
Czym jest dom modułowy?
Domy modułowe, czyli domy z prefabrykatów budowane są ze gotowych modułów, tworzonych w fabrykach, które następnie łączy się na miejscu budowy. Proces budowy tradycyjnych domów polega na stopniowym wznoszeniu budynku z materiałów zwożonych na teren budowy, na podstawie dokładnego projektu.
Natomiast podczas powstawania domu modułowego poszczególne części bryły budynku powstają w taki sposób, aby można było je dowolnie przekształcać w różne formy. Dzięki temu w fabryce powstają gotowe elementy, z których następnie tworzone są różne modele i projekty domów.
Co charakteryzuje domy modułowe?
Oczywistą zaletą takich domów jest szybkość realizacji. Gotowy dom z prefabrykatów może powstać nawet w kilka tygodni, łącznie z całym procesem zamówienia oraz powstawania prefabrykatów.
Samo postawienie modułów trwa zaledwie kilka dni. Kolejnym plusem jest to, że budowa nie jest uzależniona od warunków atmosferycznych oraz pory roku. Ten rodzaj zabudowy jest więc najlepszym rozwiązaniem dla tych, którym zależy na szybkim czasie realizacji własnych czterech ścian.
Dom modułowy - co warto wiedzieć zanim zdecydujesz się na budowę?
Kolejnym niewątpliwym atutem jest również koszt budowy. Sposób działania poprzez tworzenie prefabrykatów w fabryce na masową ilość jest znacznie tańszy od tradycyjnej budowy. Całoroczny dom modułowy to koszt od 1400 zł za metr kwadratowy. Metoda ta będzie odpowiednia również dla osób dysponujących ściśle określonym budżetem, ponieważ nie generują one niespodziewanych kosztów, jak to często zdarza się w przypadku domów budowanych zwyczajną techniką.
Co więcej prefabrykaty są zdecydowanie bardziej ekologiczne oraz energooszczędne. Powstają one z zastosowaniem najnowocześniejszych materiałów oraz technologii, dzięki czemu w okresie zimowym są bardziej efektywne pod względem utrzymywania ciepła. Latem natomiast chronią przed upałem.
Oprócz tego producenci domów modułowych często tworzą prefabrykaty z ekologicznych i naturalnych materiałów, dzięki czemu są one bardziej przyjazne dla środowiska.
Jak przebiega proces budowy?
Proces realizacji inwestycji przebiega nadzwyczajnie szybko i sprawnie. Domy modułowe mogą powstawać nawet w przypadku trudnych warunków glebowych. Dodatkowo użycie gotowych modułów przyśpiesza samą budowę od 40% do 70% w porównaniu z tradycyjną.
Pierwszym etapem jest budowa fundamentu. Jest to jedyny etap, który wygląda tak samo jak w przypadku budowy klasycznej. Stabilny i trwały fundament zapewni trwałość konstrukcji. Kolejnym, najważniejszym krokiem jest wybór projektu. Do dyspozycji mamy na prawdę ogromy wybór kształtów brył zabudowy.
Projekty domów prefabrykowanych uwzględniają ciekawe i praktyczne rozwiązania, maksymalnie wykorzystując przestrzeń. Domy modułowe mogą być zarówno parterowe, jak i piętrowe oraz z adaptacją poddasza. Gdy zdecydujemy się na dany projekt, producent kompletuje poszczególne moduły.
Konstrukcja nośna modułu wykonana jest w postaci szkieletu, a sam budynek modułowy jest prawie w całości wytwarzany w warsztacie produkcyjnym z wykorzystaniem elementów wykończeniowych. Produkowane są także ściany zewnętrze oraz wewnętrzne budynku, a także ocieplone dachy. Kolejnym etapem jest wytworzenie oraz montaż instalacji sanitarnej, stolarki drzwiowej i okiennej, podłóg oraz sufitów, a także instalacji elektrycznej.
Gdy moduły są już gotowe, należy je przetransportować na działkę klienta. Jest to trudne i skomplikowane działanie, jednak przebiega w bardzo bezpieczny sposób.
Moduły są odpowiednio zabezpieczane, ponadto konstrukcja jest bardzo trwała, dzięki czemu możemy mieć pewność że dotrą nienaruszone. Po dostarczeniu modułów można przejść do zespolenia elementów, za pomocą specjalnych dźwigów. Ostatnim etapem jest wykończenie wnętrza wedle własnych upodobań.
Dlaczego domy z prefabrykatów zyskują coraz większą popularność?
Budownictwo domów modułowych z roku na rok staje się coraz bardziej popularne. Zwłaszcza obecna, niekorzystna sytuacja na rynku nieruchomości sprawa, że rośnie liczba chętnych na ten rodzaj zabudowy.
Prosty proces budowy zachęca również niedoświadczone w tym temacie, młode rodziny, które decydują się na samodzielną budowę domu, stworzonego na swoje potrzeby. Ta gałąź budownictwa w ostatnich latach nieustannie się rozwija, polepszane są technologie tworzenia prefabrykatów oraz udoskonala się funkcjonalność modułów.
Ponadto każdy projekt domów można minimalnie dostosowywać pod swoje potrzeby, zmieniając wielkość i parametry budowli. Nic dziwnego, że coraz więcej ludzi ceni sobie tę prostą i pewną technikę.