tel.: 71 712 72 22
pn.-nd.: 09:00 - 20:00

Dom tani w budowie

blog budowlany

Ile kosztuje dachówka?

gorbag 2012-11-14

Dachówki Tondach
Dachówki Tondach
Dachówki Tondach
Dachówki Tondach
Dachówki Tondach

Już wiem ile kosztuje dachówka, bo w końcu dojechała. Kosz materiałów na pokrycie dachu wyniósł 13027 zł, przy czym jest to cena brutto z VATem 23%, czyli 15% do odliczenia. Tym samym w wydatkach doszliśmy prawie do 80tys. zł, ale mamy jeszcze nierozliczone działówki i wieniec. Nie wiem też ile ostatecznie wezmą dekarze.
W cenie dachówki, folia (trochę trzeba było dokupić), orynnowanie, blacha i wszystkie potrzebne akcesoria. Przypomnę, że to dachówka ceramiczna Marsylka 12 z firmy Tondach, z czerwoną angobą. W cenie dachówki skrajne (bez nich byłoby 1200 zł taniej na materiale), kominek z wywiewką, dachówki połówkowe itd. Liczę, że wszystkiego wystarczy. W razie czego dachówek podstawowych i skrajnych jest trochę w magazynie. Gorzej jak zabraknie gąsiorów.

Dekarz wstępnie pozytywnie ocenił dachówkę, pakowanie i transport. Na poprzednim dachu przyjechała mu dachówka z Niemiec, w której 120 sztuk było potłuczonych (hurtownia wszystko wymieniła). Mówił też że są bardzo ładne gąsiory. Dla dekarza była czapeczka z Tondachu, my dostaliśmy parę gadżetów, w tym składaną dwumetrową miarkę, ołówek murarski i filiżanki.

Jutro rusza krycie dachu, a dziś otynkowano komin. Dokupiłem brązowe kratki. za jakieś 25 zł. Niektóre zdjęcia z komórki przy zmroku. Jeszcze parę dni i zdjęcia będzie można robić tylko w weekendy, bo zanim dotrzemy na budowę to będzie już ciemno...

Komentarze

No, dachówka ładna. Zobaczymy jak będzie na dachu się pięknie prezentować. Pozdro. gipson 2012-11-14 o 23:10
Witam,

czy brałeś pod uwagę może dach kopertowy? Zastanawiam się o ile droższy (bo tanszy raczej nie) byłby taki dach, biorąc pod uwagę również koszt wykończenia szczytów.
wojtas 2014-02-17 o 12:37
Od początku chcieliśmy dach możliwie prosty, stąd dwuspadowy. Z500 ma chyba coś podobnego do z8 z dachem kopertowym.

Koszt szczytówek to chyba jedyna oszczędność.
Dodatkowe koszty to droższe wiązary, jeśli pozostajemy przy wiązarach. Na pewno taniej wychodzi taka więźba, w której elementy są powtarzalne i montowane w jednej linii czy płaszczyźnie.
Z kryciem dachu będzie więcej roboty. Będzie też więcej stosunkowo drogich gąsiorów ich łączników i końcówek, ale odpadną też nie tanie dachówki skrajne. W sumie dachówki skrajne można zastąpić obróbką blaszaną, a gąsiorów nie.
gorbag 2014-02-17 o 12:58