Gwarantujemy najlepszą cenę projektu 🔥Voucher na projekt wnętrza - rabat 500 zł 🧡 23% zniżki na adaptację do działki do 20.07.

Etapy budowy domu

Blog dom tani w budowie

data publikacji
14.10.2020


Proces budowy domu jednorodzinnego jest zawsze taki sam i to bez względu na jego lokalizację, ilość pomieszczeń mieszkalnych czy ilość osób, które będą w nim mieszkać. Z jednej strony trudno określić tę drogę jako prostą i bezproblemową, a z drugiej strony przewidywalność poszczególnych etapów sprawia, że przyszły właściciel własnego domu jest w stanie przygotować się dobrze do tego procesu i, co więcej, doprowadzić go do końca.


Etap I czyli dokumentacja


Przygotowanie dokumentacji to etap, którego nie sposób pominąć, to niejako fundament przyszłej budowy. To czas kompletowania pozwoleń i ostatni moment, by przemyśleć wszystkie funkcje nowego obiektu. Budowa domu jednorodzinnego zaczyna się w momencie zakupu działki budowlanej, następnie należy:


  • zamówić projekt indywidualny, zgodny z wizją właściciela lub wybrać i zamówić projekt gotowy i dopiero wtedy przygotować go zgodnie ze swoją koncepcją 

  • zebrać dokumentację niezbędną do uzyskania pozwolenia na budowę

  • uzyskać pozwolenie na budowę

  • zamówić projekty przyłączy, podpisać umowy, zgłosić budowę, odebrać inwentaryzację geodezyjną, podpisać umowę o dostawy mediów

  • wybudować studnię, w razie konieczności

  • dokonać badania gruntu, jeżeli jest wymagane 

  • zgłosić rozpoczęcie robót budowlanych
Etap II stan zerowy


Etap zerowy budowy domu zaczyna się od ogrodzenia placu budowy oraz dokładnego wytyczenia zarysu samego obiektu. To zadanie dla geodety. Następnie całą działkę należy wyrównać i przygotować fundamenty oraz piwnicę. W trakcie tego etapu należy pamiętać o czynności izolowania części podziemnej domu oraz rozprowadzaniu elementów poziomych kanalizacji. W szczególnych przypadkach należy wykonać drenaż terenu chroniący podłoże przed nadmiarem wilgoci.


Etap III stan surowy otwarty


Kolejny etap budowy domu zwykle planuje się na początek wiosny. Stan zerowy obiektu to wynik budowy ścian zewnętrznych, stropów i schodów. Następnie pozostaje już więźba dachowa, komin, pokrycie dachu, montaż rynien, czy ewentualnie okna dachowe. Ta część budowy zwykle stanowi prawie 50% całości kosztorysu budowlanego. To też dobry czas na zaciągnięcie kredytu hipotecznego pod przyszłą nieruchomość. Bank ma możliwość skonfrontowania stanu zaawansowania prac zwiększając bezpieczeństwo inwestycji.


Etap IV stan surowy zamknięty

 

 W etapie czwartym przychodzi czas na wykonanie różnego rodzaju instalacji: elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, grzewczej, gazowej, w zależności od modelu ogrzewania. Po zakończeniu układania instalacji należy ją przetestować i dokonać odbiorów, które mogą dokonać wyłącznie instalatorzy z uprawnieniami. W tym czasie wykonuje się stolarkę okienną i osadza główne drzwi wejściowe.

Obiekt zaopatrzony w drzwi, okna, szczelny dach może przeczekać, w razie konieczności, zimę i w takim stanie doczekać kolejnych wiosennych prac. Gdy wszystkie instalacje zostaną odebrane można przystąpić do kładzenia suchych tynków. W oczekiwaniu na zimę warto ogrodzić działkę stałym już ogrodzeniem i przystąpić do porządkowania przyległego terenu.

Etap V wykończenie

W tym etapie montuje się urządzenia grzewcze a następnie można przystąpić do prac wykończeniowych wnętrza obiektu. To czas na wykończenie kuchni i łazienek, postawienie ścianek działowych, kładzenie tynków, układanie podłóg, montaż armatury, malowanie ścian. W tym czasie, jeżeli jest taka konieczność i możliwość, warto przystąpić do ocieplania elewacji na zewnątrz budynku.

Etap VI zakończenie

Właściciel domu w tym etapie musi przystąpić do zakończenia wszystkich spraw formalnych i zgłosić zakończenie budowy. Należy złożyć właściwy wniosek z załącznikami do nadzoru budowlanego. Niezbędne załączniki to: dziennik budowy, odbiory przyłączy, inwentaryzacja geodezyjna, świadectwo energetyczne, dokumentacja kierownika budowy o zgodności domu z projektem. 
 

Skontaktuj się z nami

Magdalena Zahuta

Magdalena Zahuta,
CEO wybieramprojekt.pl

Dane kontaktowe

Telefon:
Doradztwo i sprzedaż: 791 258 345
Biznes i Marketing: 600 160 765

Adres email:
kontakt@wybieramprojekt.pl
adaptacja@wybieramprojekt.pl

Godziny pracy:
pn.-sb.: 9:00 - 18:00

Wizyty stacjonarne umawiamy indywidualnie na konkretny termin, ul Traugutta

Dane firmy

Pełna nazwa:
MD PROJEKT & KONSULTING SP. ZO.O.

Siedziba firmy
Klasztorna 35, 52-234 Wrocław

Numery rejestrowe:
KRS: 0000878772,
REGON: 387947490,
NIP: 8992891755

Konta bankowe:
Santander: 
11 1090 2226 0000 0001 4747 8663