Gwarancja najniższej ceny - 🧡 wiosenne rabaty na projekt domu! Tylko do 17.04 ☀️

Domy bliźniaki, projekt domu bliźniak

Blog dom tani w budowie

data publikacji
27.10.2021


Domy bliźniaki od lat stanowią rozwiązanie dla tych, którzy nie dysponują ani odpowiednio dużą działką budowlaną, ani nadmiarem środków finansowych. Tak jak bliźnięta mogą się od siebie różnić, tak samo projektanci oferują rozwiązania, w których jedna część domu bliźniaka nie musi być jego lustrzanym odbiciem.


Powinniśmy w takim przypadku mówić raczej o domu dwurodzinnym. Podstawową cechą wyróżniającą projekt domu bliźniaka jest połączenie dwóch domów wspólną ścianą i maksymalne wykorzystanie dostępnej na działce powierzchni, by stworzyć funkcjonalną przestrzeń do życia dla mieszkańców.


Zalety domów bliźniaków


Wybierając projekt domu bliźniak, uzyskujemy warunki mieszkaniowe zbliżone do warunków w domu jednorodzinnym przy wyraźnie niższych kosztach budowy i eksploatacji. Budowa domu bliźniaka nie wymaga zakupu dużej działki, ponieważ z jednej strony nie trzeba odstępować od działki sąsiada.


Wspólna ściana to mniejsze koszty materiałów budowlanych. Wspólna ściana zmniejsza też utratę ciepła przez przegrody zewnętrzne, co wpływa na niższe koszty ogrzewania. Jest dom tani w budowie i w eksploatacji.


Bliskość sąsiada zwiększa poczucie bezpieczeństwa, bo żaden system alarmowy nie zastąpi czujnego oka sąsiada. Sąsiedztwo stwarza okazję do nawiązywania niemal rodzinnych kontaktów i wspólnych spotkań towarzyskich.


Wady domów bliźniaków


Domy bliźniaki mają swoje ograniczenia funkcjonalne. Wspólna ściana jest ścianą bez okien i dlatego przeważnie jest wykorzystana jako główny ciąg komunikacyjny i klatkę schodową.


Wspólna ściana i wspólna połać dachu mogą stanowić duży problem w sytuacji, gdy nie udaje się osiągnąć porozumienia w sprawie niezbędnych remontów i konserwacji. Trzeba brać też pod uwagę, że odgłosy zza ściany będą słyszane podobnie jak w budynku wielorodzinnym, co może okazać się uciążliwe.


W odróżnieniu od domu wolnostojącego dom bliźniak ma ograniczone możliwości rozbudowy, gdyby się okazało, że zmieniły się potrzeby lokalowe mieszkańców.


Czy dobrze mieć sąsiada?


Największym problemem, przed którym stoją inwestorzy, którzy chcą wybrać projekt domu bliźniaka, jest właśnie sąsiedztwo. Z sąsiadem można żyć w lepszych stosunkach niż z własną rodziną, ale bywa też sąsiedztwo uciążliwe.


Wówczas żadne zaoszczędzone pieniądze nie zrównoważą stresu, złości i zszarpanych nerwów, związanych z codziennymi kłótniami i złośliwościami. Dobrze, kiedy wybór projektu domu bliźniak jest wspólną decyzją osób, które potrafią się szanować i akceptować po obu stronach wspólnej ściany.


Bliźniak symetryczny, czy asymetryczny?


Najczęściej spotykanymi projektami domów bliźniaków są domy bliźniaki symetryczne, w których jedna część jest lustrzanym odbiciem drugiej, z odrębnymi wejściami (np. Eco 41, Eco 16, Paweł i Gaweł 2B, APS 330, PL+P, KA 41, KA 12).


Dwukondygnacyjne domy bliźniaki są atrakcyjnym rozwiązaniem dla tych, którzy prowadzą działalność usługową. Parter może wówczas stanowić lokal użytkowany jako salon fryzjerski, gabinet lekarski albo biuro, natomiast wyższa kondygnacja miałaby przeznaczenie mieszkalne, dzięki czemu właściciel miałby blisko do pracy. Lokal użytkowy na parterze może być wynajmowany, dając dodatkowy przychód właścicielowi domu bliźniaka.


Podobnie jak u ludzi, tak też domy bliźniaki nie muszą wyglądać tak, że jedna strona domu jest niemal dokładną kopią drugiej. Domy bliźniaki niesymetryczne mogą być interesujące dla rodziny wielopokoleniowej. Bliźniaki niesymetryczne to połączone wspólną ścianą dwa mieszkania o różnej powierzchni użytkowej (np. projekty BS-07 wariant 1, BW-37, BW-37 z lokalemBS-07, BS-15, BW-37, BS-15). Mniejsza część bliźniaka mogłaby być użytkowana jako:


  • kawalerka, zaspokajającą potrzeby dorosłych dzieci,

  • senioratka, gdzie toczyłoby się życie najstarszego pokolenia, zapewniając im poczucie samodzielności i bliską obecność pozostałych członków rodziny,

  • mieszkanie przeznaczone na wynajem okazjonalny,

  • lokal użytkowy na działalność usługową.Zaletą bliźniaków niesymetrycznych jest to, że przeznaczone są do dzielenia z rodziną, a nie z przypadkowymi sąsiadami.


Czy warto wybrać dom bliźniak?


Dom bliźniak, jak każdy projekt, ma swoje zalety i wady. Dzielenie wspólnej ściany i bliskie sąsiedztwo może mieć swoje dobre i złe strony. Dla jednych będzie to rozwiązanie kłopotliwe, a dla innych idealne. Interesujące jest to, że nowe projekty domów bliźniaków mogą być elastycznie dostosowywane do potrzeb użytkowników oraz odpowiadają różnym gustom i reprezentują różne style architektoniczne.

Skontaktuj się z nami

Magdalena Zahuta

Magdalena Zahuta,
CEO wybieramprojekt.pl

Dane kontaktowe

Telefon:
Doradztwo i sprzedaż: 791 258 345
Biznes i Marketing: 600 160 765

Adres email:
kontakt@wybieramprojekt.pl
adaptacja@wybieramprojekt.pl

Godziny pracy:
pn.-sb.: 9:00 - 18:00

Wizyty stacjonarne umawiamy indywidualnie na konkretny termin, ul Traugutta

Dane firmy

Pełna nazwa:
MD PROJEKT & KONSULTING SP. ZO.O.

Siedziba firmy
Klasztorna 35, 52-234 Wrocław

Numery rejestrowe:
KRS: 0000878772,
REGON: 387947490,
NIP: 8992891755

Konta bankowe:
Santander: 
11 1090 2226 0000 0001 4747 8663