❤️ ADAPTACJA PROJEKTU I PEŁNA OBSŁUGA DO POZWOLENIA NA BUDOWĘ - 30 LAT DOŚWIADCZENIA 🏠 PROJEKT "SZYTY NA MIARĘ" I PROJEKTY GOTOWE DO 20% TANIEJ ⚡

Domy pasywne

Blog dom tani w budowie

data publikacji
16.11.2021


Domy pasywne obok domów energooszczędnych cieszą się coraz większa popularnością. Ten typ budownictwa, kładący specjalny nacisk na ograniczenie strat ciepła oraz zwiększenie izolacyjności budynku, stanowi długoterminową inwestycję, która przynosi niebagatelne oszczędności.


Czym jest dom pasywny i co go różni od domu energooszczędnego?


Dom pasywny stanowi nową ideę wznoszenia budynków mieszkalnych, którego celem jest zminimalizowanie zużycia energii podczas jego eksploatacji, poprzez wykorzystanie nowoczesnych metod i rozwiązań. Ten typ domu charakteryzuje się tym, że ogrzewa i wychładza się samodzielnie.


Domy pasywne z reguły są samowystarczalne, z uwagi na bardzo niewielkie zużycie energii podczas jego eksploatacji. Są rozwiązaniem nie tylko bardzo ekonomicznym, ale też ekologicznym.


Podstawową różnicę, pomiędzy domami pasywnymi a domami energooszczędnymi stanowi ich zapotrzebowanie na energię. I tak, za domy pasywne uważane są te budynki, których roczne zapotrzebowanie energetyczne jest nie większe niż 15 kWh/m2 , gdzie zapotrzebowanie na energię pierwotną nie przekracza 120 kWh/m2 . W przypadku domów energooszczędnych takie zapotrzebowanie szacuje się na nie więcej niż 40 kWh/m2  w stosunku rocznym.


Najważniejsze rozwiązania stosowane w domach pasywnych


Dom pasywny, aby spełniał swoje funkcje powinien być zaprojektowany oraz zbudowany według ściśle określonych zasad i wytycznych. Do najważniejszych elementów podczas planowania, na jakie należy zwrócić uwagę są odpowiednie usytuowanie bryły na działce, dokładne zaplanowanie i rozmieszczenie pomieszczeń wewnątrz budynku oraz zadbanie o właściwą izolację i wentylację.


Budynek należy usytuować w takim miejscu, który będzie maksymalnie wykorzystywał nasłonecznienie oraz rzeźbę terenu (wzniesienia, doliny). Warto unikać budowy blisko dużych drzew, które ograniczą dostęp światła słonecznego. Dom pasywny to dom o określonej bryle.


Warto postawić na zwartą i prostą bryłę, bez balkonów, wykuszy oraz lukarn, które mogą przyczynić się do znacznych strat ciepła. Tym wymogom odpowiada projekt  Jantar MDM A, odznaczający się prostą i nieskomplikowaną bryłą. Pomieszczenia w domu pasywnym, należy zaplanować tak, aby w pełni wykorzystać potencjał światła słonecznego.


Od strony południowej warto umieścić jak największą ilość okien oraz rozmieścić pomieszczenia w których spędza się najwięcej czasu takie jak salon, pokoje do pracy oraz kuchnia. Strona północna budynku powinna zawierać jak najmniej okien.


W tej części mogą być rozplanowane sypialnie, łazienki czy garaż. Doskonałym przykładem o odpowiednim rozmieszczeniu pomieszczeń jest projekt Heros bez garażu, który podzielony został na strefę dzienną oraz nocną.


Izolacja oraz wentylacja w domu pasywnym


Dom pasywny to także wysoka izolacyjność, zarówno fundamentów czy ścian, jak i dachów, stolarki drzwiowej i okiennej. W celu zapewnienia jak największego stopnia izolacji stosuje się takie materiały jak styropian, wełna czy taśmy izolacyjne. Konieczna jest dokładna i precyzyjna izolacja w stropie i dachu. Należy zwrócić szczególną uwagę na połączenia podłóg, osadzenia drzwi i okien, wieńce oraz konstrukcje wspierające.


W domach pasywnych wykorzystuje się okna o potrójnych szybach oraz specjalnych ramach. Dobrze sprawdzają się też zewnętrzne żaluzje czy rolety, zwłaszcza umiejscowione po stronie północnej budynku.


W celu uzyskania minimalnego zapotrzebowania na ciepło, w domach pasywnych oprócz wentylacji mechanicznej, stosuje się system nawiewno-wyziewny oraz gruntowny wymiennik ciepła.


Zadaniem rekuperacji jest ogrzanie wywiewanego z budynku powietrza za pomocą ciepła powietrza znajdującego się wewnątrz domu. Dzięki takiemu rozwiązaniu zapotrzebowanie na ogrzewanie budynku może drastycznie zmaleć i przynieść nawet do 45% oszczędności.


Zalety posiadania domu pasywnego


Najważniejszą zaletą, jaką należy przypisać domom pasywnym jest ich duża energooszczędność. Dzięki zastosowaniu określonych rozwiązań, comiesięczne rachunki utrzymania takiego domu mogą zmniejszyć się nawet 10-krotnie.


Pomimo sporych kosztów początkowych (związanych z ceną budowy oraz kosztami systemów), dom pasywny stanowi inwestycję długoterminową, która przynosi długofalowe zyski. Co ważne, mieszkańcy domów pasywnych są mniej zależni od cen nośników energii, które drastycznie rosną.


Domy pasywne to także rozwiązanie całkowicie ekologiczne. W budynkach tego typu zmniejsza się praktycznie całkowicie konieczność wykorzystywania takich źródeł energii jak węgiel, drewno. Wykorzystując panele fotowoltaiczne oraz inne odnawialne źródła energii, minimalizuje się zapotrzebowanie na zakup energii elektrycznej.

Skontaktuj się z nami

Magdalena Zahuta

Magdalena Zahuta,
CEO wybieramprojekt.pl

Dane kontaktowe

Telefon:
Doradztwo i sprzedaż: 791 258 345
Biznes i Marketing: 600 160 765

Adres email:
kontakt@wybieramprojekt.pl
adaptacja@wybieramprojekt.pl

Godziny pracy:
pn.-sb.: 9:00 - 18:00

Wizyty stacjonarne umawiamy indywidualnie na konkretny termin, ul Traugutta

Dane firmy

Pełna nazwa:
MD PROJEKT & KONSULTING SP. ZO.O.

Siedziba firmy
Klasztorna 35, 52-234 Wrocław

Numery rejestrowe:
KRS: 0000878772,
REGON: 387947490,
NIP: 8992891755

Konta bankowe:
Santander: 
11 1090 2226 0000 0001 4747 8663