Twoje projekty domów Skontaktuj się z nami Zadzwoń wybieramprojekt.pl 791 258 345 Zadzwoń wybieramprojekt.pl 71 712 72 22 pn.-sb. 9:00 - 20:00 zaloguj się

Dom tani w budowie

blog budowlany

Dom parterowy, domy parterowe - dom bliżej ogrodu

architekt 2020-07-05Parterowe domy zyskują gorących zwolenników. Duża przestrzeń na jednej kondygnacji ułatwia komunikację i sprzyja utrwalaniu więzi rodzinnych. Parterowy dom, otoczony zielenią i kwiatami w pięknie utrzymanym ogrodzie, umożliwia bliższy kontakt z przyrodą. Ciekawy projekt architektoniczny zrealizowany na stosunkowo dużej działce może dać mieszkańcom domu poczucie swobody i rozległą przestrzeń do dyspozycji.


Dla kogo dom parterowy?


Parterowy dom nie tworzy barier. To dom dla rodzin z osobami niepełnosprawnymi ruchowo lub dla rodzin wielopokoleniowych. Schody są dużym wyzwaniem dla ludzi w podeszłym wieku. Dom parterowy bardzo dobrze komponuje się na rozległej działce.


Budowa domu parterowego może wynikać również z ograniczeń wysokości budynku w warunkach zabudowy lub nachylenia terenu. Małe domy parterowe to wygodne i tanie rozwiązanie dla tych, którym do realizacji marzeń o własnym domku z ogródkiem wystarczy niewielka powierzchnia użytkowa.


Zalety domów parterowych


Ulokowanie wszystkich niezbędnych pomieszczeń na jednej kondygnacji to z pewnością duża wygoda. Eliminacja klatki schodowej i żelbetowego strychu pozwala wygospodarować większą przestrzeń wewnątrz budynku.


Domy parterowe pozwalają skrócić czas budowy oraz zaoszczędzić na kosztach materiałów budowlanych i robociźnie. Brak schodów to wygoda korzystania z domu nie tylko dla osób niepełnosprawnych i starszych, ale także dla małych dzieci, które dopiero uczą się chodzić. Ocieplenie stropu jest łatwiejsze i pewniejsze od strony technicznej i tańsze niż ocieplenie poddasza użytkowego.


Jednakowa wysokość wszystkich ścian umożliwia zakup standardowej stolarki i typowych mebli, nie wiąże się więc z dodatkowymi kosztami. Dom parterowy zapewnia łatwe wyjście do otaczającego dom ogrodu praktycznie z każdego pomieszczenia. Daje również możliwość swobodnego rozmieszczenia rekreacyjnych tarasów wokół budynku.


Wady domów parterowych


Powierzchnia użytkowa budynku parterowego jest niewiele mniejsza od jego powierzchni zabudowy. Duża powierzchnia zabudowy wymaga większych robót ziemnych i ław fundamentowych, które stanowią istotny odsetek kosztów budowy każdego domu.


Dla wygospodarowania miejsca na pomieszczenia gospodarcze realizowane są projekty z całkowitym lub częściowym podpiwniczeniem, co podnosi koszty inwestycji. Niekiedy trzeba w sąsiedztwie domu mieszkalnego wznieść osobny budynek na cele gospodarcze np. do przechowywania narzędzi ogrodniczych.


Dużym problemem technicznym i finansowym może być konstrukcja więźby dachowej, zwłaszcza gdy warunki zabudowy rygorystycznie określają granice kątów nachylenia połaci dachu.


Dom parterowy generuje wyższe koszty ogrzewania, ponieważ ma gorszą proporcję powierzchni przegród zewnętrznych (ścian zewnętrznych i stropu) do kubatury pomieszczeń. Dla sprawnego poruszanie się w przestrzeni domu parterowego konieczne są ciągi komunikacyjne i dlatego, żeby korytarze nie zajmowały zbyt dużo powierzchni użytkowej, projektowane są rozległe otwarte przestrzenie wspólne, czyli salon z jadalnią i kuchnią.


Wnętrze domu parterowego trudniej doświetlić światłem dziennym, szczególnie gdy jest zbudowany na planie kwadratu. W domach parterowych trudniej jest funkcjonalnie oddzielić przestrzeń aktywności dziennej i nocnej. Duże okna wychodzące na ogród mogą u wielu ludzi budzić lęk przed potencjalnymi złodziejami lub bandytami, zwłaszcza gdy wiąże się on z traumatycznymi wspomnieniami.


Jaki projekt domu parterowego wybrać?


Wybór domu parterowego zapewnia wiele korzyści, ale także pewne niedogodności. Wszystko zależy od upodobań, możliwości i potrzeb użytkowników. Wybór właściwego projektu powinien być poprzedzony analizą wszystkich plusów i minusów oraz skonsultowany z projektantami.


Dostępne projekty określają minimalne wymagania dotyczące powierzchni działki i odległości od jej granic, co w przypadku rozległych domów parterowych może być szczególnie istotne. Domy parterowe mogą być realizowane w formie klasycznej z dachem dwuspadowym i wielospadowym, pozwalają też na realizację śmiałych i ciekawych nowoczesnych i funkcjonalnych projektów architektonicznych.

Komentarze