Gwarantujemy najlepszą cenę projektu 🔥Voucher na projekt wnętrza - rabat 500 zł 🧡 23% zniżki na adaptację do działki do 20.07.

Domy z płaskim dachem

Blog dom tani w budowie

data publikacji
09.10.2020


Dom z płaskim dachem może wielu osobom kojarzyć się z brzydkim klockowym budownictwem z czasów PRL-u. Ludzie młodzi nie mają zakorzenionych negatywnych skojarzeń, dlatego też stawiając na nowoczesność, coraz chętniej wybierają projekty domów z płaskim dachem.


Czy na pewno płaski?


Płaskim dachem nazywa się dach o nachyleniu połaci nie większym niż 12º. Minimalne nachylenie jest potrzebne w celu odprowadzenia wody opadowej. Uwarunkowania kulturowe regionu mogą sprawiać, że kształt i kąt nachylenia dachu może być ograniczony w warunkach zabudowy działki opracowanych na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.


Tam, gdzie ochrona krajobrazu lub konieczność nawiązania do lokalnych tradycji w budownictwie nie blokują realizacji śmiałych projektów architektonicznych, można pokusić się o dom z płaskim dachem, który w niczym nie przypomina brzydactw z socjalistycznym rodowodem. Przed podjęciem decyzji warto poznać zalety i wady domów z płaskim dachem.


Zalety płaskiego dachu


Płaski dach jest odporny na działanie nawet bardzo silnego wiatru. Domy z płaskim dachem mają mniejszą powierzchnię, przez którą mogą tracić ciepło, przez co łatwiej uzyskać energooszczędność. Pomieszczenia górnej kondygnacji pozbawione są uciążliwych skosów i można je korzystniej urządzić.


Na płaskim dachu można łatwiej i bezpieczniej się poruszać w celu dokonania przeglądu jego stanu technicznego lub napraw, a także zainstalować kolektory słoneczne w optymalnej pozycji względem słońca. Płaski dach można wykorzystać jako taras widokowy lub zamienić go w dodatkowy zielony ogród. Basen na dachu, wzorowany na projektach z Kalifornii lub krajów śródziemnomorskich, w polskich warunkach klimatycznych jest raczej utopijnym marzeniem.


Płaski dach może stanowić świetne miejsce do wypoczynku i rekreacji zwłaszcza tam, gdzie ograniczona powierzchnia nie pozwala na wydzielenie odpowiedniego miejsca w otoczeniu domu. Piętrowy dom z płaskim dachem pozwala maksymalnie wykorzystać powierzchnię wyjątkowo małej działki, a równocześnie jej nadmiernie nie zacienia.


Wady płaskiego dachu


Pomimo postępu technologicznego i stosowaniu nowoczesnych materiałów izolacyjnych największym problemem, na który natrafiają właściciele domów z płaskimi dachami, jest skuteczne odprowadzania śniegu i wody. Przeważnie wina leży po stronie nieprawidłowości na etapie wykonania lub niepotrzebnymi oszczędnościami przy zakupie materiałów.


Płaski dach jest narażony na duże wahania temperatury, promieniowanie UV i działanie zamrozu. Podczas zimy powierzchnia dachu wychładza się do temperatury, jaka panuje przy gruncie, natomiast w letni upalny dzień ciemna powierzchnia dachu może nagrzewać się nawet do około +80ºC. Błędy przy wykonaniu płaskiego dachu mogą powodować przeciekanie dachu, zagrzybienie ścian oraz dyskomfort termiczny w pomieszczeniach bezpośrednio pod dachem.


Nachylenie powierzchni dachu poniżej 3º może być zbyt małe, by woda opadowa całkowicie spływała z dachu. Ważne jest, aby już na etapie projektowania przewidzieć przeznaczenie dachu. Późniejsze przeróbki są zbyt kosztowne i ryzykowne.


Nowoczesny wygląd


Miłośnicy nowoczesnego stylu z pewnością zainteresują się domami z płaskimi dachami. Pozwalają one projektantom swobodnie formować bryłę budynku bez obaw, że skomplikuje to i znacznie podniesie koszty wykonania pokrycia dachowego. Współczesne projekty niejednokrotnie umieszczają płaszczyzny dachu budynku na różnych poziomach, by uniknąć monotonii, która cechowała klockowe budynki z czasów PRL-u.


Pozioma linia płaskiego dachu pozwala na niebanalne i oryginalne kształtowanie elewacji budynku, nadając jej wyjątkowy i indywidualny charakter. W domach z płaskimi dachami można odważnie wprowadzić duże przeszklone powierzchnie, dzięki którym uzyska się lepsze oświetlenie wnętrz światłem dziennym.

 

Skontaktuj się z nami

Magdalena Zahuta

Magdalena Zahuta,
CEO wybieramprojekt.pl

Dane kontaktowe

Telefon:
Doradztwo i sprzedaż: 791 258 345
Biznes i Marketing: 600 160 765

Adres email:
kontakt@wybieramprojekt.pl
adaptacja@wybieramprojekt.pl

Godziny pracy:
pn.-sb.: 9:00 - 18:00

Wizyty stacjonarne umawiamy indywidualnie na konkretny termin, ul Traugutta

Dane firmy

Pełna nazwa:
MD PROJEKT & KONSULTING SP. ZO.O.

Siedziba firmy
Klasztorna 35, 52-234 Wrocław

Numery rejestrowe:
KRS: 0000878772,
REGON: 387947490,
NIP: 8992891755

Konta bankowe:
Santander: 
11 1090 2226 0000 0001 4747 8663