
Planując budowę domu, myślimy o zapewnieniu wygody wszystkim jego mieszkańcom. Jednym z elementów decydujących o tym jest swoboda w korzystaniu z samochodu, który stał się powszechnym wyposażeniem niemal każdej rodziny. Samochód jest niezbędny, szczególnie gdy trzeba z niego korzystać w codziennych dojazdach do pracy, na uczelnię, lub po zakupy.
Garaż jednostanowiskowy czy dwustanowiskowy?
W dużych miastach osiedla domów jednorodzinnych położone są peryferyjnie w stosunku do miejsc pracy oraz centrów handlowo-usługowych. Rosnący poziom motoryzacji sprawia, że coraz częściej spotykamy gospodarstwa domowe dysponujące więcej niż jednym samochodem.
Nawet jeśli aktualnie rodzina dysponuje jednym pojazdem, warto przewidzieć, jak to będzie za kilka lub kilkanaście lat. Garaż dwustanowiskowy jest wygodniejszy w użytkowaniu nawet wówczas, gdy posiadamy tylko jeden samochód. Dodatkowa przestrzeń pozwala na przechowywanie skutera albo rowerów, a także na wygodne wypakowanie zakupów lub spokojne przygotowanie samochodu na rodzinny wyjazd wakacyjny.
Wady garażu dwustanowiskowego
Garaż dwustanowiskowy oznacza podwójną szerokość bramy garażowej, a co za tym idzie także szerszy podjazd. Na wąskiej działce może po prostu brakować miejsca. W takiej sytuacji najkorzystniej byłoby zlokalizować garaż jak najbliżej wjazdu na posesję.
Budowa garażu wolnostojącego na działce i dróg dojazdowych do niego odbywa się kosztem powierzchni przeznaczonej dla ogrodu. Duże rozmiary garażu dwustanowiskowego mogą swoją wielkością tak przytłaczać i przesłaniać budynek mieszkalny, że psują estetykę zagospodarowania posesji. Ukrycie dużej bryły garażu za budynkiem mieszkalnym może z kolei utrudniać korzystanie z niego.
Garaż wolnostojący czy wbudowany?
Na etapie wyboru projektu domu jednorodzinnego można rozważyć koncepcję garażu stanowiącego integralną część budynku. Takie rozwiązanie zapewnia wygodę wsiadania i wysiadania z samochodu bez względu na warunki atmosferyczne.
Połączenie małej powierzchni użytkowej pomieszczeń mieszkalnych domu jednorodzinnego z dużym garażem dwustanowiskowym może sprawiać wrażenie, że jest to raczej garaż z dobudowanym aneksem mieszkalnym, Garaż wbudowany w bryłę budynku zapewnia w nim więcej ciepła, ale równocześnie trzeba pamiętać o dobrym ociepleniu ściany i drzwi pomiędzy częścią mieszkalną budynku i garażem.
Garaż powinien mieć odpowiednią wentylację, tak by spaliny i nieprzyjemne zapachy nie przedostawały się do wnętrza domu. W przypadku, gdy nad garażem znajdują się pomieszczenia mieszkalne, trzeba też zadbać o dobrą izolację termiczną stropu. Z tego względu częstym rozwiązaniem stosowanym w projektach domów z garażem wbudowanym jest umieszczanie bezpośrednio nad nim pomieszczeń gospodarczych lub rekreacyjnego tarasu.
Garaż w bryle budynku może znajdować się na poziomie podpiwniczenia. Wymaga to jednak kosztownych prac ziemnych i stwarza ryzyko zalania garażu przez wodę po obfitych opadach deszczu. Ciekawy projekt wolnostojącego garażu dwustanowiskowego może być akcentem podkreślającym architekturę domu jednorodzinnego.
Jaki garaż wybrać?
Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem może być zamówienie gotowego garażu o konstrukcji metalowej lub drewnianej, który w ciągu kilku godzin można ustawić pod warunkiem wcześniejszego przygotowania betonowego podłoża. Garaż taki wymaga regularnej konserwacji, ocieplenia i przede wszystkim nie prezentuje się efektownie.
Pragnąc pogodzić praktyczną funkcjonalność z wrażeniami estetycznymi, warto zdecydować się na ciekawy projekt, który będzie współgrał z domem i jego otoczeniem. Do wyboru mamy garaże o konstrukcji murowanej lub drewnianej. Możemy także zdecydować się na projekt łączący garaż jednostanowiskowy z wiatą garażową.
Tego typu rozwiązanie jest przydatne w sytuacji, gdy dysponujemy jednym samochodem, ale chcemy gościć zmotoryzowanych członków rodziny lub znajomych. Projekt może też łączyć budynek garażu z pomieszczeniem gospodarczym, w którym zmieścimy narzędzia ogrodnicze, lub z zadaszeniem, pod którym można miło spędzić czas przy grillu.