🔥 PROJEKT Z BUDOWĄ 🏠 OSZCZĘDASZ 10 000 ZŁ - RABAT NA INSTALACJE 🏠 UMOWA I ZWROT KOSZTÓW PROJEKTU" ⚡️

Domek nad jeziorem

Blog dom tani w budowie

data publikacji
16.10.2021


Pandemia koronawirusa sprawiła, że praca zdalna na dobre zagościły w naszej codzienności. Ma to swoje zarówno dobre, jak i negatywne aspekty. Niewątpliwym plusem tego typu pracy, jest możliwość świadczenia jej tak naprawdę z dowolnego miejsca na świecie. Oczywiście nie trzeba od razu opuszczać kraju - na początek warto rozważyć zakup domku letniskowego.


Domek letniskowy - czy tylko na lato?


Wbrew dosłownie nazwie, Domek nad jeziorem może służyć także jako miejsce wypoczynku zimą. Wszystko zależy od technologii w jakiej zostanie wybudowany, a także czy będzie ogrzewany. Jeżeli tak, nic nie stoi na przeszkodzie, aby w domku letniskowym urządzać np. rodzinne święta czy spędzać ferie zimowe.


Obecnie coraz częściej budowane są właśnie takie całoroczne domki letniskowe. W przypadku chęci zmiany lokalizacji tylko na lato, bardziej ekonomicznym wyborem wydaje się być kamper.


Domek letniskowy - jak wybrać lokalizację?


Wybór lokalizacji zależy od tego, jak potencjalni właściciele domku letniskowego lubią spędzać wolny czas. Fani górskich wędrówek wybiorą raczej okolice Zakopanego lub Bieszczady.


Z kolei entuzjaści sportów wodnych jako lokalizację pod budowę domku letniskowego, będą brać pod uwagę polskie morze lub okolice mazurskich jezior. Warto mieć na uwadze, że w pobliżu obleganych turystycznie kurortów, ceny działek mogą być naprawdę wysokie.


Nie oznacza to jednak, że trzeba wówczas rezygnować z marzeń o domku letniskowym! Wystarczy rozejrzeć się po okolicy, szczególnie niewielkich miejscowościach lub wioskach.


Tam bez większego problemu można kupić działkę w przystępnej cenie. Domek letniskowy ma służyć przede wszystkim do komfortowego wypoczynku na łonie natury, dlatego nie musi być zlokalizowany w sąsiedztwie aglomeracji miejskich.


Domek letniskowy - na co zwrócić uwagę?


Po ustaleniu lokalizacji oraz zakupie działki, można przejść do wyboru projektu wymarzonego domku letniskowego. Na co zwrócić uwagę przy wyborze? Przede wszystkim należy określić, jaką powierzchnię użytkową ma mieć domek.


Czy ma on służyć tylko właścicielom, czy będzie to miejsce większych rodzinnych spotkań? Jeżeli ta druga opcja, warto wówczas zadbać o odpowiednią ilość sypialni oraz łazienek, co zapewni gościom komfortowy pobyt.


Na tym etapie należy także ustalić, czy domek ma być podpiwniczony, ewentualnie czy ma posiadać strych. W porządku domku o przeznaczeniu typowo wypoczynkowym, tego typu pomieszczenia raczej nie będą potrzebne. Do przechowywania narzędzi ogrodowych, można wykorzystać  ogólnodostępne w marketach budowlanych domki narzędziowe lub skrzynie ogrodowe.


Do domku letniskowego trzeba jakoś dojechać. Zazwyczaj będą to prywatne pojazdy. Aby zabezpieczyć je przed deszczem i innymi czynnikami atmosferycznymi, domek można połączyć z garażem lub zbudować osobną wiatę na samochody.


W domku letniskowym z pewnością przyda się taras lub patio, ewentualnie altana pośrodku ogrodu. Tego typu infrastruktura z pewnością umili wypoczynek na łonie natury. Decydując się na balustrady lub altanę z drewna, należy pamiętać o regularnej konserwacji, aby na długo zachować je w niepogorszonym stanie.


Gotowy projekt domku letniskowego, można kupić w sieci. Przed ostatecznym wyborem warto sprawdzić, co wchodzi w skład projektu. Często będą to zniżki, np. na materiały budowlane lub tzw. kosztorys inwestorski, niezbędny do oszacowania budżetu na budowę domku letniskowego.


Przeglądając dostępne projekty domków letniskowych, warto także zwrócić uwagę, czy autor projektu dopuszcza przeróbki lub zmiany w projekcie. Często zdarza się bowiem, że już w trakcie budowy, inwestor dochodzi do wniosków, że pewnych elementów nie potrzebuje, a inne chciałby powielić lub przebudować.


Domek letniskowy - koszty utrzymania


Koszty utrzymania domku letniskowego zależą w głównej mierze od tego, jak często właściciele oraz ich ewentualni goście będą z niego korzystać.


Tutaj należy wziąć pod uwagę nie tylko koszty ogrzewania, ale także zużycie wody. Woda będzie także niezbędna do podlewania ogrodu, jeżeli taki ma się znajdować na terenie działki z domkiem letniskowym.


Koszty ogrzewania zależą od wyboru źródła ciepła. Obecnie coraz więcej gmin zakazuje korzystania z paliw stałych, co także warto wziąć pod uwagę przy ostatecznym wyborze lokalizacji. Fotowoltaika w domku letniskowym nie jest zbyt opłacalnym wyborem, ponieważ zużycie prądu raczej nie będzie na tyle duże, aby ta inwestycja się zwróciła.

Skontaktuj się z nami

Magdalena Zahuta

Magdalena Zahuta,
CEO wybieramprojekt.pl

Dane kontaktowe

Telefon:
Doradztwo i sprzedaż: 791 258 345
Biznes i Marketing: 600 160 765

Adres email:
kontakt@wybieramprojekt.pl
adaptacja@wybieramprojekt.pl

Godziny pracy:
pn.-sb.: 9:00 - 18:00

Wizyty stacjonarne umawiamy indywidualnie na konkretny termin, ul Traugutta

Dane firmy

Pełna nazwa:
MD PROJEKT & KONSULTING SP. ZO.O.

Siedziba firmy
Klasztorna 35, 52-234 Wrocław

Numery rejestrowe:
KRS: 0000878772,
REGON: 387947490,
NIP: 8992891755

Konta bankowe:
Santander: 
11 1090 2226 0000 0001 4747 8663