Gwarantujemy najlepszą cenę projektu 🔥Voucher na projekt wnętrza - rabat 500 zł 🧡 23% zniżki na adaptację do działki do 20.07.

Domy w stylu skandynawskim

Blog dom tani w budowie

data publikacji
11.11.2021


Dlaczego skandynawski?

Styl skandynawski kojarzy się z typowym domem szwedzkim czy norweskim o spójnej i prostej bryle i dwuspadowym dachu, jednak można je również znaleźć w Anglii, Irlandii czy Islandii.


Są one charakterystyczne nie tylko ze względu na zewnętrzny wygląd, ale i z uwagi na technologię budowy i konstrukcję. Przede wszystkim są to domy wykonane z naturalnego drewna, uderzające swoją prostotą i lekkością, toteż zachwycają zwłaszcza Europejczyków, przyzwyczajonych do ciężkich betonowych i ceglanych budowli.


Pomalowane w zdecydowane wesołe kolory (SKANDYNAWSKI (IL49), uwodzące oryginalnymi drewnianymi ozdobami, domy skandynawskie są ostatnio nie tylko modne, ale też ekologiczne i piękne. Minimalizm w zdobnictwie i konsekwentna stylistyka stworzyły właśnie w architekturze pojęcie domu w stylu skandynawskim.

Skandynawski czyli jaki?

Główną cechą domu w stylu skandynawskim jest materiał, z którego został on zbudowany, a jest to drewno. Komponowane jest ono z jasnymi tynkami i funkcjonalnymi oknami o zwiększonej powierzchni, ujętymi w drewniane białe ramy.


(SAMOS (EE87) Taki zabieg konstrukcyjny sprawia, że dom ten jest jasny i słoneczny, co jest celowym zamierzeniem architektów, pozwalającym na skuteczne rozjaśnienie wnętrza w czasie szarówki zimowej i zachmurzonego nieba.


Nawiązując do tradycyjnych budynków ze Skandynawii, zachowując ich typową konstrukcję, stosuje się w nich również nowoczesne technologie związane z oszczędnością energii. Dzięki temu domy te są najbardziej ekologiczne na świecie, energooszczędne i wygodne. Wyjątkową oszczędność energii uzyskano poprzez dobrą izolację wiatrową oraz stolarkę dostosowaną do wymaganych parametrów.

Tradycja i nowoczesność

Dom w stylu skandynawskim ma być więc nowoczesny i energooszczędny. Takie połączenie nie jest łatwym zadaniem dla projektantów, ale jest to możliwe w przypadku tego typu projektu. Drewniany szkielet konstrukcji, elewacja z drewna w całości lub części oraz wyjątkowa izolacja to najbardziej optymalne cechy tego domu (SKANDYNAWSKI (IL49).


Jednak nie wykluczają one wielu nowoczesnych technologii jak zdalne sterowanie domem za pomocą WiFi, zainstalowanie pompy ciepła czy paneli słonecznych na dachu. Domy w stylu skandynawskim pasuję zarówno do polskiego krajobrazu jak i klimatu.


Dwuspadowy dach oraz drewniany zadaszony taras zwany w Polsce podcieniem, świetnie pasuje do tradycyjnej polskiej architektury wiejskiej. Również wykończenie domu, czyli elewacja w domu skandynawskim wykonana powinna być z drewna w całości lub częściowo. Niekiedy stosuje się w tym wypadku szalunek z desek.


Bywają też rozwiązania, w których elewacje wykończa się tynkiem imitującym deski. Dopełnieniem tego stylu jest biała stolarka lub wykonana z jasnego drewna (ITAKA (EE81) . Ważne jest tu uzyskanie dużej jasności, rozświetlenia zewnętrznego obrazu domu, nie tylko wewnątrz.

Wiele rozwiązań budowlanych

Prawidłowo dom skandynawski powinien być wykonany z drewna świerkowego lub sosnowego. Ściany muszą zostać ocieplone wełną mineralną i pokryte drewnianymi deskami lub płytami. Bywa też, że buduje się je z bloczków komórkowych i pokrywa tynkiem.


Aby utrzymać stylizację skandynawską, na elewacji umieszcza się jak najwięcej drewnianych elementów dekoracyjnych. Jest to wprawdzie pewne odejście od konsekwentnej stylizacji, ale z dobrym skutkiem (ADA SZKIELET DREWNIANY (CK67) Ostatnio domy skandynawskie w konstrukcji szkieletowej cieszą się dużą popularnością zarówno ze względu na ich funkcjonalność czyli energooszczędność, jak i mniejszy koszt niż budowli tradycyjnej oraz krótszy czas budowy.


Z powodu wyeliminowania tzw. prac mokrych, można domy te stawiać również zimą. Jeszcze wygodniejsze są skandynawskie domy modułowe, montowane z elementów gotowych (prefabrykatów).


Budowa małego domu w stylu skandynawskim trwa przeciętnie 3-4 miesiące, natomiast dom modułowy wznosi się około miesiąca. Ceny projektów tych domów nie są zbyt wysokie, a koszt budowy 1 m2 wynosi przeciętnie 1500- 2000 zł / m2. Musimy jednak pamiętać, że koszt budowanego domu zależy od użytych do niego materiałów.


Oprócz niskiej ceny i szybkiej budowy, domy te są ekologiczne i piękne w swojej prostocie, co jest ich dodatkową zaletą. Dlatego warto zastanowić się nad wyborem stylu skandynawskiego przy budowie swojego wymarzonego domu.

Skontaktuj się z nami

Magdalena Zahuta

Magdalena Zahuta,
CEO wybieramprojekt.pl

Dane kontaktowe

Telefon:
Doradztwo i sprzedaż: 791 258 345
Biznes i Marketing: 600 160 765

Adres email:
kontakt@wybieramprojekt.pl
adaptacja@wybieramprojekt.pl

Godziny pracy:
pn.-sb.: 9:00 - 18:00

Wizyty stacjonarne umawiamy indywidualnie na konkretny termin, ul Traugutta

Dane firmy

Pełna nazwa:
MD PROJEKT & KONSULTING SP. ZO.O.

Siedziba firmy
Klasztorna 35, 52-234 Wrocław

Numery rejestrowe:
KRS: 0000878772,
REGON: 387947490,
NIP: 8992891755

Konta bankowe:
Santander: 
11 1090 2226 0000 0001 4747 8663