🔥 PROJEKT Z BUDOWĄ 🏠 OSZCZĘDASZ 10 000 ZŁ - RABAT NA INSTALACJE 🏠 UMOWA I ZWROT KOSZTÓW PROJEKTU" ⚡️

Ile kosztuje adaptacja projektu?

Blog dom tani w budowie

data publikacji
06.06.2021


Projekt domu do adaptacji


Tysiące gotowych projektów domów dostępnych w katalogach biur projektowych w wersji papierowej oraz online, często z możliwością wizualizacji wybranego projektu, to duże ułatwienie dla inwestorów. Gotowy projekt można mieć niemal od ręki, jest on tańszy i łatwiejszy w realizacji od projektu indywidualnego. Zakupiony projekt musi być jeszcze zaadaptowany.

Po co adaptacja projektu?

Adaptacja dostosowuje projekt do warunków lokalizacji, czyli do konkretnej działki. Architekt dokonujący adaptacji wykonuje projekt zagospodarowania działki, czyli nanosi lokalizację budynku mieszkalnego, budynków gospodarczych, śmietnika, wjazdu na teren posesji, stanowisk postojowych, zieleni itp. na mapę geodezyjną działki wraz z propozycją przyłączy, biorąc pod uwagę istniejącą infrastrukturę techniczną, drogi, sąsiednie działki i istniejącą na nich zabudowę.

Adaptacja polega też na sprawdzeniu zgodności projektu z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i decyzją o warunkach zabudowy. Lokalne warunki nachylenia, nośności gruntu i głębokości wód gruntowych wymagają dostosowania warunków posadowienia budynku i izolacji fundamentów.

Miejscowe warunki klimatyczne mogą powodować konieczność dostosowania elementów konstrukcyjnych, a zwłaszcza więźby dachowej, do większych obciążeń spowodowanych naporem wiatrów lub zaleganiem pokrywy śnieżnej. Na tym etapie architekt współpracuje z projektantami z różnych dziedzin, których opinie i uzgodnienia wraz z dokumentami poświadczającymi ich uprawnienia projektowe, dołącza do zaadaptowanego projektu.

Zmiany istotne i nieistotne

Adaptacja projektu to krok niezbędny do uzyskania pozwolenia na budowę. W trakcie realizacji inwestycji można dokonać jeszcze pewnych zmian, ale wprowadzenie wielu istotnych zmian może spowodować cofnięcie wydanego wcześniej pozwolenia na budowę i konieczność rozpoczęcia procedury od nowa.

Trzeba też pamiętać o tym, że gotowy projekt domu jednorodzinnego jest chroniony prawami autorskimi, nie można go dowolnie zmieniać, a dokumentacja projektu określa szczegółowo zakres możliwych zmian. Jakie zmiany w projekcie są istotne, a jakie nieistotne?

Za zmiany istotne uważa się te zmiany, które ingerują w wielkość, kształt i konstrukcję budynku. Są to:

 • zmiana długości, szerokości i wysokości budynku

 • zmiana powierzchni zabudowy i kubatury budynku

 • zmiana liczby kondygnacji (dom parterowy / dom piętrowy)

 • zmiana usytuowania budynku w stosunku do granic działki

 • zmiana sposobu użytkowania całego budynku lub jego części (dom z poddaszem użytkowym / dom z poddaszem nieużytkowym), w tym przeznaczenia na cele niemieszkalne.


Zmiany istotne nieprzewidziane w dokumentacji projektu wymagają konsultacji i zgody autora, co może dodatkowo kosztować.

Zmiany nieistotne to nie wprowadzające zmian w rozmiarach i konstrukcji budynku, które mają poprawić estetykę i funkcjonalność budynku zgodnie z potrzebami inwestora. Najczęstsze zmiany nieistotne dotyczą materiałów elewacyjnych, rozmieszczenia otworów okiennych i drzwiowych, ścianek działowych lub przebiegu instalacji wewnętrznych. Można je wprowadzać podczas realizacji inwestycji w porozumieniu z kierownikiem budowy.

Ile kosztuje adaptacja projektu?

Adaptacja pozwala zrealizować projekt w konkretnym miejscu. Wykonuje ją architekt posiadający ważne uprawnienia. Adaptacji może się podjąć sam autor, ale lepiej, gdyby architekt dokonujący adaptacji był zorientowany w lokalnych warunkach i znał miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Koszt adaptacji zależy od zakresu zmian. Najmniej kosztować będą zmiany nieistotne. Przeważnie adaptacje gotowego projektu obejmują:

 • zmianę rozmieszczenia okien i drzwi

 • przesunięcie ścianek działowych

 • zmianę ułożenia pomieszczeń na zasadzie lustrzanego odbicia

 • zmianę rodzaju stropu

 • usunięcie lub wykonanie podpiwniczenia pod całością lub częścią budynku

 • zmianę kąta nachylenia połaci dachu

 • zmianę rodzaju elewacji

 • zmianę rodzaju materiałów budowlanych lub wykończeniowych

 • dostosowanie fundamentów do lokalnych warunków geologicznych

 • zmianę wymiarów budynku (wysokość, kubatura, powierzchnia zabudowy)

 • zmianę sposobu użytkowania poddasza (dom z poddaszem użytkowym / dom z poddaszem nieużytkowym)

 • zmianę liczby kondygnacji (dom parterowy / dom piętrowy)

 • zmianę ułożenia względem granic działki.


Przeciętny koszt adaptacji gotowego projektu wynosi od 2000 zł do 3500 zł. Na jego wysokość ma wpływ regionalne zróżnicowanie cen, ale przede wszystkim liczba i charakter skomplikowania poszczególnych zmian.

Na koszty adaptacji duży wpływ mają niezbędne opinie i uzgodnienia. Szczególnie dotyczy to projektów wyróżniających się oryginalnością pod względem nietypowych konstrukcji i rzadko stosowanych technologii. W skrajnych przypadkach koszt gotowego projektu wraz z adaptacją może przekroczyć cenę projektu na indywidualne zamówienie.

Warto się poważnie zastanowić i wybrać taki projekt, który będzie wymagał niewielkiej adaptacji. Mając do dyspozycji całe galerie gotowych projektów domów, wystarczy zawęzić pole poszukiwań do projektów odpowiadających wymaganiom działki i naszym oczekiwaniom.

Skontaktuj się z nami

Magdalena Zahuta

Magdalena Zahuta,
CEO wybieramprojekt.pl

Dane kontaktowe

Telefon:
Doradztwo i sprzedaż: 791 258 345
Biznes i Marketing: 600 160 765

Adres email:
kontakt@wybieramprojekt.pl
adaptacja@wybieramprojekt.pl

Godziny pracy:
pn.-sb.: 9:00 - 18:00

Wizyty stacjonarne umawiamy indywidualnie na konkretny termin, ul Traugutta

Dane firmy

Pełna nazwa:
MD PROJEKT & KONSULTING SP. ZO.O.

Siedziba firmy
Klasztorna 35, 52-234 Wrocław

Numery rejestrowe:
KRS: 0000878772,
REGON: 387947490,
NIP: 8992891755

Konta bankowe:
Santander: 
11 1090 2226 0000 0001 4747 8663