🔥 PROJEKT Z BUDOWĄ 🏠 OSZCZĘDASZ 10 000 ZŁ - RABAT NA INSTALACJE 🏠 UMOWA I ZWROT KOSZTÓW PROJEKTU" ⚡️

Dom typu willa

Blog dom tani w budowie

data publikacji
05.11.2021


Antyczne korzenie

Czym jest willa? Termin pochodzi od włoskiego słowa „villaggio” oznaczającego wieś lub małe miasteczko, toteż w starożytnym Rzymie oznaczano tym mianem wiejskie domy bogatych obywateli.


Był to prostokątny dom mieszkalny otoczony ogrodem z licznymi altankami i atrium pośrodku. Już wówczas był symbolem pozycji i bogactwa. Antyczne wille charakteryzowały się takimi elementami jak kolumny, tarasy, łuki i rzeźby. Co z tego zachowała dzisiejsza willa?

Niekoniecznie na wsi

Dzisiejsza willa nieco zmieniła styl architektoniczny, ale zachowała nadal pewne pierwotne cechy, jakimi niewątpliwie są: otaczający dom ogród, pewne klasyczne elementy i niestandardowe wykończenie. Jednak niekoniecznie musi być ona usytuowana na wsi, chociaż z uwagi na komfort mieszkania, powinna znajdować się w miejscu oddalonym od hałaśliwej dzielnicy dużego miasta.


Willa bowiem kojarzy się z komfortem i spokojem, wypoczynkiem, relaksem i dobrobytem. Powinna być większa niż standardowy metraż przewiduje i mieć przynajmniej ponad 200 m2. Mało kto nazwałby willą niewielki domek z bardzo małym ogrodem.


Willa to styl, estetyka, rozmach i piękno (WILLA PREZYDENT (FT42). Projekty współczesnych willi dostosowane są do warunków współczesnych zgodnie z trendami w dziedzinie architektury. Jednak nadal jest to duży dom jednorodzinny o charakterze luksusowym.

Cechy zewnętrzne budowli willowej.

Nawiązując nieco do rzymskich budowli, projekt willi może proponować kolumny, które będą podpierać balkon nad wejściem lub taras prowadzący do ogrodu (WILLA ZOSI (FS85).


We wskazanym projekcie owe kolumny nadają całej budowli specyficznego charakteru i lekkości. Willowy charakter można także podkreślić nie tylko wykonaniem ale i doborem materiału. Również łukowe okna i stolarka z dobrego drewna podniesie standard domu.


O willowym charakterze zadecyduje rodzaj wykończenia i zastosowanie w tym celu wartościowych materiałów wykończeniowych z naturalnego surowca. Podłogi z egzotycznego drewna, granit lub marmur w pokoju kąpielowym i toalecie, blaty kwarcowe lub z ciętego kamienia, to podstawowe cechy komfortowego domu, który nazwiemy willą. 


Obecnie stosuje się często marmurowe podłogi w przedsionku i na tarasach. W ogrodzie, do którego obowiązkowo schodzi się z tarasu po pięknych kamiennych schodach, powinien znajdować się basen lub sadzawka obsadzona wodnymi roślinami.


Niestety, ze względu na nasz klimat, basen w ogrodzie zastępuje się oczkiem wodnym lub fontanną a basen przenoszony jest do wnętrza domu  (WILLA PANORAMA (FT37).


Komfort w środku

A prawdziwa willa w środku? Projektując dom o charakterze willowym, twórcy projektu wyznaczają miejsce użytkowe i rekreacyjne według pewnych typowych zasad.


Chodzi o optymalnie wygodne i funkcjonalnie zaplanowane wnętrze z połączeniem podstawowych funkcji użytkowych pomieszczeń w połączeniu z częścią wypoczynkową, gościnną i rekreacyjną. Centrum domu jest salon, który znajduje się zawsze na parterze ze względu na jego funkcję podstawową.


Znajduje się on obowiązkowo zaraz przy wejściu i powinien być otwarty, bardzo dobrze oświetlony wielkimi oknami z nieco podwyższonym sufitem. Niemal obowiązkowym elementem willi  będzie też kominek, oczywiście gazowy ze względu na przepisy. Najczęściej przez oszklone drzwi można z niego wyjść bezpośrednio do ogrodu.


Nie ogranicza się go żadnymi ścianami, ale można z niego przejść swobodnie do innych pomieszczeń. Najlepiej gdy łączy się on z otwartą kuchnią i jadalnią. Połączenie to wyznaczone jest nie przez ściany działowe lecz takie elementy jak obniżona lub podwyższona podłoga, inna struktura posadzki czy odmienna faktura wykończenia ścian.


Na parterze obowiązkowo musi znajdować się toaleta. W wielu projektach znajdzie się także miejsce na pokój gościnny lub gabinet. Piętro oznacza część prywatną mieszkańców czyli i sypialnie. W komfortowej willi każda z nich będzie posiadać własną oddzielną garderobę.


Najlepiej, gdyby przy każdej sypialni zaplanowano oddzielną łazienkę, co znacznie podniosłoby funkcjonalność domu.  W komfortowej willi powinny znajdować się przynajmniej dwie łazienki oraz dodatkowa toaleta.


Obecnie w domach o charakterze willowym organizuje się także przestrzeń rekreacyjną z sauną, siłownią czy salą bilardową (WILLA PRIMA (FT41). Jednym słowem willa nie utraciła nic ze swojego komfortowego charakteru i nadal jest symbolem dobrobytu.

Skontaktuj się z nami

Magdalena Zahuta

Magdalena Zahuta,
CEO wybieramprojekt.pl

Dane kontaktowe

Telefon:
Doradztwo i sprzedaż: 791 258 345
Biznes i Marketing: 600 160 765

Adres email:
kontakt@wybieramprojekt.pl
adaptacja@wybieramprojekt.pl

Godziny pracy:
pn.-sb.: 9:00 - 18:00

Wizyty stacjonarne umawiamy indywidualnie na konkretny termin, ul Traugutta

Dane firmy

Pełna nazwa:
MD PROJEKT & KONSULTING SP. ZO.O.

Siedziba firmy
Klasztorna 35, 52-234 Wrocław

Numery rejestrowe:
KRS: 0000878772,
REGON: 387947490,
NIP: 8992891755

Konta bankowe:
Santander: 
11 1090 2226 0000 0001 4747 8663