Gwarancja najniższej ceny - 🧡 wiosenne rabaty na projekt domu! Tylko do 17.04 ☀️

Elewacje domów - na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Blog dom tani w budowie

data publikacji
02.10.2021


Elewacja jest bardzo istotnym elementem każdego budynku. Nie tylko decyduje o walorach wizualnych, ale przede wszystkim odpowiada za prawidłową izolacje oraz docieplenie konstrukcji. Warto zatem poświęcić trochę czasu, aby dobrać optymalne rozwiązanie.


Czym jest elewacja?


Elewacja jest ostatnią fazą wykonania każdego budynku. Gwarantuje nie tylko niepowtarzalny wygląd, ale przede wszystkim stanowi ochronę konstrukcji przed działaniem czynników zewnętrznych, a tym atmosferycznych. Powinna zatem odpowiadać możliwie najwyższym standardom.


Za najlepszą porę do wykończenia elewacji budynku uznawany jest miesiąc wrzesień. Nie dochodzi wówczas do zbyt wysokich temperatur, które mogą powodować zbyt szybkie wysychanie tynku.


Rzadko zdarzają się ulewy, mogące uszkodzić świeży materiał elewacyjny. Jednocześnie najczęściej jest to czas kilku miesięcy od postawienia ścian praz pokrycia, toteż cała konstrukcja nie będzie już osiadać. Ważne, aby wszystkie prace mokre zostały już zakończone.


Rodzaj materiału ma znaczenie


Elewacje kamienne mogą zostać wykonane z kamienia tak sztucznego, jak i naturalnego. Taka elewacja jest niezwykle estetyczna, dlatego pasuje do wielu projektów. Kamień jest jednak opcją droższą i mało odporną na działanie czynników zewnętrznych. Najczęściej wykorzystuje się takie materiały, jak sjenit czy granit. Popularnym wyborem jest również piaskowiec.


Dość dużym zainteresowaniem cieszy się również elewacja wykonana z płytek. Najczęściej wybór pada na płytki w odcieniach beżu, szarości czy czerwieni. Płytki można z łatwością dopasować do otoczenia i stylu projektu, ponieważ ich dostępność na rynku jest naprawdę duża. Do wykonania płytek elewacyjnych stosuje się przykładowo gres, beton czy kamień.


Kolejną propozycją jest elewacja wykonana z kostki. Kostka dostępna jest w wielu kolorach, a najpopularniejszym wariantem są odcienie brązu. Kostka jest materiałem trwałym i odpornym na uszkodzenia, niemniej trudności może sprawiać jej ułożenie. Konieczne jest odpowiednie przygotowanie podłoża, chociażby piasku czy żwiru. Aby zagwarantować funkcjonalność takiej elewacji, najlepiej wybrać kostkę o grubości w przedziale od 4 do 6 cm.


Najlepiej w przypadku elewacji domów sprawdza się beton. Jest to materiał o dużej wytrzymałości, jeśli chodzi o działania czynników zewnętrznych. Beton nie wymaga skomplikowanych prac wykończeniowych, jest innowacyjny i mocny. Elewacja betonowa świetnie wpasuje się w każdą stylistykę. Obecnie beton chętnie łączony jest z elementami drewnianymi lub imitacją drewna. Obecnie beton architektoniczny dostępny jest w wielu kształtach i odcieniach.


Ponadczasowym materiałem elewacyjnym jest drewno. Nie wychodzi z mody, jest materiałem niezwykle szlachetnym. Zachwyca kolejne pokolenia architektów. Deski elewacyjne powinny być wyposażone w pióro oraz wypust. To pozwala zachować innowacyjny wygląd i jednocześnie odpowiednio ocieplić dom.


Wskazuje się, że do wykonania elewacji najlepiej dobrać egzotyczne drewno. Takie, które nie wymaga dodatkowo złożonych czynności konserwujących, odporne na oddziaływanie jakichkolwiek czynników zewnętrznych. Najlepszym wyborem będzie zatem sosna skandynawska czy popularny jesion amerykański. Dla innowacyjnych projektów polecane są deski systemowe. Mają naturalne odcienie, idealnie imitując autentyczne drewno.


Koszt wykonania elewacji


Cena wykonania elewacji domu uzależniona jest przede wszystkim od powierzchni oraz rodzaju materiału wybranego do wykończenia budynku. Najtańszym wariantem są tynki, ponieważ mineralny to koszt około 5 zł, natomiast malowanie elewacji kosztuje około 30 zł. Jeśli chodzi zaś o elewacje wykonane z płytek, ich koszt waha się od 150 do nawet 250 zł w odniesieniu do płytek formowanych w sposób ręczny.


Do tego dochodzi jeszcze około 100 zł kosztów fugowania i konieczność zakupu odpowiedniego kleju do płytek, którego cena to przedział 5-10 zł.


Przystępna cena wykonania i jednocześnie wysoka jakość to połączenie charakterystyczne dla płyt elewacyjnych betonowych. Jedna płyta to koszt około 35 zł.


Oferty poszczególnych firm budowlanych są naprawdę różnorodne, dlatego warto porównać kilka opcji. Należy pamiętać, że najlepszym rozwiązaniem jest powierzenie nanoszenia materiału elewacyjnego jednej osobie, która będzie to robiła bez zbędnych przerw. Wówczas łatwiej bowiem o precyzyjne wykończenie i elegancki wygląd.

Skontaktuj się z nami

Magdalena Zahuta

Magdalena Zahuta,
CEO wybieramprojekt.pl

Dane kontaktowe

Telefon:
Doradztwo i sprzedaż: 791 258 345
Biznes i Marketing: 600 160 765

Adres email:
kontakt@wybieramprojekt.pl
adaptacja@wybieramprojekt.pl

Godziny pracy:
pn.-sb.: 9:00 - 18:00

Wizyty stacjonarne umawiamy indywidualnie na konkretny termin, ul Traugutta

Dane firmy

Pełna nazwa:
MD PROJEKT & KONSULTING SP. ZO.O.

Siedziba firmy
Klasztorna 35, 52-234 Wrocław

Numery rejestrowe:
KRS: 0000878772,
REGON: 387947490,
NIP: 8992891755

Konta bankowe:
Santander: 
11 1090 2226 0000 0001 4747 8663