Wybór projektu domu. Wskazówki i porady
Własny dom - inwestycja, o której marzy wielu z nas. Niejednokrotnie traktujemy ją, jak przedsięwzięcie życia, związane z wszystkimi jego aspektami – statusem materialnym, rodzicielstwem, statystyczną długością życia. Właśnie dlatego chcemy, by nasz dom był wygodny, jasny, tani w utrzymaniu, dobrze zlokalizowany. Jakimi zatem kryteriami kierować się przy wyborze projektu? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w dalszej części tego artykułu.
Czym dysponujemy – działka
To, czy dom marzeń zmaterializuje się w naszej życiowej przestrzeni, w dużej mierze zależy od parametrów geometrycznych działki budowlanej:
- szerokości frontu,
- orientacji działki względem stron świata,
- jej głębokości,
- kształtu.
Z kolei charakterystyka geometryczna działki musi być analizowana w odniesieniu do wymagań formalnych:
- minimalnych odległości budynku od granic z sąsiednimi działkami, zgodnie z Rozporządzeniem ministra infrastruktury,
- warunków określonych w decyzji o warunkach zabudowy lub MPZP, jak np. maksymalna powierzchnia zabudowy, wysokość budynku, ilość kondygnacji,
- obowiązującej lub nieprzekraczalnej linii zabudowy.
W głównej mierze to właśnie wymagania formalne i związane z nimi ograniczenia powodują, że inwestorzy są zmuszeni do rezygnacji z niektórych pomysłów a czasami z całej inwestycji. Dlatego właśnie tak istotna jest problematyka związana z wyborem właściwego projektu.
Ilu nas będzie tu mieszkać?
Odpowiedź na to pytanie wydaje się łatwa, jednakże uwzględniając pewną dozę nieprzewidywalności życia, warto zachować komfort możliwości powiększenia przestrzeni życiowej w przyszłości. Logicznym wydaje się założenie, że ilość osób zamieszkujących dom powinna wiązać się bezpośrednio z jego wielkością tak, by zachować komfort użytkowania.
Dla małych domów, przeznaczonych dla 3-4 osób wystarczy powierzchnia do 80m2 na jednej kondygnacji z jedną łazienką. Dla większej rodziny, od pięciu do siedmiu osób niezbędna powierzchnia musi być większa nie tylko o dodatkowe sypialnie, ale też kolejną łazienkę, większą przestrzeń do przechowywania, czy obszerniejszą przestrzeń dzienną.
Duża ilość pomieszczeń może być trudna do pomieszczenia na jednej kondygnacji. Dobrym rozwiązaniem może okazać się zakup projektu piętrowego domu z antresolą. Daje to możliwość, przy odpowiednim przygotowaniu w trakcie budowy, późniejszej, łatwej zabudowy pustej przestrzeni nad pomieszczeniami parteru. Ciekawym projektem, oferującym opcję zagospodarowania przestrzeni poddasza i nad antresolą w trakcie użytkowania jest dom z antresolą Arabella, który już na etapie zakupu daje nam kilka wariantów do wyboru. Pierwotnie zaprojektowany dla 4-5 osób, po adaptacjach może pomieścić nawet siedmioosobową rodzinę.
Budżet
Kolejną, bardzo istotną składową wyboru projektu domu jest zasobność naszych portfeli. Każdy z nas ma świadomość, że przy małym budżecie należy ograniczyć wielkość domu. Rozwiązaniem tymczasowym, na które często decydują się inwestorzy, jest wybór projektu domu piętrowego i wykończenie tylko części przestrzeni, niezbędnej do prawidłowego użytkowania. Pomysł ten niesie ze sobą jednak pewne ryzyko, związane z założeniem, że nasza sytuacja finansowa lub zdolność kredytowa ulegnie poprawie z biegiem czasu.
Ekologia – inwestycja, która się zwraca
Trendy związane z oszczędzaniem energii nie omijają także branży budowlanej. Właściwie normą jest przyjmowanie w projektach rozwiązań technologicznych, zwiększających efektywność energetyczną aż do poziomu domów pasywnych. Nie bez znaczenia w tym zakresie pozostają także przyjęte rozwiązania architektoniczno - konstrukcyjne, jak np.:
- prostota formy (im prostsza bryła, tym większa energooszczędność),
- dostateczne wielkości przeszkleń od strony największej operacji słonecznej,
- minimalizacja ilości otworów w przegrodach zewnętrznych po stronie zacienionej,
- rezygnacja z daszków, balkonów, loggi.
Te proste zabiegi pozwalają uniknąć drenażu naszych finansów podczas ogrzewania lub chłodzenia domu, gdyż wydatnie zmniejszają ilość naroży i miejsc powstawania tzw. mostków termicznych.
Projekt domu Wycięty z antresolą jest świetnym przykładem zastosowania wspomnianych wyżej rozwiązań, uwzględniających nawet orientację domu względem stron świata. Zastosowane w nim rozwiązania technologiczne w zakresie materiałów dociepleniowych czy doboru stolarki okiennej stanowią dopełnienie formy architektonicznej.
Rozpatrując kwestie energooszczędności nie sposób pominąć wpływu branży instalacyjnej i związanym z nią wyborem źródeł ciepła, sposobu wentylacji czy rodzaju ogrzewania. Zagadnienie to jest jednak na tyle rozległe, że musiałoby być tematem odrębnego artykułu.