🔥 PROJEKT Z BUDOWĄ 🏠 OSZCZĘDASZ 10 000 ZŁ - RABAT NA INSTALACJE 🏠 UMOWA I ZWROT KOSZTÓW PROJEKTU" ⚡️

Domy letniskowe

Blog dom tani w budowie

data publikacji
07.01.2021


Domek letniskowy w spokojnej okolicy, w otoczeniu czystej przyrody i pięknego krajobrazu to wymarzone miejsce wypoczynku dla tych, którzy chcą uniknąć zgiełku modnych miejscowości turystycznych i zapewnić sobie swobodę i prywatność.


Domek letniskowy powinien zapewniać miejsce do rekreacji oraz zaplecze gospodarcze niezbędne na czas pobytu w gronie rodziny lub znajomych przez kilka, lub kilkanaście dni. Jaki domek letniskowy będzie najlepszy dla naszych potrzeb?


Definicja domku letniskowego


W § 3 pkt 7 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (tekst jednolity po zmianach — Dz. U. 2019 poz. 1065) pojawia się pojęcie budynku rekreacji indywidualnej rozumianego jako budynek przeznaczony do okresowego wypoczynku.

Trzeba pamiętać o tym, że nawet gdy nasz domek będziemy nazywać domkiem letniskowym, możemy spodziewać się podatku od nieruchomości, gdy nasz budynek będzie trwale związany z podłożem.


Z pozwoleniem na budowę, czy bez?


Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 16 ustawy Prawo Budowlane (tekst jednolity — Dz. U. 2020 poz. 1333) pozwolenia na budowę nie wymaga wznoszenie "wolno stojących parterowych budynków rekreacji indywidualnej (...) o powierzchni zabudowy do 35 m², przy czym liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać jednego na każde 500 m² powierzchni działki".


Podobna zasada dotyczy również budynków gospodarczych. Za budynek parterowy uważa się także budynek z antresolą lub poddaszem nieużytkowym. Do budowy domku letniskowego, nawet o większej powierzchni użytkowej, wykonanego zgodnie z zakupionym projektem, wystarczy zgłoszenie w urzędzie właściwym dla jego lokalizacji.


Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 1 pozwolenia na budowę nie wymaga również budowa "wolno stojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce", ale niewielu inwestorów się na to decyduje ze względu na dowolność interpretacji "obszaru oddziaływania" i ryzyko administracyjnego nakazu rozbiórki za drobne uchybienia w realizacji projektu.


Jaki projekt wybrać?


Wybór projektu domku letniskowego zależy od funkcji, jaką dla niego przewidujemy. Jeśli domek ma służyć jako miejsce schronienia na działce rekreacyjnej podczas krótkich, weekendowych wypadów wystarczy niewielki drewniany domek, w którym można spędzić jedną lub dwie noce.


Domek powinien zapewniać osłonę przed deszczem lub nadmiarem słońca w upalny letni dzień, miejsce, gdzie można swobodnie przygotować posiłek, przebrać się i umyć i taras z miejscem do grillowania. Takie niewielkie domki można wznieść tanio i szybko. Domek letniskowy powinien mieć także część gospodarczą, gdzie przechowuje się niezbędne narzędzia i sprzęt, którego nie chcemy za każdym razem wozić z sobą.


Jest to szczególnie ważne na działkach, których część jest przeznaczona na ogród warzywny, sad lub plantację. Przy okazji można pomyśleć o drewnianym garażu lub wiacie dla naszego samochodu.


Domek letniskowy może służyć do regularnych spotkań towarzyskich w większym gronie w czasie wolnym od pracy. Wówczas istotną sprawą będą wygodne sypialnie, niewielka łazienka i zaplecze kuchenne. Wybór projektu domku letniskowego zależy również od tego, czy domek będzie zlokalizowany na działce uzbrojonej, czy nie.


Tradycyjnie czy nowocześnie?


Domek letniskowy przeważnie jest kojarzony z drewnianym budynkiem, który swoim wyglądem nawiązuje do regionalnego budownictwa wiejskiego. Drewno jest bardzo wdzięcznym, naturalnym materiałem konstrukcyjnym, charakteryzującym się dużą trwałością pod warunkiem właściwej pielęgnacji i impregnacji.


Miłośnicy nowoczesności mogą znaleźć bardziej awangardowe projekty domków letniskowych wykonane w technologii drewnianej lub szkieletowej. Z pewnością każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie, by zapewnić sobie najlepsze warunki wypoczynku. (Więcej tutaj: https://wybieramprojekt.pl/szukam-projektu-domu-letniskowego/)

Skontaktuj się z nami

Magdalena Zahuta

Magdalena Zahuta,
CEO wybieramprojekt.pl

Dane kontaktowe

Telefon:
Doradztwo i sprzedaż: 791 258 345
Biznes i Marketing: 600 160 765

Adres email:
kontakt@wybieramprojekt.pl
adaptacja@wybieramprojekt.pl

Godziny pracy:
pn.-sb.: 9:00 - 18:00

Wizyty stacjonarne umawiamy indywidualnie na konkretny termin, ul Traugutta

Dane firmy

Pełna nazwa:
MD PROJEKT & KONSULTING SP. ZO.O.

Siedziba firmy
Klasztorna 35, 52-234 Wrocław

Numery rejestrowe:
KRS: 0000878772,
REGON: 387947490,
NIP: 8992891755

Konta bankowe:
Santander: 
11 1090 2226 0000 0001 4747 8663