tel.: 71 712 72 22
pn.-nd.: 09:00 - 20:00

Dom tani w budowie

blog budowlany

Front z Ikei nie pasuje do zmywarki Whirlpool

gorbag 2014-07-23

Pojawił się pierwszy problem techniczny. Zmywarkę wziąłem z Whirlpoola. Producent zaleca montaż frontu do drzwiczek normalnie, na sztywno. Po montażu, przy próbie otwarcia wygląda to tak:

budowa-domu.info/images/front-zmywarka.jpg

Dół frontu blokuje się o podstawę zmywarki. Front (właściwie dwa połączone fronty) ma wysokość 80cm, a system działałby normalnie przy maksymalnie 72 cm wysokości frontu.

Dzwoniłem do Whirlpoola i pani mówiła że jedyne wyjście to przyciąć front, a na przyszłość najlepiej kupować sprzęt do zabudowy z Ikei, który również często robi Whirlpool, wówczas napewno problemów nie będzie.

Wcześniej Pani w Ikei dopisała mi do listy wyłącznie listwę łączącą fronty
http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/20250663/
O niczym innym nie było mowy.

W tej sytuacji myślałem o zawiasie Resonlig
http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/50248348/
, zresztą sugerował mi go artix1 na FM (dzięki za wyjaśnienia!). Zawias ten wymaga jednak korytek, w który można wpuścić górny element. Wtedy front pracuje osobno niż drzwiczki. U mnie korytek nie ma.

Trochę się już podłamałem i spradzałem warunki zwrotu sprzętu, 10 dni jeszcze nie minęło, niestety z odsyłaniem na mój koszt. Wygląda jednak na to, że problem powinien rozwiązać jeszcze inny element z Ikei - BEHJĂ?LPLIG
http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/50291370/
Wydaje się, po obejrzeniu instrukcji, że to właśnie brakujący i dość uniwersalny system między długim frontem, a zmywarką. Do zmywarki montuję elementy z prowadnicami. Po bokach do ścianek zabudowy montuję wsparcie dolnego zawiasu. Do frontu montuję drugą część dolnego zawiasu i element suwający się w prowadnicach. Dodatkowy koszt 89zł. Wkrótce koleżanka jedzie do Ikei, może mi kupić.

Oprócz przycięcia frontu (to by chyba kiepsko wyglądało) pojawiły się jeszcze dwie opcje:
- zawias z bujaną dolną częścią frontu (też kiepsko)
http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/00250664/
- montaż zmywarki w najniższym możliwym położeniu, z frontem wystającym 8 cm ponad drzwiczki. Wówczas też powinno działać prawidłowo, ale między zmywarką, a blatem byłaby dziura i problem z wilgotnością. Dochodzi u mnie jeszcze jeden problem. Zmywarka jest na końcu zabudowy, a nie między szafkami. Z lewej dodam panel maskujący, ale to sama zmywarka ma być wsparciem blatu, na którym będzie bardzo ciężki zlew Domsjo. A może z lewej dam jednak ściankę z nadmiarowej szafki? Panel jest stosunkowo cienki i delikatny, a trzeba by do niego przykręcić dolny zawias.

Inne sprawy: przycięliśmy z żonką blat pod okno. Po przycięciu okazało się, że element który został, pasuje akurat nad szafkę po prawej stronie zlewu. I dobrze!
Zrobiłem z tektury szablon parapetu, pewnie będę go wkrótce wycinał i obsadzał, zanim przykręcę blaty.
W małej łazience przybyło trochę silikonów i akryli, ale jakoś kiepsko mi się pracowało. Trzeba tam będzie dać słabszą żarówkę :)

Komentarze

Czy zamontował Pan ten blat do zmywarki paula 2014-09-02 o 17:49
Blat czy front? Blat zamontowany jest raptem dwoma śrubkami, zmywarka ma specjalne wypustki z dziurką. Front też zamontowałem, dzięki wspomnianemu zawiasowi BEHJĂLPLIG.Zdjęcie i opis tu:http://www.budowa-domu.info/dziennik-budowy/czesc-kuchni-ze-zlewem-kibelek-i-zmywarka/ gorbag 2014-09-02 o 18:02
WItam,
jak udało się w końcu załatwić temat montażu frontu z ikei?
Masz może jakieś zdjęcia? Mam ten sam problem....
marek 2015-08-24 o 08:17
@marek: Prosta sprawa. Chyba nie mam zdjęć, ale można podejrzeć w instrukcji na stronie Ikei i wszystko będzie jasne. gorbag 2015-08-31 o 09:06
no właśnie chyba nie jasne, bo nie wiem, czy to ustrojstwo jeszcze w ikei jest... na stronie nie ma... mam ten sam problem - zmywarka beko i front za długi o kilka cm :( ej 2015-09-03 o 17:14
Pokaż ukryte (5)
Hmmm. To kiepsko. A może jednak element ERSÄTTARE? Na stronie jest. gorbag 2015-09-07 o 08:28
@marek - udało ci się rozwiązać ten problem? Stoję przed tym samym wyzwaniem. Obsługa IKEI powiedziała mi że aby zamontować zrywarkę w systemie mebli IKEA metod konieczna jest zmywarka z zawiasami ślizgowymi. W Ikei jest jeden model takiej zmywarki a po sklepach jak pytam to nikt nie wie o co chodzi. Zawias o którym piszecie nie jest już dostępny w ofercie IKEA - zastąpiły go zmywarki z zawiasami ślizgowymi..... piotra 2015-10-07 o 08:33
widzę, że borykamy się z tym samym problemem.... bartek2 2015-10-19 o 14:25
Z tego co się orientuję pozostaje maksymalne opuszczenie zmywarki w dół i pozostawienie przerwy miedzy blatem a zmywarką. Front będzie niestety też wychodzić wu góry poza panel. Zastanawiam się jeszcze nad pewną przeróbką - tzn. zamontowanie frontu na osobnych zawiasach oraz ślizgu takiego jak w lodówkach. Wówczas front pracowałby niezależnie i się przesuwał podczas otwierania...
Chyba gotowych rozwiązań nie ma... Może ktoś podzieli się swoim sposobem.
marek3 2015-10-19 o 23:09
Też miałem taki problem, rozwiązałem go bardzo prosto.
Podniosłem meble na wysokość 10 cm od podłogi, zamieniłem cokół z Ikei (8cm) na połowę tańszy ze sklepu z wyposażeniem mebli (10 cm).
Zmywarkę opuściłem maksymalnie na dół, pomiędzy zmywarką a blatem zrobiłem maskownicę z białej płyty (wygląda elegancko), front przykręciłem na sztywno do drzwi zmywarki. Działa już rok, lepiej niż te śmieszne systemy z Ikei.
W razie pytań proszę pisać niebieski1990@o2.pl
pomyslowy 2015-10-24 o 16:15