
Dom z płaskim dachem może wielu osobom kojarzyć się z brzydkim klockowym budownictwem z czasów PRL-u. Ludzie młodzi nie mają zakorzenionych negatywnych skojarzeń, dlatego też stawiając na nowoczesność, coraz chętniej wybierają projekty domów z płaskim dachem.
Czy na pewno płaski?
Płaskim dachem nazywa się dach o nachyleniu połaci nie większym niż 12º. Minimalne nachylenie jest potrzebne w celu odprowadzenia wody opadowej. Uwarunkowania kulturowe regionu mogą sprawiać, że kształt i kąt nachylenia dachu może być ograniczony w warunkach zabudowy działki opracowanych na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Tam, gdzie ochrona krajobrazu lub konieczność nawiązania do lokalnych tradycji w budownictwie nie blokują realizacji śmiałych projektów architektonicznych, można pokusić się o dom z płaskim dachem, który w niczym nie przypomina brzydactw z socjalistycznym rodowodem. Przed podjęciem decyzji warto poznać zalety i wady domów z płaskim dachem.
Zalety płaskiego dachu
Płaski dach jest odporny na działanie nawet bardzo silnego wiatru. Domy z płaskim dachem mają mniejszą powierzchnię, przez którą mogą tracić ciepło, przez co łatwiej uzyskać energooszczędność. Pomieszczenia górnej kondygnacji pozbawione są uciążliwych skosów i można je korzystniej urządzić.
Na płaskim dachu można łatwiej i bezpieczniej się poruszać w celu dokonania przeglądu jego stanu technicznego lub napraw, a także zainstalować kolektory słoneczne w optymalnej pozycji względem słońca. Płaski dach można wykorzystać jako taras widokowy lub zamienić go w dodatkowy zielony ogród. Basen na dachu, wzorowany na projektach z Kalifornii lub krajów śródziemnomorskich, w polskich warunkach klimatycznych jest raczej utopijnym marzeniem.
Płaski dach może stanowić świetne miejsce do wypoczynku i rekreacji zwłaszcza tam, gdzie ograniczona powierzchnia nie pozwala na wydzielenie odpowiedniego miejsca w otoczeniu domu. Piętrowy dom z płaskim dachem pozwala maksymalnie wykorzystać powierzchnię wyjątkowo małej działki, a równocześnie jej nadmiernie nie zacienia.
Wady płaskiego dachu
Pomimo postępu technologicznego i stosowaniu nowoczesnych materiałów izolacyjnych największym problemem, na który natrafiają właściciele domów z płaskimi dachami, jest skuteczne odprowadzania śniegu i wody. Przeważnie wina leży po stronie nieprawidłowości na etapie wykonania lub niepotrzebnymi oszczędnościami przy zakupie materiałów.
Płaski dach jest narażony na duże wahania temperatury, promieniowanie UV i działanie zamrozu. Podczas zimy powierzchnia dachu wychładza się do temperatury, jaka panuje przy gruncie, natomiast w letni upalny dzień ciemna powierzchnia dachu może nagrzewać się nawet do około +80ºC. Błędy przy wykonaniu płaskiego dachu mogą powodować przeciekanie dachu, zagrzybienie ścian oraz dyskomfort termiczny w pomieszczeniach bezpośrednio pod dachem.
Nachylenie powierzchni dachu poniżej 3º może być zbyt małe, by woda opadowa całkowicie spływała z dachu. Ważne jest, aby już na etapie projektowania przewidzieć przeznaczenie dachu. Późniejsze przeróbki są zbyt kosztowne i ryzykowne.
Nowoczesny wygląd
Miłośnicy nowoczesnego stylu z pewnością zainteresują się domami z płaskimi dachami. Pozwalają one projektantom swobodnie formować bryłę budynku bez obaw, że skomplikuje to i znacznie podniesie koszty wykonania pokrycia dachowego. Współczesne projekty niejednokrotnie umieszczają płaszczyzny dachu budynku na różnych poziomach, by uniknąć monotonii, która cechowała klockowe budynki z czasów PRL-u.
Pozioma linia płaskiego dachu pozwala na niebanalne i oryginalne kształtowanie elewacji budynku, nadając jej wyjątkowy i indywidualny charakter. W domach z płaskimi dachami można odważnie wprowadzić duże przeszklone powierzchnie, dzięki którym uzyska się lepsze oświetlenie wnętrz światłem dziennym.