Gwarancja najniższej ceny 🧡 Uzyskaj min. 10% rabatu na dom jednorodzinny do 22.05

Ile kosztuje domek z bali?

Blog dom tani w budowie

data publikacji
18.09.2021


Dom z bali, znany i ceniony w wielu krajach, zyskuje ostatnio popularność na całym świecie z uwagi na ogromne walory ekologiczne i zdrowotne materiału, jakiego w tym wypadku używa się do jego budowy. Ekologiczny walor budulca jest niepodważalny, gdyż jest nim naturalne drzewo świerka, sosny, jodły lub modrzewia.
 
Budowa takiego domu trwa znacznie krócej niż domu murowanego sposobem tradycyjnym, co stanowi o dodatkowych jego zaletach. Bowiem dom z bali jest nie tylko ekologiczny, ale jest też dzięki znacznemu skróceniu czasu budowy, jest znacznie tańszy niż murowany sposobem tradycyjnym.
 
Wszystko zależy od projektu
 
Cena domu z bali zależy od wielu czynników jak gatunek i jakość użytego drewna, sposobu łączenia bali a nawet ich kształtu okrągłego lub prostokątnego, co wiąże się z większym nakładem pracy. Cena domu zależy oczywiście od projektu, terminu realizacji oraz preferencji dotyczących samego wykończenia a także wiedzy i doświadczenia firmy zatrudnionej do jego budowy.
 
Projekt jednak decyduje o kosztach budowy, ponieważ ważne, czy dom ma być parterowy czy z poddaszem użytkowym, czy będzie to prosta bryła, czy skomplikowana poprzez dodatkowe elementy, czy dach ma być dwuspadowy, czy jednospadowy oraz ile okien zaplanował architekt w projekcie. Cena może obejmować różne etapy budowy jak: stan surowy, stan surowy zamknięty lub dom "pod klucz" czyli całkowicie wykończony.
 
Dom natychmiast do zamieszkania
 
Spróbujemy ustalić orientacyjną cenę domu z bali o funkcji mieszkalnej. Dom ma być całkowicie wykończony, czyli "po klucz" a więc bierzemy pod uwagę stan gotowy do natychmiastowego zamieszkania.
 
Oczywiście będzie to jedynie wycena orientacyjna, ponieważ ceny na rynku materiałów mogą się zmieniać, poza tym cena robocizny zależy od wykonawcy i może nieco się różnić w zależności od regionu. Przede wszystkim każdą wycenę przygotowuje się zawsze pod konkretny projekt budowlany, dlatego posłużymy się konkretnym przykładem domu jednorodzinnego, czyli projektem L-87.
 
Jest to projekt domu z bali drewnianych z poddaszem użytkowym i podpiwniczeniem. Powierzchnia domu to 63,30 m² a wysokość 6,25 m. Może to być dom letniskowy ,ale z powodzeniem można go użytkować jako jednorodzinny dom całoroczny.
 
Ile kosztuje domek?
 
Nie wdając się w szczegóły przygotowania drewna oraz jego rodzaj, zakładamy, że materiałem jest sosna. Ściany będą z bali pełnych drewnianych grubości ok. 30 cm łączonych za pomocą wycięć na pióro własne lub obce. Przed rozpoczęciem budowy trzeba wykonać płytę żelbetową nad piwnicą, co mieści się w granicach 35000- 40000zł za całość.
 
Do wykonania stanu nadającego się do zamieszkania należą: ściany zewnętrzne czyli montaż belek z opłaceniem, ściany wewnętrzne, więźba dachowa wraz z pokryciem gontem bitumicznym i odeskowaniem, strop belkowy otwarty, deskowanie i konstrukcja, drewniane schody, impregnacja wstępna, okna i drzwi wejściowe i wewnętrzne, izolacja podłogi i dachu, instalacja wodno-kanalizacyjna, instalacja elektryczna.
 
Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione prace, średnia cena wykonawstwa domu "pod klucz" z bali drewnianych waha się w granicach 2000 zł- 2500 zł za m2, czyli w przypadku domu według wskazanego projektu, koszt domu wyniósłby od 126 600 do158 250 zł. Jeżeli doliczymy do tego wykonanie płyty betonowej nad piwnicą, na której dom ma stanąć dom, będzie to koszt od 161 600 do 193 250 zł.
 
Biorąc pod uwagę obecne ceny mieszkań, nie jest to cena zbyt wygórowana, jeżeli chodzi o mieszkanie o powierzchni 63 m2 z trzema sypialniami, salonem z kominkiem, piwnicą i zadaszeniem dla samochodu. Trzeba jednak wziąć pod uwagę pozostałe koszty niezależne od projektu i samej budowy jak drewniane okiennice, nowoczesny kominek i przyłącza.
 
Ważne, czy przyłącza doprowadzone są już do granicy działki, bo wtedy koszt będzie mniejszy. Okazuje się, że nawet w przypadku wspomnianych dodatkowych kosztów, jesteśmy w stanie wybudować piękny domek jednorodzinny za 230 000 zł.
 
Jednak z bali drewnianych możemy z powodzeniem budować też pomieszczenia użytkowe takie jak altanki, garaże, domki letniskowe czy pomieszczenia gospodarcze.
 
Przykładem może być projekt G4 garażu jednostanowiskowego z poddaszem lub budynek gospodarczy G52. Oba projekty uwzględniają zalety materiału budowlanego, jakim jest drewno. Niska cena i łatwa budowa oraz praktyczne rozwiązania w tych projektach są dodatkowym atutem.
 


Skontaktuj się z nami

Magdalena Zahuta

Magdalena Zahuta,
CEO wybieramprojekt.pl

Dane kontaktowe

Telefon:
Doradztwo i sprzedaż: 791 258 345
Biznes i Marketing: 600 160 765

Adres email:
kontakt@wybieramprojekt.pl
adaptacja@wybieramprojekt.pl

Godziny pracy:
pn.-sb.: 9:00 - 18:00

Wizyty stacjonarne umawiamy indywidualnie na konkretny termin, ul Traugutta

Dane firmy

Pełna nazwa:
MD PROJEKT & KONSULTING SP. ZO.O.

Siedziba firmy
Klasztorna 35, 52-234 Wrocław

Numery rejestrowe:
KRS: 0000878772,
REGON: 387947490,
NIP: 8992891755

Konta bankowe:
Santander: 
11 1090 2226 0000 0001 4747 8663