacznie wyższy, a czas realizacji projektu dużo dłuższy w porównaniu do projektu gotowego, ale w efekcie otrzymujemy dom na miarę indywidualnych potrzeb i spełniający wszystkie oczekiwania właściciela.

Skontaktuj się z nami

Magdalena Zahuta

Magdalena Zahuta,
CEO wybieramprojekt.pl

Dane kontaktowe

Telefon:
Doradztwo i sprzedaż: 791 258 345
Biznes i Marketing: 600 160 765

Adres email:
kontakt@wybieramprojekt.pl
adaptacja@wybieramprojekt.pl

Godziny pracy:
pn.-sb.: 9:00 - 18:00

Wizyty stacjonarne umawiamy indywidualnie na konkretny termin, ul Traugutta

Dane firmy

Pełna nazwa:
MD PROJEKT & KONSULTING SP. ZO.O.

Siedziba firmy
Klasztorna 35, 52-234 Wrocław

Numery rejestrowe:
KRS: 0000878772,
REGON: 387947490,
NIP: 8992891755

Konta bankowe:
Santander: 
11 1090 2226 0000 0001 4747 8663