🔥 PROJEKT Z BUDOWĄ 🏠 OSZCZĘDASZ 10 000 ZŁ - RABAT NA INSTALACJE 🏠 UMOWA I ZWROT KOSZTÓW PROJEKTU" ⚡️

Ile kosztują zmiany w gotowym projekcie domu?

Blog dom tani w budowie

data publikacji
05.02.2022


Jedną z najważniejszych decyzji, jakie należy podjąć przy planowaniu domu, jest wybór projektu. Dom z katalogu czy indywidualny projekt architektoniczny? Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady.


Przemyślany i dobrany projekt domu ma bezpośredni wpływ na cały proces budowy. Jak więc wybrać odpowiedni projekt? Czy wybór rozwiązania katalogowego sprawdza się w każdej sytuacji? Ile będą kosztować zmiany w gotowym projekcie domu?


Co powinien  zawierać dobry projekt domu?


Zanim zaczniemy analizować każdy rodzaj projektu domu jednorodzinnego, przyjrzyjmy się elementom, które powinny znaleźć się w kompletnym projekcie architektoniczno-budowlanym.


Zgodnie z przepisami projekt powinien określać: formę, funkcję i konstrukcję budynku, a także technologię, z jaką zostanie wzniesiony. Dodatkowymi elementami, które należy uwzględnić w opracowaniu, są: właściwości ekologiczne i energetyczne budynku.


Zalety zakupu gotowego projektu domu?


Cena to zdecydowanie jeden z głównych atutów gotowego projektu domu . Podstawowy koszt zrealizowanego projektu waha się od 2500 złotych do 4000 złotych. Kolejną zaletą jest krótki czas oczekiwania, po wybraniu odpowiedniego rozwiązania dokumentacja projektowa powstaje w maksymalnie kilka dni.


Ze względu na dostępność kilkuset projektów na stronach internetowych możemy swobodnie przeanalizować wybrany dom przed jego zakupem i często zobaczyć realizację. Z roku na rok powstaje coraz więcej nowych rozwiązań, które pozwalają na szeroki wybór.


Biura projektowe oferujące domy katalogowe zazwyczaj dają nam możliwość zakupu rysunków instalacji, np. instalacji elektrycznych, czy wodnokanalizacyjny. Prawie każdy z gotowych projektów domów jest również  dostępny w odwróconym formacie lustrzanym, co pozwala lepiej dopasować projekt do istniejącej działki i warunków zabudowy.


Na co uważać podczas zakupu gotowego projektu domu?


Niestety projekty domów z katalogu nie mają wszystkich zalet. Wybierając to rozwiązanie musimy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Wybierając gotowy projekt musimy liczyć się z tym, że nasz dom nie będzie wyjątkowy. Tego typu projekty są powielane w dziesiątkach.


Najważniejszą jednak rzeczą, którą musimy wiedzieć przed zakupem projektu katalogowego, jest to, że może nie spełniać wymogów dostosowania go do wybranej przez nas działki budowlanej. Z tego powodu do zakupu musimy podejść bardzo odpowiedzialnie.


Musimy również pamiętać, że każdy zakupiony projekt wymaga dostosowania przez lokalnego architekta zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego naszej nieruchomości, usługa ta jest dodatkowo płatna.


Adaptacja projektu domu polega na zbadaniu możliwości wykorzystania projektu na konkretnej działce i dostosowaniu go do warunków lokalnych: położenia względem kierunków świata, ukształtowania terenu, nośności gruntu, strefy klimatycznej i głębokości przemarzania gruntu.


Ile kosztują zmiany w gotowym projekcie domu?


Każda drobna zmiana w projekcie, taka jak: przesunięcie okna czy ścianek działowych, wiąże się również z dodatkowymi kosztami. Modyfikacji może dokonać lokalny architekt, ale tylko za zgodą biura, w którym zakupiliśmy projekt.  Gotowe projekty domów są chronione prawem autorskim.


Jednak wraz z zakupem otrzymasz dokumentację, która wskazuje zakres zmian, jakie może dokonać architekt, dostosowując projekt bez pisemnej zgody autora. Wszelkie zmiany poza tym obszarem wymagają konsultacji i akceptacji autora.  Najdroższe są zmiany technologii budowy i kształtu dachu, cena może nawet przekroczyć wartość całego projektu. 


Zobaczmy, ile mogą nas kosztować inne zmiany w gotowym projekcie domu:


  • zmiana ścianki kolankowej lub wysokości podłogi kosztuje od 500 złotych,

  • wymiana ścianek działowych zaczyna się od 300 złotych,

  • Likwidacja, budowa balkonów i tarasów od 100 złotych,

  • Zmiana w zakresie okien i drzwi, ich ilość lub wielkość to koszt od 100 zł,

  • Zmiana kąta połaci dachu zaczyna się od 900 złotych,

  • Zmiana pokrycia dachu kosztować nas może nawet 800 złotych,

  • Z kolei zmiana technologii budowy to wydatek zaczynający się od 2800 złotych.Podsumowując cennik można zauważyć, że koszt zmian w projekcie domu może znacznie przewyższyć koszt projektu. Każdy z nas budując dom chce, aby nie była to nadpłacona inwestycja.


Może się do tego przyczynić wiele zmian w gotowym projekcie domu. Dlatego przed podjęciem decyzji o projekcie należy dokładnie przemyśleć, aby wprowadzić jak najmniej zmian. Jeśli jednak nie da się tego uniknąć, najlepiej usunąć lub dodać ścieżki lub balkony i stolarkę. Te dwa rodzaje zmian są najbardziej opłacalne.

 

Skontaktuj się z nami

Magdalena Zahuta

Magdalena Zahuta,
CEO wybieramprojekt.pl

Dane kontaktowe

Telefon:
Doradztwo i sprzedaż: 791 258 345
Biznes i Marketing: 600 160 765

Adres email:
kontakt@wybieramprojekt.pl
adaptacja@wybieramprojekt.pl

Godziny pracy:
pn.-sb.: 9:00 - 18:00

Wizyty stacjonarne umawiamy indywidualnie na konkretny termin, ul Traugutta

Dane firmy

Pełna nazwa:
MD PROJEKT & KONSULTING SP. ZO.O.

Siedziba firmy
Klasztorna 35, 52-234 Wrocław

Numery rejestrowe:
KRS: 0000878772,
REGON: 387947490,
NIP: 8992891755

Konta bankowe:
Santander: 
11 1090 2226 0000 0001 4747 8663