
Dom parterowy z poddaszem mieszkalnym to najczęściej spotykany rodzaj domu jednorodzinnego w Polsce. Przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego projektu warto poznać wszystkie jego zalety i wady, po to by tak poważna inwestycja nie stała się utrapieniem na wiele lat życia.
Zalety domy z poddaszem
Dom z poddaszem pozwala uzyskać stosunkowo dużą powierzchnię użytkową na niewielkiej powierzchni zabudowy. Projekty domów z poddaszem są polecane dla posiadaczy małych działek budowlanych, dzięki czemu pozostanie na nich wystarczająco dużo miejsca na urządzenie ciekawego ogrodu.
Dwie kondygnacje pozwalają na wydzielenie strefy aktywności dziennej i nocnej lub wyodrębnienie części przeznaczonych dla różnych pokoleń jego mieszkańców. Dom z poddaszem to często dom rosnący wraz z rodziną. Poddasze można stosunkowo niewielkim nakładem środków zmienić z nieużytkowego w poddasze mieszkalne. Należy przy tym pamiętać, że inaczej wygląda izolacja termiczna obu typów budynków.
W domu z poddaszem mieszkalnym ocieplenie umieszcza się pod połacią dachu, a w domu z poddaszem nieużytkowym ociepla się strop pomiędzy częścią mieszkalną a strychem. Dom z poddaszem mieszkalnym łatwiej ogrzać, ponieważ ma mniejszą powierzchnię przegród zewnętrznych (ściany i dach) w stosunku do kubatury pomieszczeń i dlatego domy z poddaszem są chętniej wybierane do realizacji domów energooszczędnych. Pomimo istniejących skosów pomieszczenia na poddaszu można ciekawie zaaranżować, a dodatkowym ich atutem może być roztaczający się z tej wysokości rozległy widok na okolicę.
Wady domu z poddaszem
Dom z poddaszem mieszkalnym wymaga dużych nakładów na izolację termiczną połaci dachu. Okna dachowe, jaskółki, mansardy i inne załamania linii dachu stwarzają dodatkowe ryzyko powstawania mostków termicznych, którymi dom traci ciepło. Nieumiejętne wykonanie dachu może sprawić problemy z właściwą wentylacją pomieszczeń oraz ochroną przed zawilgoceniem.
Część powierzchni domu z poddaszem zajmują schody, które mogą być kłopotliwe dla ludzi niepełnosprawnych i osób starszych. Problemem może być nierównomierny rozkład temperatur wewnątrz budynku, gdyż ogrzane powietrze będzie przemieszczało się do góry. Kłopotliwe może być zagospodarowanie skosów, gdzie może zajść konieczność zamawiania mebli na wymiar. Zróżnicowana wysokość pomieszczeń na poddaszu sprawia, że powierzchnia użytkowa poddasza może być znacznie mniejsza od powierzchni użytkowej parteru.
Klasycznie czy nowocześnie?
Dom z poddaszem kojarzy się przeważnie z budownictwem tradycyjnym, nawiązującym do historii i tradycji regionu. Mogą to być domy rustykalne nawiązujące do regionalnego budownictwa wiejskiego lub do stylu dawnych dworków szlacheckich z wejściowym portykiem i dwuosiową symetrią. Wśród projektów domów z poddaszem można spotkać okazałe budynki o charakterze rezydencyjnym, z mansardowymi dachami, w których na parterze znajduje się reprezentacyjny salon z wyjściem do stylowego ogrodu.
Po domy z poddaszem sięgają coraz częściej zwolennicy stylu nowoczesnego. Minimalizm formy architektonicznej ułatwia połączenie walorów estetycznych z wygodą użytkowania. Wybór właściwego projektu może być ograniczony przez warunki zabudowy działki uzależnione od wymagań zawartych w lokalnym planie zagospodarowania przestrzennego. Mogą one narzucać nowo wznoszonych w danym terenie budynkom maksymalną wysokość kalenicy ponad otaczającym terenem albo kształt i dopuszczalny kąt nachylenia połaci dachu.
Czy dom z poddaszem może być energooszczędny?
Zmieniona w 2020 roku ustawa Prawo Budowlane (Dz. U. 2020 poz. 1333) wymaga od wszystkich budynków wznoszonych po 31 grudnia 2020 spełnienia kryteriów budynków energooszczędnych. Sprzyjać temu może odpowiednie ustawienie budynku względem stron świata.
Duże przeszklenia od strony południowej mogą sprzyjać absorbowaniu energii słonecznej przez wnętrze budynku. Ściana o ekspozycji północnej najbardziej traci ciepło, w związku z tym należy dążyć do zminimalizowania jej powierzchni i unikania umieszczania tam okien. Korzystnym wyborem mogą być projekty domów z poddaszem i niesymetrycznym dwuspadowym dachem.
Każde załamanie linii ścian bocznych budynku i połaci dachu to najczęstsze miejsca występowania mostków termicznych. Minimalistyczne projekty nowoczesnych domów z poddaszem redukują ich ilość, korzystnie wpływając na właściwe wykorzystanie energii w budynku.