🔥 PROJEKT Z BUDOWĄ 🏠 OSZCZĘDASZ 10 000 ZŁ - RABAT NA INSTALACJE 🏠 UMOWA I ZWROT KOSZTÓW PROJEKTU" ⚡️

Dom parterowy projekt - jak wybrać projekt domu parterowego?

Blog dom tani w budowie

data publikacji
19.09.2020

W życiu każdego z nas pojawia się moment, gdy decydujemy się na posiadanie własnego domu, bądź mieszkania. Analizujemy każde za i przeciw dotyczące poszczególnych inwestycji. W końcu decydujemy się kupić działkę i wybudować dom. Wtedy pojawia się kolejny problem – jaki projekt domu wybrać? Dosyć popularnym rozwiązaniem na rynku, są domy parterowe. Dlaczego?  Przekonaj się sam!


Dom parterowy – wszystko, co powinieneś wiedzieć!


Jak sama nazwa wskazuje dom parterowy, składa się głównie z parteru, czyli cała powierzchnia użytkowa znajduje się na jednym poziomie. Niektóre domy, w zależności od projektu posiadają mały stryszek bądź piwnicę. Istnieje wiele projektów domów parterowych jednorodzinnych, każdy znajdzie coś dla siebie. To my decydujemy o ilości pomieszczeń i ich wyglądzie według naszych potrzeb. Otwarta przestrzeń, a może wszystko osobno? Małe okiennice, a może duże przejrzyste okna? Na pewno znajdzie się projekt, który połączy wszystkie twoje wyobrażenia o idealnym domu!


Wady i zalety domu parterowego


Jak każde rozwiązanie, również i dom parterowy ma wady i zalety. Gdy decydujemy się na dom parterowy, powinniśmy pamiętać, że dom rozrasta się na boki, a nie do góry. Problem może stanowić kupno odpowiednio dużej działki.  Kolejną wadą takiego rozwiązania jest koszt dachu, który musi być wyższy i większy od dachu domu piętrowego. 


Następnym problemem może okazać się niedobór światła słonecznego np. na korytarzu łączącym poszczególne pomieszczenia, dlatego ważne jest, aby wybrać firmę cechującą się doświadczeniem, która obiektywnie pomoże nam w doborze projektu. Jeśli zdecydujemy się na dom o powierzchni większej niż 120 m², to powinniśmy posiadać w nim 2 łazienki dla komfortu i wygody, mieszkających w nim domowników, co się wiąże wysokimi z kosztami instalacji hydraulicznej.


Poznaliśmy już wady tego przedsięwzięcia, a jakie są zatem jego zalety? Pierwszą z nich jest stosunkowo niski koszt. Jest to spowodowane tym, że strop nie będzie obciążony drugą kondygnacją oraz brakiem schodów. Kolejnym faktem przemawiającym na korzyść domów parterowych, są niższe koszty względem eksploatacji. Łatwo, a przy tym taniej je ogrzejemy oraz w równie prosty sposób utrzymamy stałą temperaturę na całej powierzchni.


Dom parterowy jest idealnym rozwiązaniem, dla osób z małymi dziećmi oraz dla osób, którym wchodzenie po schodach sprawia trudności. To rozwiązanie jest również bardzo funkcjonalne oraz dobre w przypadku standardowego metrażu np. 110 m², gdyż przestrzeń wydaje się większa i wygodniej się po niej poruszać.


Jak dobrać projekt?


Przede wszystkim powinniśmy brać pod uwagę nie tylko obecną sytuację rodziną, ale też to jak będzie się ona zmieniać w przeciągu najbliższych lat.  Gdy mamy małe dzieci, chcemy je mieć na oku, a dom parterowy. Gdy dzieci dorastają i stają się nastolatkami, potrzebują osobnego pokoju, najlepiej oddalonego od sypialni rodziców, wtedy przydałaby się osobna kondygnacja, która to umożliwi. Dom parterowy jest również idealnym rozwiązaniem dla osób w podeszłym wieku.


Podstawę naszej decyzji powinna stanowić ilość osób w rodzinie, gdyż na jej podstawie możemy dobrać optymalną dla naszych potrzeb i możliwości powierzchnię mieszkalną.


Kolejną rzeczą, jaką powinniśmy się kierować podczas doboru projektu to ilość pomieszczeń i ich ulokowanie. Określenie wielkości poszczególnych z nich pozwoli oszacować, jakiego projektu potrzebujemy, a tym samym koszt inwestycji, jaką jest budowa domu.


Pamiętajmy, że musimy racjonalnie spojrzeć na swoje wymagania w odniesieniu do wymagań urzędowych i zdecydować świadomie o przyszłym domu, w odniesieniu do praktycznego jego użytkowania. Warto też skorzystać z naszej profesjonalnej pomocy, skonsultować z nami swoje wątpliwości, kontaktując się z naszymi architektami telefonicznie, e-mailowo lub korzystając z formularza znajdującego się na tej stronie.

Skontaktuj się z nami

Magdalena Zahuta

Magdalena Zahuta,
CEO wybieramprojekt.pl

Dane kontaktowe

Telefon:
Doradztwo i sprzedaż: 791 258 345
Biznes i Marketing: 600 160 765

Adres email:
kontakt@wybieramprojekt.pl
adaptacja@wybieramprojekt.pl

Godziny pracy:
pn.-sb.: 9:00 - 18:00

Wizyty stacjonarne umawiamy indywidualnie na konkretny termin, ul Traugutta

Dane firmy

Pełna nazwa:
MD PROJEKT & KONSULTING SP. ZO.O.

Siedziba firmy
Klasztorna 35, 52-234 Wrocław

Numery rejestrowe:
KRS: 0000878772,
REGON: 387947490,
NIP: 8992891755

Konta bankowe:
Santander: 
11 1090 2226 0000 0001 4747 8663